Yaşasın Cumhuriyet, milletindir hakimiyet

Metin AYDINOĞLU
30 Ekim 2020

Aslında kağıt parçası olan obje sürekli dönsün diye her şeyin olağan sayıldığı, maşallah her yönden süperimiz (!) bu sezon adı bile konmayan Süper Lig’de bir maçtan, basılı yayında, gazetelerde çıkan bir yıldız tablosunu huzurlarınıza sunuyorum. Bu sadece bir maç, hepsinde durum böyle. İyi bakın, iyi bakın aslında bu bir utanç tablosudur. yabancı bolluğu felaket, bu nedir arkadaş. Uğraşmayın, yormayın kendinizi yabancı futbolcuları sayacağım diye. Tek tek uğraşmayın. İçinde yazılı olanları, cımbızla seçip bulacağınız bizim evlatlarımızın, Türk futbolcularımızın adlarını sayın yeter. Zaten 1 ve 2 kişi var o kadar, 11’den de çıkarın buyrdun size kadrodaki yabancı futbolcu sayısı, Daha kolay değil mi sayması. Her maç öncesi dik durmasını bilmeyen, beceremeyen, sakız çiğneyen, göstermelik de olsa kaç yıldır da ülkemizde çuvalla para kazanmasına rağmen, İstiklal Marşımızı bilmeyen, okumayan, okuyamayan oyuncular, tonla. Kimi sallanır, kimi sağa sola bakar, kimi sümkürür sahaya. Serbest bıraka bıraka bugünlere geldik. Her hafta aynı sahne, yabancı statünüz batsın.

EFSANELERİMİZE AYIP OLUYOR

Hani şu Avrupa’da takımlarımızı başarıdan başarıya koştursun diye sayısı serbest bırakılanlar yüzünden, Metin Oktay’a, Can Bartu’ya, Vedat Okyar’a, Nevzat Güzelırmak’a, Metin Kurt’a ve diğer nice tüm rahmete kavuşmuşlarımıza çok ayıp oluyor, çok. Bizim gençlerimiz laf olsun diye 90 bilmem artı bilmem kaçıncı dakikada oyuna alınıyor. Kahroluyorum, üzülüyorum. Bunun vebalini kimse kaldıramaz. Allah’tan yıldız tablodaki hakemlerimiz Türk, beğensek de beğenmesek de. Ya onlar da yabancı olsaydı Allah muhafaza. Yıllardır istiyorlar ya, yabancı hakemler yönetsin diye derbi maçlarımızı diye. İşte bizimkileri hiçe sayanlara büyük fırsat. Kendiniz çalın, kendiniz oynayın. Hakemlerin de hepsi yabancı olsun, nasıl olsa para bol bizde. Şunu bir yere yazın veya aklınızda tutun, bu korona illeti geçmedi geçmeyecek, bitmedi bitmeyecek. Altay karantinaya alındı maça çıkamıyor, Hatayspor’un maçı iptal edildi, oynayamadı. Devamı da gelecek, acı da olsa. Altay ve Hatayspor ile oynayan takımlar panik halinde, ne yapacaklarını bilemiyorlar. Hepsine büyük geçmiş olsun. Tee en başta geçen şubatta, martta küçümsedik, hafife aldık ki iş buralara kadar. Geçmiş üstünden kaç ay, daha maske takmasını yeni becerebildik. Aklınızda tutun demiştim. Türk gençlerinin önünü kapayan o yerlere göklere koyamadığınız, altın varaklı dantellere sarıp sarmaladığınız yabancılar var ya, biraz daha ilerlesin salgın, kaçıp gidecekler. Forma aşkı filan zaten yok, her şey para için. Hemen ülkelerine dönecekler, tonla da para alıp, kapı gibi sözleşmeleri de var. Muhtaç kalacaksınız yine bizim gençlerimize, haberiniz ola. Belki de bize ibretlik bir hadise gerek. Her şerde bir hayır olmasın sakın. Yaşasın Türk gençliği.

PINARGÜCÜ’NDE KADIN DİYETİSYEN

Süper Lig’de, 1.Lig’de salgın patlarken, amatörler başlayacak mı başlamayacak mı diye papatya falı açarken, ne yapsak ne etsek diye dertlenirken, yine de her şeye rağmen güzel şeyler olur. Futbolcu, pardon önce sporcu yetiştirmesiyle nam salan, günden güne daha da faaliyetlerinin artıran amatör kümenin Altınordu’su Pınargücü, hem de genç hem de kadın diyetisyen, beslenme uzmanı getirdi, kulübe. Fatma Çetin BAL’dan, BAL’lı, İzmir Bornova Anadolu Lisesi mezunu. Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü başarıyla bitirdi. Yeditepe Üniversitesi Fitoterapi’den de yüksek lisanslı, Fatma Çetin kardeşimiz. Umarım ilklerin kenti İzmir, tüm ülkemize Pınargücü Spor Kulübü sayesinde örnek olur. Başlayıp başlamayacağı belli değil ama yarın salgın geçmiş, azalmış gibi çalışmak gerek. Uzman diyetisyen harika fikir, Pınargücü yöneticilerini, akıl edenleri, düşünenleri, onaylayanları canı gönülden kutlarım, helal olsun, budur işte. Malum zor günlerden geçiyoruz, psikolog da gerekli her kulübümüze, iyi olur.

CUMHURİYET FAZİLETTİR

Olmazsa olmazımızdır, yaşama sevincimizdir, asla vazgeçilmezimizdir, onurumuzdur, gururumuzdur, birlik ve beraberliğimizdir, dünümüzdür, bugünümüzdür, yarınımızdır, geleceğimizdir. Her zaman, ilelebet kalacakır, yaşayacaktır. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun, mutlu olsun, nice nice bayramlara, hep birlikte güzel yarınlara. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Türkiye, yaşasın yurdunu seven, vatanı için çalışan herkes, var olsun güzel ülkemin hakkını veren herkes, yaşasın.

‘Kimsesizlerin kimsesi’ Cumhuriyet

LÖSEV’li yavruların 29 Ekim coşkusu