Yazın gözdesi: Mısır

Deniz ZÜNBÜLCAN
22 Haziran 2020

Yaz aylarında geceler uzadıkça atıştırmalıklara olan eğilim de artabiliyor. Yazın kilo vermek çok kolayken çoğu kişi atıştırmalıkların tuzağına düşebiliyor. Yağlı, soslu, katkı maddeli ve bol kalorili atıştırmalıklar yerine mısır, yaz gecelerinin gözde atıştırmalıklarından.

Mısır tüketmeniz için 9 neden:

  • Mısırın tiamin yani B1 vitamini içeriği yüksektir. İçeriğindeki yüksek tiamin ile hafızanızın korumasında etkilidir.
  • Mısır pantotenik asit yani B5 vitaminini de içerir. Pantotenik asit yardımı ile stres altında bile enerji üretimini desteklemektedir.
  • Mısır C vitamini, fosfor ve manganezin de iyi bir kaynağıdır.
  • Yüksek posa içeriği ile bağırsak hareketlerinin hızlandırılmasına yardımcı olur. Kabızlık problemi yaşayan kişiler için tüketilebilecek bir besindir.
  • İçeriğindeki folat ile kalp sağlığını destekleyici etki göstermektedir. Aynı zamanda folat, doğum anomalilerinin engellenmesinde, homosistein seviyelerinin düşürülmesinde de etkilidir.
  • Mısır yağının doymuş yağ asidi miktarı düşüktür. Bu nedenle damar sertliği, kalp damar rahatsızlığı olan hastalar için de tüketilebilecek bir atıştırmalıktır.
  • Mısırın içeriğinde antioksidan maddeler de vardır. Antioksidan özelliği ile vücudu serbest radikallerden koruyucu etkiye yapar. Ve bu özeliği ile kansere, kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur.
  • Akciğer kanserigelişim riskini önemli düzeyde azaltabilen karotenoid olan beta-kriptoksantinden zengindir.
  • Mısır gluten proteinini içermemektedir. Bu nedenle gluten duyarlılığı olan kişiler mısırı tüketmelerine engel olacak başka bir rahatsızlıkları yoksa rahatlıkla tüketebilirler.

Nasıl ve ne kadar tüketilmeli?

Ara öğünlerinizde tüketeceğiniz her küçük boy mısır veya yarım orta boy mısır bir dilim ekmeğe eş değerdir. Közlenmiş, yanık mısır kanserojen maddeleri içerebilir. Bu nedenle öncelikle tercihiniz haşlanmış mısır olmalıdır. Son zamanlarda mısırın popüler hali olan bardakta satılan mısırları da tüketebilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken nokta lezzet vermek için mısıra karıştırılan tereyağı, katkı maddeli soslar, fazla miktarda tuzdan uzak durmaktır. Mısırı salatalarınıza ekleyerek de tüketebilirsiniz. Kullanacağınız 2-3 yemek kaşığı mısır 1 dilim ekmeğinize eş değerdir. Aynı zamanda karbonhidrat kaynağı olan mısırı iyice çiğneyip ağızda başlayan sindiriminin süresini uzatmanız içeriğindeki şekeri daha iyi hissetmenizi ve tatlı ihtiyacınızı da karşılamanızı sağlayacaktır.

Doyuran Fit Salata

¼  demet semizotu

4 yemek kaşığı lor

3 yemek kaşığı mısır

1 adet domates

2 tam ceviz

Yapılışı: Yıkayıp ayıkladığınız semizotlarını küçük parçalar haline getirin. Üzerine lor ve mısırı ekleyin. Domatesi küçük parçalar halinde ilave edin üzerine ceviz kırıklarını koyarak tüketin. Afiyet olsun.

izmirin-hangi-caddelerinde-maskesiz-sokaga-cikmak-yasaklandi

Ulul Emr nedir bilir misiniz?

Atatürk’ün dağa kaçan büyükbabası…