Yedikleriniz ruh halinizi etkiliyor

Deniz ZÜNBÜLCAN
21 Aralık 2020

Yorgunluk, depresyon, sabahları yataktan kalkamama, odaklanma sorunları, unutkanlık, hiçbir şey yapmak istememe hali günümüzde gittikçe artıyor. Bu durumdan kurtulmak için beslenmenize birkaç dokunuş yapın ve mutluluğu yakalayın.
Magnezyum mineralini beslenmenize ekleyin:
Enerji üretimi,  kas ve sinir sisteminde etkilidir. Aynı zamanda mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırır. Ay çekirdeği, kabak çekirdeği, badem, brokoli, patates, fasulye, et, süt, balık, kuru baklagiller, tam tahıllar ve çikolata magnezyum kaynaklarındandır.
B grubu vitaminleri kurtarıcınız:
B grubu vitaminleri sinir sistemi için elzemdir. Tüketilen yiyeceklerden enerji üretilmesini sağlarlar. Bu nedenle stres önleyici etkileri vardır. Aynı zamanda B vitaminleri triptofan aminoasidi ile mutluluk hormonu olarak bildiğimi serotonin hormonunun salgılanmasında da etkilidir. Tam tahıl ürünleri, yumurta, tavuk, süt, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler B vitaminlerinin kaynaklarındandır.
Triptofanı ihmal etmeyin:
Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin bir nörotransmitterdir. Bu nörotransmitterin salınımı triptofan amino asidi ile olmaktadır. Bunun yanı sıra sağlıklı bir uyku için gerekli olan melatonin üretilmesinde de triptofan çok önemlidir. Depresyon, yorgunluk, sinirlilik hissediyorsanız vücudunuzda ki triptofan miktarı azalmış olabilir. Hindi, tavuk, yumurta, süt, peynir, muz, ıspanak, fındık triptofan kaynaklarındandır.
Yeterli miktarda omega-3 aldığınıza emin olun:
Omega-3 vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan yiyeceklerle alınması elzem doymamış yağ asitlerindendir. Omega-3 beyin sinirlerini onaran faydalı bir yağ asididir. Bu nedenle sinir sistemi için çok önemlidir. Yapılan bir çalışmada depresyon teşhisi alan kişilerde omega-3 eksikliğinin olduğu belirlenmiştir. Balık, keten tohumu, ceviz, semizotu omega-3 kaynaklarındandır.
Kaliteli yaşayın:
Doğru beslenme, kaliteli protein, düzenli aktivite ve spor yaparak serotoninin hormonunuzun salgılanmasını sağlayabilirsiniz. 12 bin Avusturalyalı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre meyve ve sebze tüketiminin kişileri mutlu ettiği kanıtlanmıştır.
Suyu yeterli içtiğinize emin olun:
Yapılan çalışmalar su eksikliğinin vücutta halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi sorunlara ilerleyen dönemde de bilişsel fonksiyonlarda sorunlara neden olduğunu kanıtlamıştır. Hem genel sağlığınız için hem de kendinizi daha zinde hissetmek için su içmeyi ihmal etmeyin.

MUTLU EDEN TATLI
1 adet muz

1 çay kaşığı kakao

1 su bardağı süt

3 yemek kaşığı chia tohumu

Bitter damla çikolata

Hazırlanışı: 1 adet olgun muzu, kakao ve 1 su bardağı süt ile blenderda karıştırın. Üzerine 3 yemek kaşığı chia tohumunu ekleyin ve tamamen karıştırıp buzdolabında 4 saat kadar bekletin. Üzerini bitter damla çikolata ile süsleyin. Afiyet olsun.

Etten buttan mevzular…

Türkiye’de çocuk tiyatrosunun kuruluş günleri-2