Yazla beraber kilolara da veda!

Deniz ZÜNBÜLCAN
14 Eylül 2020

Yaza veda edip sonbaharı karşıladık. Çoğu kişi pandeminin de etkisi ile yaz mevsiminde kilo aldı. Ancak biliyoruz ki fazla kilo bağışıklığın birinci düşmanı bu nedenle şimdi metabolizmayı toparlama zamanı.

SİZE ÖZEL OLMALI

Yapılan program her zaman uygulanabilir, sürdürülebilir ve kalıcı olmalıdır. Bu nedenle kısa süreli mutlu eden ve kısa süre sonra daha çok mutsuz eden diyetler hiçbir zaman uygulanmamalıdır.

Kişiler her diyeti kendilerine uygun görmektedir. Fakat her parmağımızın parmak izleri bile farklıyken; başka bireylerle besin gereksinimlerimizin, bireysel özelliklerimizin aynı olması ve her zayıflama diyetinin herkese uygun olması mümkün değildir.  Diyet kişiye özel sürdürülebilir bir program olmalıdır. Belirli kan tahlillerinin sonuçlarına, kişinin alışkanlıklarına, besin ihtiyaçlarına göre hazırlanmalıdır.

HESAP YAPILMAMALI

Kişiler yemek yemeden önce kalori hesabını yapıp kendini diyet stresi altına sokuyor fakat önemli olan kalori değil doğru besinlerin, doğru zamanlarda yeterli ve dengeli şekilde tüketilmesidir. Uygulanan program hiç bir zaman yasaklardan oluşmamalıdır. Kişiler her zaman doğrunun neden doğru yanlışın neden yanlış olduğu bilinerek istediğini istediği zaman yemeli ve ne yapması gerektiğini bilmeli. Çünkü bir diyeti ancak bu şekilde olursa ömrünüz boyunca sürdürebilirsiniz.

DOĞRU UYGULANMALI

Detoks çoğu kişinin başvurduğu zayıflama yöntemlerindendir. Fakat detoksun doğru anlaşılmış olması çok önemlidir. Çoğu kişi detoks programlarını yeşil sular içmek tüm gün boyunca sebze suları ile beslenmek olarak biliyor. Fakat detoks kelime anlamı olarak arınma demektir. Yani vücudumuza bu dönemlerde arındırıcı, rahatlatıcı bir program uygulayabiliriz. Bitki çaylarından, karışım sulardan, smoothielerden faydalanabiliriz. Dikkat edilmesi gereken nokta bunun metabolizmayı yormadan yapılması ve kesinlikle ana öğünlerin atlanmamasıdır. Daha hafif besinlerin seçilmesi ve metabolizma hızlandırıcı etkenlerle desteklenmesidir.

Metabolizma hızlandıran sonbahar çayı:

(9-10 çay bardağı)

1 tatlı kaşığı aromalı mate çayı
1 tatlı kaşığı beyaz çay
2 tatlı kaşığı yeşil çay
1 dal kabuk tarçın
5-6 karanfil
1 çay kaşığı zencefil
1 adet limon
Yaklaşık 1 litre suda demlenir. Afiyet olsun.

Metabolizma hızlandıran smoothie:
1 Tane salatalık
1 tane kabuklu yeşil elma
Ceviz büyüklüğünde taze zencefil
5-6 dal maydanoz
İsteğe bağlı limon suyu
1 bardak (200-250ml) su / maden suyu

Tüm malzemeler blenderdan geçirilir. Vitamin kaybına uğramaması için en kısa zamanda mümkünse hemen tüketilmelidir.

***Herhangi bir hastalığı olan bireyler, gebe ve emziren anneler tarifleri uygulamadan önce kendi uzmanlarına danışmalıdır.

macrondan-flas-turkiye-aciklamasi

Doğu Akdeniz ve Macron’un Hitler düşüncesi! 

Türk edebiyatının karanlık 33 yılı-12