Yeni yıla hazırlanarak girin

2023-hedefi.
Melek Aykaç
29 Aralık 2022

 

Sadece birkaç gün sonra yeni bir yıla gireceğiz. Her yeni başlangıçlar gibi yeni yıl da insana yeni kararlar aldırıp yeni hedefler koymak için ihtiyacı olan gücü verir. Adeta geçmiş olumsuz alışkanlıklarımızı sıfırlayıp yepyeni bir yola girmek isteriz. Elbette 31 aralıktan 1 ocağa bir şey değişmeyecek ama bu yeni başlangıç bize ihtiyacımız olan motivasyonu artırmamız için en iyi yollardan biridir.

Hayatımızı yenilemek sözcüğü eminim beni heyecanlandırdığı gibi sizi de heyecanlandırıyordur. Peki hayatımızı yenilemenin kolay bir yolu var mı?

Şöyle bir geriye bakıp geçtiğimiz yılı düşünün, hayatınızın hangi kısmı sizin için iyi, hangi kısımları iyi değildi? Size göre ne kadar yol aldınız ya da almadığınızı değerlendirin. Geçtiğimiz yıl seni büyüten deneyimin neydi? Nerede başarılı oldun? Hangi hedeflerine ulaştın? Hangi yaptığın şey seni iyi hissettirdi? Doğru yaptığın şey sana göre ne oldu? Geriye dönüp son bir yılına baktığında, seni en çok keyiflendiren olay neydi? Bu olayın özelliği neydi? Bu olayın en çok öne çıkan özelliği sana göre ne oldu? Hayatının neresinde kayda değer bir sorun yaşıyorsun? Günlük ya da haftalık tekrarlayan ve seni hayal kırıklığına uğratan olaylar neler? Yaşadığınız evi düşünün; ilişkilerinizi, kullandığınız sosyal medya, iş ve kişisel yaşam alanlarınızı düşünün. Hangi alanda yapacağın küçük bir değişiklik senin yaratmak istediğin etkiye hizmet edecek?

Çevrenize bir bakın, hem fiziksel olarak bulunduğunuz ortama hem de kullandığınız sosyal medya hesaplarının hangi kısımlarını çoğaltmak, yenilemek isterken, hangi kısımlarını azaltmak, temizlemek istersin. En yakınınızdan başlayın. Evinize bir bakın, atmanız gereken fazlalık hangi eşyalar var? Mutfak dolaplarınıza, kilerinize bir bakın, hangi yiyeceklerin günü geçmiş, atılması gerekiyor? Bilgisayarınızın masa üstüne bakın, biraz zaman ayırıp düzenlenmeye ihtiyacı var mı? Hangi alanın ilginizi üzerine çekmeye daha fazla ihtiyacı var? Örneğin ben, bilgisayarımın masa üstünü ve cep telefonunda yer kaplayan fotoğrafları silmekle başlayabilirim.

Geleceğe bakın, gireceğimiz yeni yılda geleceğine kendini nasıl hazırlamak istersin? Kendini hazırlama yolunda hangi planlara ihtiyacın var? Gelecekle ilgili seni en çok heyecanlandıran şey ne? Bu yıl seni en çok heyecanlandıran hangi isteğin için enerjinin büyük bir kısmını harcamak istersin? Hangi duyguları daha çok hissetmeye ihtiyacın var? Kendine özgü bir hayatı yaşamak için nasıl bir vizyona ihtiyaç duyuyorsun? Bu yıl içinde olacağın bir fotoğraf düşünsen… Bu fotoğraf sana neyin çağrıştırmasını isterdin?

Seni hedefine götürecek, sana yeni alışkanlıklar kazandıracak, deneyimlemek istediğin duyguyu verecek bir kitap seç. Instagram’ına bir gez, geçen yıl yapıp paylaştığın fotoğraflardan hangisine bakınca yüzünde gülücükler oluşuyor, hangisine bakınca sana saçma veya gereksiz yaptığın bir iş gibi geliyor?

Yeni yıla sadece birkaç gün kaldı… İşte sana yaşamına geriye bakıp bazı şeyleri yeniden düzenlemek ve gelecek için nelere daha çok yer açman gerektiğini planlayabileceğin harika bir fırsat.

Herkese iyi yıllar dilerim.

Sevgilerle…

 

ayvalik

‘Sabah Olmadan’ Ayvalık’ı ayağa kaldırdı

Uluslararası ilişkilerde yeni dengeler