Yalnız değilsin, buradayım

Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
11 Eylül 2021

İlk defa yazıdan önce bir başlık koydum bugün. Bilgisayarın önüne oturduğumda aklımda bu cümle yankılanıyordu. Bunun üzerine bir şeyler karalamamız gerektiğini fark ettim.

Acaba ne kadar güçlü bir cümle olduğunun farkında mıyız?

‘Yalnız değilsin, buradayım..’

Binlerce çırpınmadan, çabalamadan çok daha sakin ve anlayışlı geliyor bana. Birinin o ‘zor’ anında onun için yanında olmak.

Çözüm üretmeye çalışmadan,

Kendi fikirlerimizi onunkinin yerine koymadan,

Ona saygı duyarak,

Eleştirmeyerek, sadece yanında olabilmek. ‘Ne var ki bunda?’ demeyin. Bazen ne kadar zor bir durum olduğu gerçeği yüzümüze sert bir şekilde vurabiliyor.

Kanser hastalığı tanısı almış bir yakınınızın yanında durmaya çalışırken, eşini kaybetmiş bir arkadaşınızın yanında olurken, iflas etmiş bir kişinin yanında otururken, boşanmaya hazırlanan üç çocuklu bir anneyle birlikteyken, depremde evi yıkılmış biri size bunları anlatıyorken.. İçimizdeki temel bir dürtü gibidir kendi benimsediğiniz yolları gösterme isteği. Zihin kendini rahatlatmak için ‘ben olsaydım..’ kalıplarını kurmaya başlar.

Karşınızdaki kişi sıkıntı içindedir ve sizin zihninizde küçük bir ihtimal de olsa ‘Ne olurdu?’ sorusunun cevapları doğar. Bu cevaplar sizi rahatlattığı için karşı tarafa aktarmak istersiniz. Ama beynin süzgeçlerinden o kadar çok geçer ki ortaya sizin bakışlarınızla ve eleştirilerinizle bezeli bir sunum çıkıverir.

Bu sunum en iyi sizi rahatlatabilir ve size iyi gelebilir.

Terapide nasıl karşılaştık?

Terapilerde en çok danışan yakınları ile konuşurken anlatmaya çalışıyorum bu durumu. Örneğin kişi kaygı atakları geçiriyor. Ailesi yanında olmak istiyor ama hep şu şekilde;

Bu kadar gerilecek ne var azıcık rahatla,

Aslında sen kendin aşabilirsin bunları, kafanda hep

Böyle sıkıntı çektiğinde bir duşa gir, geçiverir..

Yazılardaki çözümleri görüyor musunuz? Hepsi geçsin, o kişi artık iyi olsun diye söylenen sözcükler. Ancak kişiyi daha çok sıkmaktan ve atak haline dönmesinden başka bir işe yaramıyor.  Bunlar yerine, ‘Yanındayım’ ve ‘Neye ihtiyacın var’ soruları daha pozitif ve anlayışlı çözümler yaratıyor.

Sizlerde kelimelerin gücünü tadıp farklı yerlerde kullanabilirsiniz. Merak etmeyin, o kişinin sadece yanında durmanız, onu yalnız olduğu hissinden kurtarmanız bile birçok şeyi değiştirecektir.

Keyifli haftalar dilerim..

 

‘Kurumsal karbon ayak izinin öneminin dünya farkına varmalı’

telafi_egitimi

Eğitim şartı aşı, hijyen öğretmen!