Yaşarken anılmak anılırken yaşamak

Metin AYDINOĞLU
24 Aralık 2021

Çeyrek asıra az kaldı, anlamlı sloganın peşinde koşuyorlar. Azimle, sabırla, aşkla, şevkle. Bu fani dünyadan gittikten sonra üzülmüşsün, ağlamışsın, adını anmışsın. Hatta çok sevdiğini söylüyorsun, çok dürüst insandı diyorsun, yerlere göklere sığdıramıyorsun. Geçmiş olsun, geç kaldın. Yaşarken yaşadın mı ? Bir bardak soğuk su iç, iyi gider. Yaşarken kıymetini bileceksin, saygı göstereceksin. Bir kez bile yüzüne direkt sevdiği söylememişsin şimdi mi badem gözlü oldu. Aradın mı, halini hatrını sordun mu, mesleği, uğraşı ile onore, taltif ettin mi, yoo. Otur şimdi bol bol ağla, ama kendi haline, zavallılığına. 

SEVDİĞİNİ SÖYLE

23. kez düzenlendi. Dile kolay. Sahada olmayan istikrar, kürsüde mevcut. ‘İnsanlar yaşarken de anılmalıdır’ harika bir tanımlama. Ömrün boyunca yüzüne karşı bir tebessümü esirgemişsin. Bu saatten sonra kabrini botanik bahçesine çevirsen, kaç yazar. İhtiyacı da yok ki zaten. Vicdanı rahatlamaktır temel amaç. Şu anın kıymetini bilsene. Sen haklı olsan, daha akıllı çıksan ne olur ki. Şu hayatta hiçbir şey sabit kalmıyor ki. Koskoca dünya bile habire dönüyorken. İzmir GSİM’den emekli sevgili Bahri Vreskala müdürüm başkanlığındaki TÜRFAD İzmir Şubesi, tam bir amme hizmeti yapıyor. Halka hizmet, hakka hizmet hem de Hakk’a hizmet. 

SPORDAN ÇİRKİN ÇIKMAZ

45 yıldır sporun bilfiil içinde olan sade bir T.C. vatandaşı olarak, öncelikle şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Sayelerinde ‘yaşarken andığımız, unutmadığımız gibi’ yaklaşık 3 saat ‘Anılarımı yaşadım’ hem de doya doya. Dünya gözüyle kaç zamandır göremediğim simalar tam da karşımdaydı. Şöyle bir baktım da katılımcıların ödül alanların tamamına yakını ile mutlaka bir bağlantım olmuş. Hakem olarak maçlarına çıktım, bayrak salladım, düdük çaldım. Gazeteci, spor yazarı olarak haberlerini, röportajlarını yaptım, yıldız verdim haftanın karmasına seçtim. Evinde suyunu, kahvesini içtiğim güzel insanlar da var. Gerçek sporculardan ruh çirkini çıkmaz ki.  

METİN AYNI METİN

Selam veremediğim büyüklerim, hocalarım, kardeşlerim her kim varsa hakkını helal etsin. Bu fani Metin aynı Metin. Aklınıza başka bir şey gelmesin lütfen. Hepinizi, şartsız, koşulsuz, menfaatsiz, beklentisiz çok seviyorum sağlıklı huzurlu ömür diliyorum. Bir kez daha görüşme dileği ve umuduyla. Sana ödül verdiler mi diye soracak olursanız. Gerek yok ki. Hiç gönül koymam. Öyle bir şey tiynetim de yok. Tanıyan tanır, bilen bilir. Hiçbir beklentim olmadan yazıyorum, emek veriyorum. Zamanında çok ödül aldık, aldıklarımız bize yeter. Bu saatten sonra ödül bozar. Çalışma şevkim gider. Megalomanlığım tutar filan. Kendime ‘hah tamam şimdi oldun’ dedim mi iş biter., dermanım kalmaz. Yazmaya her başladığımda ilham gelsin de, gerisi hikâye. Yaşarken sevdiğini söyleyebilenlere selam olsun.

MUHTEŞEM MİLLİ 5’Lİ

İlayda Salgar, Gülşah Güvendi, Sıla Besra Tetik, Berfin Elif Ceylan, Buse işçi. İzmir kadın futbolunun parlayan yıldızları. Konak Belediyespor kadın futbol takımının Milli sporcuları. Abdül Batur başkan da yoğun destek veriyor. İzmirspor’da Türkiye Şampiyonluğu yaşayan, aynı zamanda Konak Güneşli Mahallesi Muhtarı olan Varol Karul kardeşim, 6 yıl emek verdi, çalıştırdı. Geçmişte aynı sahayı paylaştığımız spor insanı Ali Alanç ile birlikte milli kızlarımızı daha ileriye taşımak için çaba sarf ediyorlar. Konak Belediyespor’u ve kızlarımızı daha iyi yerlerde görme umuduyla, başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun.

SIFIR KARTLI MUSTAFA UĞUR

Altay’ın 2.Büyük Mustafa’sı. Nasıl mı oluyor. Köşe vuruşlarından o kadar çok golü var ki. O da Büyük Altay’ın şanlı formasını giyenlerden. Alt yapıdan nice yetenekli futbolcu buldu, çıkardı, yetiştirdi. Şimdi onlar ünlü oldu, küpü doldurdu. Antrenör, teknik direktör Mustafa Uğur, ‘Vur, kır, bu maçı kazan’ diyen hocalardan değil, hiç olmadı, olamaz da. Yapısında bu yok. Hepsi hem birer yıldız hem de sportmen oldu Mustafa Uğur sayesinde. 51 yıldır futbolun içinde yer alan Mustafa hocam, futbolcuyken hiç kırmızı kart görmedi. Saha kenarında da centilmenliğe devam ediyor. Hiç tribüne yollanmadı. Tüm kategorilerde şampiyonluk yaşadı, yaşattı. Hem de kırmızı kartsız. Demek ki oluyormuş. Teşekkürler, başımızın tacısınız sevgili Mustafa Uğur hocam. Bu yolda devam, sizin gibi değerlere ihtiyacımız çok, iyi ki varsınız.

SEVGİ-RAMİZ ÇANLI SAHADA

Çanlı ailesinde spor tam merkezde. Sevgi Engin Çanlı; amcası, ağabeyi futbol oynadı, kendi de yıllarca voleybol oynadı. Soğukkuyuspor’da yöneticilik de yaptı. Esra Güven’den sonra İzmir’in ikinci kadın saha komiseri ünvanı aldı. Hayat arkadaşı Ramiz Çanlı, o da futbolcu, Göktürk Masterler’de forma giyiyor. 21 yıllık evliler. 2 de evlatları var, Melih Çanlı ile Kerem Çanlı. Onlar da futbolla ilgileniyor. Melih iki kez milli takım kampına davet edildi. Çanlı çifti son açılan saha komiserliği kursuna katıldı. Beraber maça çıkmaya başladılar. Erkenden görevlerine gidip tribünde kahvaltı yapıyor uyumlu çift. Ne güzel, işte böyle olsun. Kadınlar her yerde olsun, şiddet böyle ya bitecek ya da bitecek. Tekrar ediyorum spordan ruh çirkin çıkmaz. Sevgi ve saygılarımla.

usta-sanatci-prof-dr-alaeddin-yavasca-95-yasinda-hayatini-kaybetti

Sevenler, sevilenlerden haber yok

Efsane okulun efsane öğretmeni Seçmen’i kitapla yaşattılar