Yamanlar kazandı

yamanlar-dagi-tesislerinin-ihalesi-izmir-buyuksehir-belediyesinin
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
24 Haziran 2021

Çok değil, daha birkaç hafta önce Yamanlar Dağı’nın zirvesinde yer alan Karagöl’e giderken uğradığım Yamanlar Sanatoryumu’nun içler acısı halini yazmıştım yine bu sütunda. Restorasyon projesi yılan hikayesine dönen Karşıyaka, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Orman Genel Müdürlüğü arasında dönüp dolaşan ihale süreciyle kaderine terk edilen, kentin en önemli değerlerinden biri olan sanatoryumun yalnızlığını dile getirmiştim.

Sosyal medyada yaptığım paylaşımın ardından başta İzmirliler olmak üzere yurdun dört bir yanından aldığım tepkiler ve süreçle ilgili yaşananlar kentin yitip gitmekte olan değeri için sevindiriciydi. Yıllardır beklediğimiz sevindirici haberi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü tarafından ikinci kez yapılan Yamanlar Dağı Tabiat Parkı İşletmecilik ihalesini İzmir Büyükşehir Belediyesi adına Grand Plaza şirketi kazandı. Bakanlık tarafından gönderilen tebliğ yazısı ile Grand Plaza A.Ş. yetkilileri sözleşme imzalanması için davet edildi. İhale ile ilgili olarak önümüzdeki günlerde imzalanacak sözleşmenin ardından hemen çalışmalara başlanacağı açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, asırlık çınarlar ve dev çam ağaçlarının arasında, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait tesislerin bulunduğu bölgenin bir doğa harikası olduğunu belirterek, “Uzun yıllardır atıl kalan tesislerin kaderine terk edilmesi üzücü bir durumdu. İzmir için büyük önem taşıyan böyle bir tesisin çürüyüp gitmesine gönlümüz razı olmadı. İzmir’e karşı sorumluluğumuz gereği, kamu çıkarını gözeterek ihaleye girdik. Aksi halde burada bir tarih, kent belleği yok olup gidecekti. Şimdi yeniden İzmirlinin kullanımına sunma imkanı yakaladığımız için çok mutluyum. Bugün itibariyle harap durumdaki tesisin yeniden ayağa kaldırılması ciddi bir yatırım gerektiriyor. En kısa sürede bölgede çalışmalara başlayacağız” dedi.

TEKLİF REVİZE EDİLDİ

Marka kent İzmir vizyonu hedefine uyum sağlayan İzmir’in doğa ve sağlık turizmine de doğrudan katkı sağlayacak sürecin böylesine mutlu bir haberle taçlandırılması şehrimiz başta olmak üzere Türkiye için büyük bir kazanım. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere süreçte emeği geçen tüm isimlere teşekkür ediyorum.

Geçmiş yıllarda sanatoryum olarak kullanılan Yamanlar Dağı’ndaki arazi ve tesislerin işletilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü İzmir Şube Müdürlüğü tarafından 4 Şubat 2021 tarihinde yapılan ilk ihaleye de katılan Grand Plaza şirketi, teklif veren tek katılımcı olmuştu. Ancak teklif, teknik şartnamede ve ihale ilanında belirtilen konaklamalı iş deneyim belgeleri kriterlerini karşılamadığı gerekçesiyle kabul edilmemişti. Bakanlık tarafından şartları revize edilerek 21 Nisan’da ikinci kez yapılan ihalenin tek katılımcısı yine Grand Plaza oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın; “Yamanlar Dağı Tabiat Parkı sınırları içerisindeki kapı girişi ile birlikte Gelişme Planında öngörülen Yapı ve Tesisler ile Alan Düzenlemelerinin Yapılarak İşletilmesi İşi” ile ilgili ihalesini bu kez Grand Plaza şirketi kazandı.

rusyadan-ilk-turist-kafilesi-muglaya-geldi

Endişelenmekte haksız mıyız?

İki fotoğraf arasındaki farkı bulun