Yerel basına desteğe devam

186-gazeteci-koronavirus-nedeniyle-hayatini-kaybetti
Hakan SERBEST
18 Temmuz 2020

Türkiye çok güzel ama bir o kadar da ilginç bir ülke…
Pandemi ile bile kendi anlayışıyla savaştı. Aynı hasta sayılarına sahip ülkelerde ölümler hızla çoğalırken Türkiye dengeyi hep tutturdu. Ağır şartlarda mücadele eden ülke kurumları yavaş yavaş kendilerini toparlarken süreci zorlukla nefes alıp vererek geçiren sektörlerden biri de basın sektörü oldu.
Televizyonlar, gazeteler, radyolar, internet siteleri ve hatta sosyal medya dediğimiz iletişim grupları günümüzde basının tanımının içinde yer alıyor. Sosyal medya iletişim gruplarını çıkarın medyayı oluşturan diğer oyuncuların tamamı çok zor günler geçirdi ve geçiriyor. Özellikle yerel basın nefes almak için deyim yerindeyse direndi. Allah’tan ki bu zor günlerde yerel basının da bir can suyu vereni vardı. Basın İlan Kurumu’ndan bahsediyorum. Korona virüs salgını sırasında gazetelerin gelir kaynaklarının en büyük kalemini oluşturan ve Basın İlan Kurumu vasıtasıyla yayımlanan resmi ilanlar, kesilince yerel basın için şu Mart ayından günümüze tehlikeli bir yolculuk başlamıştı. Sil baştan kurallarla yerel basının yayınlanma şartlarını değiştiren ve bu sayede belki de Anadolu’da çok sayıda kuruluşun kapısına kilit vurulmasının önüne geçen Basın İlan Kurumu öncelikle zorunlu satış maddesinde ve baskı sayısında esneklik sağladı.
Sokağa çıkma yasaklarında gazetelerin yayımlanmaması opsiyonunu sağladı.
Türkiye genelinde il bazında, günde iki gazete yayınlanması şartıyla baskı ve matbaa ödemelerinde kolaylık getirilmesini sağladı.
Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanan gazetelerin bünyesinde çalışan fikir işçilerinin asgari kadroda tam ve eksiksiz sayılmalarını kabul edilmesini sağladı.
Alınan bu kararlarla basın çalışanlarının ev ofis çalışmalarını önü açıldı ve bu hastalık illetine bulaşma riski en aza indirgendi. Evet, kısacası gazete çalışanları ve tabii ki yönetimleri alınan çok önemli tasarruf tedbirleri ile süreçten daha az etkilenerek çalışmalarını sürdürebiliyorlar. Yerel basın bu süreçte yaptıklarıyla hayat veren Basın İlan Kurumu’ndan aynı şartların hiç olmazsa Eylül ayı başına kadar uzatılmasını bekliyor. Malum Eylül ayı yaz tatilinin bitmesi ve okulların açılması ile birlikte ülkenin de (İnşallah) biraz daha hareketleneceği ve normale döneceği zaman.

HAK TESLİMİ

Öncelikle Basın İlan Kurumu’nun hakkını teslim etmek istiyorum. Sonra da siz değerli okurlarımıza hangi şartlarda ayakta kalma mücadelesi verdiğimizi aktarmak istedim. Unutmayın ulusal basın sizin yörenizdeki, bölgenizdeki, sokağınızdaki, ilçenizdeki sorunlara çare olamaz. Yerel basınınızı da unutmayın. Sağlıkla ve hoşça kalın…

kinayi-getir-aney

Kınayı getir aney!

Belevi gerçeği ve sorular?