Yeni branş; ‘Kural analisti’

Metin AYDINOĞLU
15 Nisan 2022

Madem ki futbolcuların, yöneticilerin hele ki. Oyun kurallarını öğrenmeye niyeti yok. Şu an ortam çok müsait, tam zamanı. Kulüpler, yöneticiler, antrenörler büyük düşünün, gün gelecek mutlaka yerini bulacak. Geleceğin sportif branşlarından olacak. Tıpkı analistler gibi. Maçı hakem gözüyle, izleyen kural hatası arayan biri olmalı. Hem kaydetmeli hem de araştırmalı. Arayan bulur. Şu an boşlukta her şey. TFF çöktü, MHK hala ayak diretiyor. Böyle olunca hakemlerin psikolojisini, ayarını bozdular. Bunu yapanlar da eline kalemi, yetkiyi alan eski hakemler. Aslında hata dememek gerek. Hata kelimesinde bir masumiyet var, işi bozuyor. En iyisi mi hata değil, ‘yanlış’ diyelim biz ona.

HATA MASUM YANLIŞ DAHA DOĞRU

FİFA hakemi bile kural hatası, kural yanlışı yaptıktan sonra. İyice bakın her maçta görürsünüz. Mesela ilk yarı bitiyor. Herkes soyunma odasına yöneliyor, bizim hakem kardeş illa ki topu bekliyor. Eline bekliyor, zapt-u rap altına alacak. Odaya götürecek. Ne varsa o topta. Kaybolmasın diye. Niye, maç topu diye. Öyle bir şey mi var. 30 tane top var. Hepsi de birbirinin aynı zaten. Topu bekleyince ortamı da geriyor. Kimi üstüne doğru fırlatıyor, yere vuruyor. Buyrun size gerilim. Bas git odaya dinlen. Eskiden bir veya iki top olurdu sadece. Özellikle amatör maçlarda hatta 3.Lig’de. Kaybolursa, topsuz oynanmayacağına göre. Maç tatil, dön git evine. Mazerete bak. Bunu niye yazdım. Topun basıncı ağırlığı ne alemde, kontrol eden var mı? Buyrun size hata, yanlış. Tekrarı gerekir.

EMRE GÖRDÜ YA GÖRMESEYDİ

Manisa FK – Samsunspor maçı. Başlama vuruşu geriye kullanılır. Direkt gol atılabilir. Ama iki kez aynı futbolcu topa vuramaz buyrun. Kural hatası, kural yanlışı, gaflet ve dalalet. Kural analistleri bunu yakalasa, ispatlasın üç puan üç sıfır cepte. Çalışmadan ne güzel, hakkıyla ama. Yapmasaydı. Manisa’daki maçta hakem Emre Kargın fark etti. Endirekt serbest vuruşla oyunu başlattı. Aferin iyi yaptı, büyük kaosu önledi. Ya Emre de bocalasaydı. İşin garibi işi mesleği top oynamak olan futbolcu bunu bilmiyor, öğrenmek de istemiyor. İnternette tavla şampiyonu ya ona çok seviniyor. Hidayet diliyorum.

İZMİR KÜME DÜŞTÜ

Yüzölçümü bizim Karşıyaka kadar olan, bizim Seferihisar kadar nüfusun yaşadığı 50 bin kişilik Villareal, Şampiyonlar Ligi’nde şampiyonluğa koşuyor. Nüfusla direkt alakası yok gibi görünse de. Var işte. Neyle karşılaştıracaksın başka. 50 binlik Villareal’in yaptığı ortada. Onlar bizi kıskanacağına biz onları kıskanıyoruz. Futbolun beşiği, ilk oynanan yer Bornova olarak tarihe geçen 5 milyonluk İzmir’imin seneye Süper Lig’de takımı yok. Çok ayıp, utanıyorum. ‘Onların lobisi, gücü var’ demeyin inanın şu mübarek günlerde size küserim. Süper Lig’e 6 takımımızı beklerken, olmayacak hayallerini kurarken. Seneye tekrar çıkacak takım da bulamayacağız. Amatöre kadar gitmesinler de. Geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum. İzmir komple küme düştü. Sporumuzu yönetenlere selam olsun.

HAYDİ ÇİĞLİ 3.LİG’E

Futbolcunun, sporcunun harman olduğu ilçemizdir Çiğli. Çok başarılı sporcular çıkıyor. Genç nüfus çoğunlukta. Çiğli Belediyespor’un da yaş ortalaması da 22. Evet evet yirmi iki. Hem de BAL’da. 3.Lig’in eşiğinden dönüyor yıllardır. 11 takımın yer aldığı BAL’da başarılı olan, grup birincisi olan tek takımımız oldu Çiğli ekibi.  Diğer 10 takımımız, sezonu geride kapadı. Ya düştü ya beklemede ya da gruptan çıkamadı. Çiğli ekibinde forma giyen, aralıklı da olsa yıllardır can simidi, yedek lastik gibi hep beklemede olan. Göreve getirildiğinde de enkaz devralarak, ama sonunda hep başarıya ulaşan bir teknik direktör var, takımın başında, İmam Aydemir.

İMAM AYDEMİR UEFA B Lisanslı

Marifetli, futbol öngörüsü yüksek bir isim. Marmarisspor’un harikalar yarattığı 90’lı yıllarda, takımın vazgeçilmez ön liberosu idi. Adı İmam, lakabı İmparator. Gerçekten de öyle. Her iki isminin de hakkını veriyor. Lider bir isim.  Oturaklı, karizma hoca. Yardımcıları Selçuk Ülker, Ulaş Şengezer, Sancar Arslan ve takım kaptanları Kerim Aydın ile Uğur Köprülü, bu yola iddialı çıkıyor. Çiğli Belediyespor pazartesi günü Burdur’da Bolvadin ekibiyle oynayacak. Yenerse rakibi Aydın Efeler 09 olacak. İki maçı da kazanırsa. Yıllar sonra ve de ilk kez 3.Lig’de olacak, cuma akşamı. 1 hafta kala zafere. Turlar atacağız Çiğli’de. Haydi inşallah, hayırlısı. Başarılar diliyorum. İmam hoca. Artık, daha fazla göz önünde, futbol piyasasında olmanız gerek, hakkınızdır. Emeklerinize yüreğinize sağlık. Çiğli kazansın, İzmir kazansın. Hem de bu kadar berbat bir dönemde. 

UĞUR’UMUZA VEDA ETTİK

Güzel insan, iyi futbolcu, efendi insan hem de çok iyi futbolcu Uğur İpekkan ağabeyim. Altay ile Karşıyaka’nın formasını giydi. Canla başla çalıştı. Her iki formanın da hakkını verdi. İzmir’den ayrılmak istemedi. Duayen oldu, efsane oldu. Ne diyelim mukadderat yapacak bir şey yok. Çok maçını izledim, haberini yaptım, en küçük tatsızlık yaşamadım. Kalitesinden dolayı. Bir insan bu kadar mı mütevazi ve de hoşgörülü olur. Allah gani gani gani rahmet eylesin mekânı cennet olsun. Sevilmeyecek insan değil ama sevenlerine, ailesine, benim gibi hayranlarına, hayat arkadaşı Şükran hanımefendiye, ablamıza sabır, metanet diliyorum. Nurlar, ışıklar içinde yatsın.

Gölge etmesinler başka ihsan istemem

Ne zamandır böyleyiz?