Yağ yiyerek zayıflayın

Deniz ZÜNBÜLCAN
31 Ağustos 2020

Evet! Yanlış okumadınız. Zayıflamak uğruna vazgeçilen besin ögelerinden bir tanesi olan yağlar doğru kullanıldığı zaman yağlarınızı yakıyor. Yeterli ve dengeli bir beslenmede toplam enerjinin yüzde 30’u yağlardan gelmelidir.

Yağların vücudumuzda çok önemli işlevleri vardır. Yağdan eksik beslenen bir kişi cilt, saç ve hormon sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Vitamin eksiklikleri görülebilir, öğrenme güçlüğü çekebilir.

Bu noktada önemli olan ise doğru yağ kaynaklarını doğru oranlarda beslenmemize eklemektir. Doğru yağ kaynakları yağ yakımınıza yardımcı olacak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek birçok besin ögesi içerir.

Hangi yağı tüketelim?

Özellikle kilo vermek isteyen kişilerin tercih etmesi gereken yağ grubu tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleridir. Çünkü bu yağ asitleri bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve yağ yakımına yardımcı olan yağ asitleridir. 

Yağlarınızı 4 yağ kaynağı besinle yakın

  1. Çiğ badem: Yapılan çalışmalarla bademin bel çevresi yağlanmayı azaltıcı etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca magnezyum ve E vitamini içeriği ile de bağışıklığınızı güçlendirecek harika bir yağlı tohumdur.
  2. Avokado: 2013 yılında yapılan bir çalışma avokadonun metabolik sendrom riskini düşürdüğü ve bel çevresi yağlanmayı azalttığı belirlenmiştir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise miktarı. 
  3. Balık: Omega-3 yağ asidini içerir. Omega-3 yağ asidi ise uzun süre tok kalmanızı sağlar, iştahınızı azaltır, yağlarınız yakılmasını kolaylaştırır, kan şekeri ve insülin seviyesinin azalmasını sağlar. 
  4. Hindistan cevizi: Bağırsaklardan emilebilmesi için parçalanmaya ihtiyacı olmayan orta zincirli yağ asitlerini içermektedir. Ayrıca bu yağ asitlerinin bir diğer özelliği metabolizma hızını arttırmalarıdır. Böylece kilo vermeyi hızlandırır. 
  5. Kakao: Antioksidan özelliği çok kuvvetlidir. Aynı zamanda kan şekerini düzenleyicidir. PMS dönemindeki olumsuz etkileri azaltıcı etkisi de vardır. Hindistan cevizi gibi orta zincirli yağ asitlerini içerir.

Yağ düşmanı salata

Malzemeler:

Izgara balık

½ avokado

Roka, Domates, Limon

Sumak

Yapılışı: Derin bir salata kâsesinin içerisine roka ve domatesleri doğrayarak koyun. Üzerine ızgara olarak pişirdiğiniz deniz balığınızın parçalarını ve limon suyunu ilave edin. Ardından ½ avokadoyu küçük küpler halinde ekleyin. Ve son olarak sumak ile hem renklendirin hem tatlandırın.

Akıl x Kalp

Mitçotakis, Yunanistan’ı ateşe sürüklüyor!