Yazık oldu Menemen’e

MENEMEN BELESIYESI'NE YONELIK OPERASYONDA GOZALTINA ALINIP, SEVK EDILDIKLERI ADLIYEDE TUTUKLANAN 11 KISI CEZAEVINE GONDERILDI. POLIS, SEVK SIRASINDA GENIS GUVENLIK ONLEMLERI ALIRKEN, TUTUKLANANLARIN YAKINLARI, "DIK DUR" DIYE BAGIRARAK YAKINLARINI TESELLI ETMEYE CALISTI. MENEMEN BELEDIYE BASKANI SERDAR AKSOY (FOTOGRAFTA ONDE) (FOTO: DAVUT CAN - IZMIR DHA)
Kazım ERKMEN
28 Kasım 2020

Menemen’i ezelden beri çok severim. İnsanını, taşını ve hele hele toprağını. Son döneme kadar kendi halinde bir ilçe idi. Verimli ovasında yetişen ürünler İzmir’i doyurur, Gediz nehrinin getirdiği alüvyonlu topraklarına adam dikseniz adam yetişirdi.
Yetişirdi, diyorum zira bugünlerde yaşanan olaylar beni resmen endişelendiriyor. Tıpkı toprağımız, sebzemiz ve meyvemiz gibi insanımız da kirlendi. İnsan kirlenince de varın siz olay nerelere kadar gidiyor bir düşünün. İnsanın kirlenmesi hayatın her alanda kirlenmesine neden oluyor maalesef.
31 Mart Yerel Seçimleri’nde Menemen’de belediye CHP’de kalsa da, başkanlık el değiştirdi. 20 yıl boyunca o koltukta oturan başkan, yerini yeni başkana bıraktı. Seçim kampanyası döneminde sloganlarla, vaatlerle adeta bayram havası estirildi. Yeni başkanla Menemen her alanda uçacaktı.
Çok değil, daha 500 gün yani 1,5 yıl dolmadan, yaratılan o “Bahar havası”, adeta “kış”a döndü. Menemen’in adı yerel siyasette çekememezliklerle, kavgalarla anılır oldu. Hizmet etmek bir yana, eski başkanla, yenisinin polemikleri hırslarına yenik düşmelerine neden oldu. Hatta bu olay o kadar ileri gitti ki, medya bile bu işe alet edildi.
Bu dönemde, 200 bine yaklaşan nüfusu ile hizmete susamış ilçede belediyenin kronikleşmiş sorunlara çözüm üretmesi beklenirken, maalesef bu yapılmadı. Bir iki park, bir üstgeçit, Sevgi Yolu yenilemesi adıyla bir çarşı düzenlemesi birkaç göstermelik törenle hep göz boyamaya çalışıldı.
Evet bütün bunlar halkın gözü önünde yapılırken, perde arkasında yaşananlar da her zaman olduğu gibi gizli kalmadı. Çünkü meşhur laftır, “İki kişinin bildiği sır, sır değildir” derler. Öyle de oldu. Belediyede kanunsuzluklar, usulsüzlükler iddialarla gündeme geldi. Bütün bunlar zaman zaman suç duyurularına konu olurken, gerek geleneksel medya ile gerek ise günümüzün yadsınamaz gerçeği “sosyal medya” ile kamuoyuna yansıdı.
Biz de, bundan 4,5 ay önce, 8 Temmuz 2020’de bu köşemizde, “CHP’li belediyelerde neler oluyor?” başlığıyla bu iddiaları gündeme getirmiş ve CHP’nin bunları araştırarak gereğini yapmasını salık vermiştik. Aksi takdirde, İzmir’de yıllardır iktidar olan bu partinin, iktidar yürüyüşüne zarar verebileceğine işaret etmiştik.
CHP yönetimi harekete geçse de çok geç kaldı. Ayyuka çıkan iddialar üzerine de, araştırma başlatıldı. Menemen’e gelen üç parti müfettişi milletvekili, ne yaptı, ne buldu, açıklanmadığı için şimdilik bu konuda partinin görüşünü bilemiyoruz. Bu noktadan sonra açıklanır mı o da meçhul. CHP’den “kesin ihraç talebi” ile disipline verilen belediye başkanı, bir iddiaya göre kendi iradesi ile bir başka iddiaya göre de zorlanarak istifa etti.
İşte olan, o an oldu. Menemen’i şoke eden operasyonla, başkan dahil 26 kişi gözaltına alındı. Hafta sonu da dahil üç günlük emniyet sürecinin ardından, adliyeye sevk edilen başkan ve adamları, icraatlarıyla iltisaklı kişilerle birlikte tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Hukukun genel kuralıdır; “Kimse kesin hüküm giymeden suçlu ilan edilemez.” Masumiyet Karinesi denilen bu kurala göre, iddianame hazırlanacak ve mahkeme safhalarının ardından, kimin suçlu, kimin suçsuz olduğu ortaya çıkacak. Dilerim, iddialar iddia olarak kalır, gerçek çıkmaz.
Ben hiçbir zaman bir insanın özgürlüğünün kısıtlanmasını, cezaevindeki parmaklıklar arkasında acı çekmesini istemem. Zira o insanın, salt kendisi dışında, anne babasının, eş ve çocuklarının da manevi olarak cezalandırıldığına inanırım. Ancak, şunu da unutmamak gerekir ki, kanunlar ve kurallar ortada iken, sırf hırslarının kurbanı olan insanların, kendilerini adeta “dev aynası” nda görerek, kibir ve gururlarının esiri olarak bile bile yanlış yapmalarının cezasız kalmasının da büyük haksızlık olduğunu savunurum.
Menemen “kötü bir rüya” görmüştür. İnşaallah bu rüya tez zamanda hayırlara tebdil olur. Menemen tüm bunları hak etmiyor. Kubilay Vakası ile adı hep kötü anılan Güzel Menemen dilerim bu olaydan bir ders çıkarır.

Hakkımı helal etmiyorum!

dunyada-yeni-tip-koronavirus-salgininda-iste-bilanco

Geçmiş salgınlar, biz, günümüz