Yeni yıldan dilekler

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
3 Aralık 2021

Aralık ayının ilk günleriyle birlikte herkesin yüksek sesle dile getirdiği bir soruyu konuşur olduk. Hem geçen yılın muhasebesini yapmak hem de yeni yıldan beklentilerimizi ifade ettiğimiz şu günlerde herkesin ortak kaygısı yeni gelen yılın yaşadığımız şu günleri aratmaması.

Pandeminin etkisiyle geçirdiğimiz iki yılda sosyal ilişkilerimiz başta olmak üzere gündelik yaşamımız ve iş yapış biçimlerimiz kökten değişti. Maskeli günler, tam kapanma süreçleri, fırın ve marketlere koşmak vs derken bazı zamanlar neyi neden yaptığımızı bile sorgulayamaz olduk.

Son aylarda ülkemizin içerisinde bulunduğu olumsuz durumlar temel geçim süreçlerimizi bile zorlar hale gelince bir dönem tüp gaz kuyrukları çerçevesinde eleştirilen eski Türkiye’deki günlere tanzim satış mağazaları, yağ kuyrukları, şeker stokları, ekmek fiyatları gibi sürekli gerginlik yaratan konular günlük rutinimiz haline geldi.

Asgari ücretin belirleneceği şu günlerde herkes kirasını ödeme, evine ekmek götürebilme mücadelesinde. Gençlerin geleceğe dair umutları yok olma aşamasında. Herkes çarkları bir şekilde döndürebilmek için varıyla yoğuyla mücadele veriyor. Gece yarısı kararnameleriyle anlık olarak gelişen durumlar hayatımızın orta yerindeki birçok konuda yepyeni umutsuzluklar aşılarken gelecekten umut beklentisi sağlamak ne kadar mümkün herkes bunu dillendiriyor.

Yine de her yeni yıl sürecinde olduğu gibi umudumuzu kaybetmeden yaşamanın temel felsefesinden uzaklaşmadan daha güzel günleri göreceğimiz düşüncesinden uzaklaşmamalıyız.

TEBRİK ZAMANI

Ben her yeni yıl sürecinde olduğu gibi yakın çevrem ve arkadaşlarımı birazcık da olsa mutlu edebilmek için yeni yıl kartlarımı hazırlamaya başladım. Hem teknolojinin gelişimi hem de pandeminin etkisiyle her geçen gün birbirimizden uzaklaştığımız şu dönemde az da olsa birbirimizi hatırlamak, ufak da olsa bir tebessüm oluşturabilmek adına güzel dileklerimi yazdığım tebrik kartlarımı yazmaya başladım.

Yeni yıldan en büyük dileğim önce sağlık sonra da herkesin kendi yetkinlik ve becerilerine göre bu dünyaya katkı sağlayabileceği konforlu çalışma ortamlarının sağlanması. Sıkıntı, dert ve mutsuzlukla yoğrulan günlük yaşamdan uzaklaşmak herkesin enerjisini en iyi ve en güzele yönlendirmesi için hepimizin yapabileceği bir şeyler var.

Yeni yıl güzelliklerle, mutlulukla, sağlıkla, ekonomik özgürlükle gelsin. Başta ülkemiz olmak üzere dünya üzerindeki tüm coğrafyalara barış ve refah gelsin. Küskünler barışsın, hastalar sağlığına kavuşsun, insanlar birbirleriyle uğraşmak yerine daha iyi ne yapabilirim düşüncesiyle geleceğe umutla baksın.

Birbirimizle uğraşmak yerine gelecek adına adım atmaya başlayabilirsek her şey emin olun daha iyi olacak. Şimdiden hoş geldin 2022 diyorum öyleyse.

lenin

Elveda Lenin!

sevgililer-gunu

Bilmediklerimiz ve unuttuklarımız…