Yeni dünya düzeni!

koronavirus-asisi-olmayanlara-hapis-cezasi-gelebilir
Yasemin EKREN
18 Ocak 2022

Korona hayatımıza girdiğinden beri hepimizin dünyaya bakış açısı değişti. Artık eskisi gibi hayatı toz pembe görmüyoruz.

Korona sadece sağlığımızı ve sosyal hayatlarımızı değil neredeyse tüm hayatımızı ve iş yaşamımızı da etkiledi. Artık bazı işleri evden yürütür, alışverişlerimizi evden yapar hale geldik.

İnternet alışverişi zaten son yıllarda oldukça popülerdi ama korona bunu daha genele yaydı ve bir adım öteye taşıdı. Dünyanın dört bir yanında insanlar gelecek kaygısı ve yeni dünya düzeniyle başa çıkmaya çalışırken hayat hızla akmaya devam etti… Artık tüm dünyada yeni bir düzen var ve hepimiz bu düzenin birer parçasıyız.

Dünya Sağlık Örgütünün Covid-19’u pandemi ilan etmesinden hemen sonra dünyada bir panik havası hakim olduç ve hayatlarımızın sandığımız kadar toz pembe olmadığını gördük. Sevdiklerimizi kaybetme korkusu bir tokat gibi çarptı yüzümüze.

Bence bu büyük bir olaydı ve geleceğimizi, hayatımızı tamamen değiştirdi.

Virüsten sonra bir çok iş kolu evden çalışmaya başladı ve sanırım bundan sonraki süreçte maaliyeti düşürmek adına bu şekilde devam edilecek.

Ofis yerine evden çalışma, artan dijitalleşmeyle birlikte son dönemde giderek daha fazla gündeme gelen bir olgu.

Hayatlarımız, yaşadığımız alanlardaki değişiklikler, etrafımızdaki yüzü maskeli insanlar, araya konmaya çalışan sosyal mesafe ile mi sınırlı kalacak yoksa gittiğimiz parklardan yemek yediğimiz restoranlara, her şey değişecek mi, bunları zaman gösterecek.

Artık yeni bir dünya düzeni hakim bunu kabul edelim…. Fazla direnmeden bu düzene ne kadar çabuk ayak uydurursak o kadar rahat ederiz bu da bir gerçek.

Pek çoğumuz bu süreçte cenazelerimizi bire sosyal meyadan ya da Facetime gibi canlı bağlantıyla kaldırdık. Sevdiklerimize hoşçakal diyemedik. Aşı gibi bir kurtarıcımız varken dünyada aşı karşıtlığı hızla yayılmaya başladı. Büyük şirketlerin küresel çapta bir pandemiye zemin hazırladığı senaryosuna inanan büyük bir kesimle karşıkarşıya kaldık.

Bilime inana bir insan olarak aşının önemini bir kez daha dile getirmek istiyorum. Hazır sözü açılmışken herkese de aşı olmalarını tavsiye ediyorum.

Umarım bu yeni dünyayı severiz ve bir an önce adapte oluruz. Herkese bolca sağlık diliyorum…

karsiyakalilar

Hiçbir uçak havada kalmaz

spor-zamani

Adı gibi efsane bir yöntem!