Yandaş mı, yoldaş mı?

Yılmaz DURMAZ
22 Ekim 2020

Zor yola yandaşla değil, yoldaşla çıkılır. Yandaş ikna edilmişler, yoldaş ise inanmışlardır. İnanmışlarla yola çıkmak lazım.
Dünya ne çekiyorsa yandaşların yapılan yanlışları alkışlamasından, gerçeklerin o alkış sesleri arasında kaybolmasından çekiyor.
Ülkemizde de maalesef öyle. Son zamanlarda anlatılanları, paylaşılanları anlamaktan zorluk çeker olduk. Bir algı operasyonudur gidiyor. İnsanımızın güven duygusu, şu pandemi sürecinde Kovid-19‘a yakalanma korkusu da eklenince gittikçe yok oluyor. Güvensizlik, endişe ve korku insanı birbirinden uzaklaştırıyor. Zaman birlik ve beraberlik, gerçeği birbirimizden saklamamamız zamanı.
Antidepresan kullanma oranı gün geçtikçe yükseldiği söyleniyor. İnsanların aklı ile oynayanların hiç mi vicdanları sızlamaz, hiç mi merhamet duyguları kalmadı?
Uçurumun kenarına geldiğinde ilk tekmeyi yanlışlarını alkışlayanlardan geleceği gerçeğini göremeyenlere ne demeli?
Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’de iki büyük değeri var. Bunlar da Karşıyaka’da. Annesi Zübeyde Hanım’ın anıt mezarı ve Latife Hanım Anı Evi. Latife Hanım Anı Evi’nin güzel bir bahçesi var. Düzenleyenler ve yaşatanlar var olsun. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, çay bahçesinde çayın fiyatını 1 liraya düşürtünce de bazen oturacak yer bile bulunamıyor. İnsanlar burada sohbetin tadını çıkarıyor. Self servis. En azında iki de bir çay tepsisi ile yaklaşıp “çay içiyor musunuz?” diyen olmuyor.
Bu çay bahçesine günde sanırım bin kişiye yakın insan girip çıkıyor. Tümüne yakını da sosyal demokrat. Karşıyaka İZBAN istasyonundan ve dolmuş son durağında inen “Bilge Çınarlarımız” Latife Hanım Anı Evi’nin çay bahçesine giderken, Anı Evi’nin arka kapısına açılan 1762 sokağı kullanıyor. Üç yıla yakındır bu sokağın hali içler acısı. Eğer İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP dışında bir partide olsaydı sanırım her gün avazı çıktığı gibi bağıranlar olacaktı. Ben bunu yandaşlığın kötü sonucu olarak düşünüyorum. Sokağın parke taşlarının yenilenmesi için geçen dönemdeki belediye yetkilileri ile bire bir görüştüm. İşin İzmir Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Müdürlüğünün denetiminde olduğu söylendi. Bunun üzerine İzmir Büyükşehir HİM’i aradım. “Sokak köstebek yuvası. Yağmurlu havalarda oradan geçemez olduk. Ters yönden gelen araçlar çok. Hızlı geçince de çukurdaki sular üzerimize sıçrıyor. Yapılan kaplama çökmüş…” dedim. Olmadı.
5 Eylül 2019 da Karşıyaka Belediyesi’ne yazdım. Gelen cevapta “İ.B.B Altyapı Koordinasyon Müdürlüğünün denetiminde yapılmış… talebiniz 27/09/2019 tarihli ve E.14347 sayılı yazımız ilgili kuruma bildirilmiştir” dendi. Daha sonra HİM’den gelen e_ mail de 15.05.2020 tarih ve 7981312 “Başvurunuz için tarafınıza bilgi verilecektir” yazılıydı.
Ve 17 Ağustos’ta bilgi verildi! Cevap 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi gibi beni sarstı. Gelen cevap “İZBETON A.Ş. tarafından daha önce yapıldığı tespit edilmiştir.” Fotoğraf çekip gönderdim. ‘Yapılan bu mu?’ diye.
1778 sokak için Karşıyaka Belediyesi’ne başvurdum. Bir haftada taşlar döşendi.
Karşıyaka’nın göbeğinde 1778 sokakta ve birçok yerde yer altına indirilmeyen elektrik hatları da hem tehlike saçıyor hem de ciddi görüntü kirliliği yaratıyor. Teller direklerde salkım saçak duruyor. Elektriğe zam yapıp durmak marifet değil, asıl marifet o elektriği güvenli halde ulaştırmaktır diyorum.
SON SÖZ “Seni sende olmayan meziyetlerle öven bir insanın, bir gün seni senden olmayan hallerle kötüleyeceğinden şüphen olmasın” İmam-ı Şafii

Niyetiniz halis olsun…

izmir-gunesi-ile-25-yil-elektrik-ucretsiz

Cari açığın çözümü güneşte