Yaşasın mis gibi kokmak!

Özgen YILDIRIM
1 Eylül 2020

Kim çiçek bahçelerinden çıkmışçasına mis gibi bir kokuya sahip olmak istemez ki… Özellikle yaz aylarında canımızı sıkan ve zaman zaman da bizi zora sokan durumlardan biri, terleme…

Üstelik kimileri için yaz veya kış mevsiminde olmak da fark etmez. Klimalı ortamlar, kalın giysiler, stres gibi faktörler kışın bile bu sıkıntıların yaşanmasına sebep olur. Bu noktada ne mendiller işe yarar ne de sürekli kıyafet değiştirmek. Aşırı terleme kadın erkek herkesin tüm hayatını etkileyen, büyük bir sorun. Kıyafetlerin koltuk altında oluşan leke, koku ve ellerde oluşan terlemeler, sosyal ilişkilerimiz açısından hepimiz için sıkıntı vericidir. Ter önleyici kozmetik ürünler de sadece kısmi çözüm sağlar. Özellikle klasik ETS ameliyatı sonrası hastaların büyük çoğunluğunda ameliyat sonrası ‘reaktif terleme’ vücudun çeşitli bölgelerinde (sırt, göbek, kasık gibi…) koltukaltı terlemesi ve koltukaltı pis kokusu görülebilir. Bu durum ne yazık ki zamanla geçebilen bir sorun da değildir.

Bu istenmeyen durumdan uzak durmak için hem hastalar hem de doktorlar artık daha çok cerrahi dışı tedaviyi tercih etmekte ve önermektedir. Bugün uygulamada ise en çok tavsiye edilen yöntem botoks uygulamasını anlatacağız. Koltukaltı pis kokusu yani bromhidroz, ‘apokrin ter bezlerinden’ kaynaklanmaktadır; özellikle koltukaltı ve kasıklarda bulunurlar. Botoks uygulaması bu durumda da ciddi başarı göstermektedir.

Koltuk altı terlemesi: Terleme denilince akla gelen ilk yer koltukaltıdır. Bu bölgede yaşanan aşırı terleme kıyafetlerde de leke ve ıslanmaya neden olduğu için kamufle edilmesi pek bir güçtür. Ayrıca duruma hemen müdahale edilmemesi halinde üzerinizden kötü kokuların da gelmesi kaçınılmazdır. Bu durumu koltukaltına uygulanan krem ve spreyler önleyebilir. Ayrıca sık sık banyo yapmak da etkili bir çözümdür. Ancak iş hayatı gibi yoğun tempolu durumlarda bunu sıklıkla uygulamak da pek mümkün değildir. Böylece koltuk altı terlemesine çözüm arayışı başlar.

El terlemesi: Aşırı stres, kaygı durumu ellerde terlemeye neden olabilir. Özellikle bu durumdan sürekli olarak başı dertte olan biri herhangi bir kaygı ya da stres altındayken daha çok terleme ile karşılaşacağını düşünerek daha da sıkıntı içine girer ve dolayısıyla daha da fazla terlemeye başlar. Kısacası bu bir döngü gibi uzar, gider… Öyle ki herhangi bir tokalaşmak bile korkulu rüyanız haline gelebilir.

Uygulama 15 ila 20 dakika sürer. Lokal anestezik kremler ile deri yüzeyi uyuşturulabilir. Uygulama öncesi koltuk altı için nişasta testi yapılarak terleme bölgesi belirlenebilir. Uygulama sonrası kişiler günlük hayatlarına devam edebilir. Yan etki olarak uygulama bölgesinde tamamen geri dönüşümlü olarak morluk, şişlik olabilir. Bazen el uygulamalarında 1-2 hafta içinde düzelen, ellerde yorgunluk hissi olabilir. Uygulamadan sonra yüzde 83 hastada 1 hafta sonra terlemede azalma başlar. Ortalama uygulamayı tekrarlama süresi 7 aydır.

Her zaman dediğim gibi; uzmanına başvurun, sağlıklı kalın…

Güzel haftalar dilerim…

corona-virusunde-dikkat

20 saniye

ocak-ayi-burs-ve-kredi-odemeleri-basladi

Emekli aylıklarına intibak var mı?