Yanlış yalan bilgiler iktidarı yok ediyor

siyaset
Haldun ÇIRAY
22 Eylül 2021

Yap işlet devret tembel ideolojisi ile başlayalım. Bu tür hizmet, savrukluğu alışkanlık haline getirir. İnsan kendini önceleri Titanik gibi zanneder fakat aysberge çarptığını çok geç anlar. Gelelim ihracatın artış hızına. Ödemeler dengesi ve açığı ne demek bilmek gerekli ki ihracatın başarısı anlaşılabilsin. İhracatın içinde yer alan tarımın, imalat üretiminin, ithal malların, hizmet üretimini doğru bilmek esasıdır. Tarım işletmelerinin sayısını ekonomik gücünü bilmek gerekiyor, tarımsal endüstrinin durumu belli değil. Fiyat politikaları nasıl belirlenir devlet hangi ekonomik oyunda bu politikaları nasıl belirler kimler belirleyici olur belli mi? Belli değil. Ancak bugünkü sistemde ekonomiyi Başkan yönetmeli. Fahiş fiyat için dev süpermarketler terbiye mi edilecek güldürmeyin fiyatlar her yerde fahiş. Devletin genel politikası içinde faiz, hazine, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nı da Başkan yönetmeli. Sistem gereği. Devlet bir malın satış bedelini narh ile belirlerse fahiş fiyata engel olabilir, ticaret durgunlaşır bazen terk bile edilir. Fiyat konusunun standart olmaz. Peki devlet bütçesi denk bütçe mi? Hayır. Kamu ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşların harcamaları, denetimsiz. Denetimsiz her kurum batar. Bankalar ve bilgisayar programlı alış veriş yapanların satışlarının kontrolü imkansız noktasına geldi dayandı. Halk sömürü düzeni içinde. Desteklemedeki ürünlerin neye göre belirlendiği belli değil. Tarımı bilmeden konuşuluyor. Orman gelirleri sadece kendileri biliyor.

BİRLİKLERİN DURUMU

Kontrol dışı. Bağımsız denetimler bu kurumların ücretli muhasebecileri doğru bilgi bunlardan mı öğreniliyor. Öyle ise yol yanlış çünkü muhasebe kayıtlarını düzenledikleri bu kurumlar da kanun karşısında birlikler ile birlikte sorumlu. O zaman doğru bilgi devletin kontrolüyle saptamalı. Pamuk, tütün, üzüm, zeytin ve zeytinyağı, ayçiçeği, süt, büyük ve küçükbaş hayvancılıkta neredeyiz. Belirsiz ekonomilerde tabii ki fiyatlar istek dışı gelişir. Başka bir konu sadece çay fındık pancar ile ilgilenmek demek tarımda çok dar alana hapis olmuşsunuz demektir. Dolar bazında yüzde altı buçuk faiz ödeyen bir ülke olmamak için ne yapılabilir konusunda bir yolunuz var mı? Yok. Kısaca her konuda olduğu gibi ekonomide de çok ciddi bir başıbozuk durum görülüyor. Buna rağmen faizin düşeceği konuşuluyor. Faiz düştüğü an ekonomik patlama şiddetli olabilir. Kalkınma rakamlarında ise dünyada yüzde 7’yi geçen oldu mu bilmiyorum. Bir trilyon dolar yolsuzluk iddiaları var. Hiç bir zaman bu tarihteki kadar yaygın yolsuzluk iddiaları oldu mu. Cevap hayır. İnanalım mı? İnanırım içinde bulunduğum eski kurumumu bu nedenle terk ettim. Çünkü adalet kurumu ticaret bakanlığı raporuna bakarken kurumun teftiş kurulu raporlarına da bir bakayım dememesi doğru olabilir mi olmaz tabi.

İktidar sanırım kendinden önceki intihar hükümetini yok eden ekonomik tedbirler üzerinde bugüne ulaşmış gibi. Neden mi kim bu güne kadar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, faiz, İHA, SİHA dışında bir ekonomik söylem duydu bilen var mı? Yok. Çünkü ekonomiyi bilmeyenlerin peşine takılmak hatasına düşüldü. Kolay yol, yap işler devret ile zaman kazanırken vergi gelirlerini har vurup harman savur çarçur et ama her konuda ekonomik vaatlerin vakti geldikçe ödemeler çok daha zora girileceğini işaret ediyor. İnşallah haksız çıkarız. Deniz bitti gibi.

Rakamlarla yaşam şartları

cumhurbaskani-erdogandan-fahis-fiyat-aciklamasi

Yeni dönem daha zor olacak!