Yeni ilişkiler kurmak üzerine

Ege Telgraf Admin
26 Ocak 2023

Çevremizde kiminle konuşursak güven veren istikrarlı bir ilişki ihtiyacı içinde olduğunu fark etmişsinizdir. Toplum giderek değişiyor ve artık ilişki ihtiyacı içinde olan sadece gençler değil; toplum içinde yaşayan hemen hemen her yetişkin yakın bir ilişki ihtiyacı içinde olduğunu görürsünüz. Peki, insanlar mutlu olabilmek için neden yakın bir ilişkiye ihtiyaç duyar? Yapılan birçok çalışmada gösteriyor ki ilişkiler insanin sadece yalnızlık ihtiyacını almıyor aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlığını da koruyor.

Günümüzde ilişkiler değişiyor, boşanma sayıları giderek artıyor, tek ebeveynli aile sayıları buna bağlı arttığı gibi insanların beklentisi de değişiyor. İlişkilerin yürümesi için iki kişinin birbirini sevmesi yetmiyor artık insanlar ilişkilerinin kendilerine daha fazla konfor ve istikrar sağlamasını talep ediyor. Bugün artık evlenmeden çocuk yapıp beraber yaşamayı tercih eden insanlar var. Artık boşandıktan sonra kadınlar baba evine gitmekten ziyade ayrı eve çıkıp çocuğu ile yaşamaya başlayan tek ebeveynli ya da eşinin önceki evliliğinden çocuğunun sorumluluğunu birlikte paylaşan bir üvey ebeveynli karma aileler mevcut. Dolayısıyla toplumdaki değişiklikler, insan ömrünün uzaması, değişen aile şekilleri ve yeni teknolojiler insanların ihtiyaç duyduğu güven veren istikrarlı ilişkileri nasıl bulacağı konusunda kafalarını giderek karıştırıyor. Tabi ki insanların talep ettiği ilişkileri bulmasının önüne geçen kişisel engelleri yanı sıra çevresel engeller de var. Kullandığımız sosyal medya ve çevremizi kişilerden aldığımız mesajlardan etkileniriz. Her ne kadar onların geri bildirimleri sizler için önem arz etse de asıl olan sizin kendiniz için ne isteyip istemediğinizdir. İstediğiniz uzun süreli ve evliliğe giden bir ilişki mi yoksa günümüz gençlerinde yaygın olarak görülen gelecek kaygısı ve sorumluluk üstlenmeden yaşayabileceğiniz günü birlik ilişkiler mi? Öncelikle buna karar vermeniz önemlidir. Çünkü eğer gerçek bir ilişki istiyorsanız geçici başlayan ilişkileri sürekli bir ilişkiye çevirmek zaman alabileceği gibi bu konuda epey bir zorlanabilirsiniz. Peki, uzun sürebilecek güven veren bir ilişki nasıl ulaşılır?

Bir ilişki cinsel çekimle, ortak ilgilerle, yakın arkadaş ortamlarında ki tesadüflerle ya da iş hayatında başlayabilir. Her ne kadar istisnalar kaideyi bozmasa da yeni bir partnerle nasıl temasa geçtiğiniz sizin için bir avantaj sağladığı gibi büyük dezavantajda sağlayabilir. Özellikle son zamanlarda akıllı telefonlarında hayatımıza girmesiyle rahatça indirilen arkadaşlık siteleri, insanlara bağlanmadan rahatça takılabilecekleri arkadaşlık imkânları sunmaktadır. Bu uygulamalar evli ya da bir partneri olan kişilere de tanışma fırsatı sunmaktadır. Tüm bu uygulamalar insanlara geçici rahatlık verip kaygılarını azaltsa da birçok riski de beraberinde getirmektedir. Bunların neler olduğuna önümüzde ki yazımda yer vereceğim. 25.01.2023

İzmir’de ücretsiz kültür-sanat rotası

stres-ofke

Lütfen biraz sakin