YEP ve beklentiler

bakan-albayrak-yeni-ekonomi-programini-acikladi
İbrahim KOÇBAŞ
1 Ekim 2020

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, beklenen Yeni Ekonomik Programı (YEP) açıkladı. ‘Yeni Dengelenme dedi, ‘Yeni Normal’ dedi, ‘Yeni Ekonomi’ dedi önümüzdeki 3 yıllık rotanın ana temasına dair…
Makro ekonomik göstergelere ilişkin hedefler sıralandı. Bu yıl için büyüme 0.3 öngörüldü. 2021 için yüzde 5,8, 2022 ve 2023 yılları için de yüzde 5 olarak belirlendi.
Enflasyon tahmini ise bu yıl yüzde 10,5 düzeyinde. Kademeli olarak düşürülmesi planlanan enflasyon hedefleri için 2021’de yüzde 8, 2022’de yüzde 6 ve 2023 için yüzde 4,9 rakamları zikredildi.
Gelelim işsizliğe… Öngörüye göre, işsizlik oranı bu yıl yüzde 13,8 düzeyinde gerçekleşecek. Bu oran 2021’de yüzde 12,9’a, 2022’de yüzde 11,8’e ve 2023’te ise yüzde 10,9’a düşürülecek.
Milli gelir hedefi ise bu yıl 702 milyar dolar olacak. 2021’de 735 milyar, 2022’de 801 milyar ve 2023’te 875 milyar dolara ulaşmak diğer hedef.
Bakan Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomik Program, tüm kesimler için güven verici nitelikte. Özellikle kademeli geçiş sürecinin ekonominin adım adım toparlanmasına neden olacağını söyleyen uzmanlar var.
Bana göre açıklanan program kısa ve orta vadede gerçekçi. Ancak uzun vadede meçhul… Meçhul çünkü önümüzde çok büyük iki sorun var: İşsizlik ve kur dengesizliği…
Kısa ve orta vadeden devam edelim… Yabancı finans kuruluşları ekonomimizde bu sene küçülme beklerken Türkiye’nin yılı yüzde 0,3 büyüme ile kapatacak olmasını inandırıcı buluyorum. İnsanımızın yardımlaşma kültürünün de buna katkısı var. Maddi etkenlerin yanı sıra aile bağlarının halen güçlü olması, esnafın zor zamanında vatandaşımıza veresiye hizmet sunması gibi manevi birçok etken var.
Önümüzdeki yıl hedeflenen büyüme rakamını yakalamamız, dolayısıyla daha da çok güçlenmemiz için temel gıdada fiyat istikrarının sağlanması çok önemli. Bu, dar gelirli vatandaş için hayati öneme sahip. Fiyat istikrarının sağlanabilmesi için önümüzdeki yıl yüzde 8’lik enflasyon hedefi mutlaka tutturulmalı. Fiyat istikrarı sağlandığı takdirde büyüme oranında artma, işsizlikte de azalma olabilir.
Orta vadede hedeflere ulaşmak için verilen teşvik ve desteklerin yanında borçların kapanmasına da ihtiyaç var. Esnafımız, küçük işletmemiz rahat bir nefes almalı. Pandemi döneminde vergi, SGK primi, elektrik, su, doğalgaz, kira gibi borçlarını ödeyemeyen esnaf ve sanatkarımız borçları ertelense bile iş yapamaz hale geldi. Bu sorunu aşabilmek için borçların yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç var diye düşünüyorum.
Evet, büyüme ve işsizlik rakamları hedefleri beklentilerle uyumlu. Ancak yeni programda dolarizasyonu durduracak yeterli tedbirlerden bahsedilmedi. Dolarizasyon durdurulamadığı takdirde büyüme ve enflasyon hedeflerinde de ciddi sapmalar görülebilir. İşsizliği önemli oranda azaltacak, halkı tasarrufa yöneltecek, yapısal reformlarla desteklenmiş tedbirler programın başarı oranını önemli oranda yükseltecek ve belirlenen hedeflere ulaşılmasını mümkün kılacaktır.

Ermenistan Azerbaycan saldırısında yalnız kaldı!

Turizmde Almanlar zirvede