Yerel yönetimler iklim kriziyle mücadele için bir araya geldi

Bülent ÖZGEN
1 Ekim 2022

Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı 3. Belediyeler Buluşması’nda birçok uzman ve akademisyen iklim krizi ve etkilerini ele aldı. Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı 3. Belediyeler Buluşması, Nilüfer Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bursa’da gerçekleşti

Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’nde yapılan buluşmada iklim krizinin sağlığa, gıda ve tarım sektörüne etkileri ele alındı. Alınacak önlemlerin süreci yavaşlatacağına dikkat çeken uzmanlar, gelecekte insanlığın olumsuz koşulların etkilerini derinden yaşayacağına dikkat çekti. CHP Genel Başkan Yardımcıları ve 7 CHP’li belediye başkanı ile Bursa’dan DOĞADER ve Ayvalık’tan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilcisi’nin katıldığı buluşmada başkanlar, deneyimlerini ve iklim eylem planlarını paylaştı. Alınacak önlemlerin süreci yavaşlatacağına dikkat çeken uzmanlar, gelecekte insanlığın olumsuz koşulların etkilerini derinden yaşayacağına dikkat çekti. Küresel bir sorun olan iklim krizi tehdidi giderek büyürken, CHP’li belediyeler bu sorunla mücadelede ortak bir eylem planı oluşturmak için harekete geçti.

ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ

CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Ali Öztunç, Ahmet Akın ve Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın, Yüksel Özkan, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ile Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey ile CHP ve İYİ Parti il yönetimleri, akademisyenler ve çevre gönüllüsü vatandaşlar katıldı.

Panelin ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, iklim krizinin hayatın her alanını etkileyen bir konu olduğuna dikkat çekti. Küresel ısınma, ekolojik dengenin bozulması ve kuraklığın yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığını ifade eden Başkan Erdem, “Bugün bizi bekleyen iklim krizi, temelde insan hatasından kaynaklanıyor. Eğer toplumların bunu fark etmesini sağlayabilirsek, bu gidişi değiştirebiliriz. Krizi durduramasak da, şiddetini azaltabiliriz” dedi. Nilüfer’de bu konularda farkındalık oluşturmak için özel bir çaba sarf ettiklerini söyleyen Başkan Erdem, günümüzde tarımın stratejik öneme sahip olduğunu belirterek Nilüfer Belediyesi olarak bu konuda yaptıklarını paylaştı. Küreselleşmeyle birlikte dünyanın tehdit altında olduğunu belirten CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, “Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin, iklim ve yenilenebilir enerji alanındaki farkındalık oluşturan örnek projeleri ve halkı bilinçlendirmeye yönelik çalışmaları bu noktada çok önemli. Bu konuda uluslararası iş birliği şart” diye konuştu. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Rusya ve Ukrayna savaşıyla birlikte yenilenebilir enerjinin öneminin çok daha iyi anlaşıldığını, Türkiye’nin iddialı bir iklim kriziyle eylem planını uygulamaya koyması halinde milli gelirinin yüzde 7 oranında artacağına dikkat çekerken, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da, çağın en önemli sorunlarından birisinin iklim krizi olduğunu, dünyanın insan eliyle her geçen gün yok edildiğini ifade etti. Kayışoğlu, “Doğayla uyumlu bir şekilde yaşamayı, üretmeyi ve tüketmeyi öğrenmemiz gerekiyor” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, dünya ülkelerinin büyüme stratejilerinde geleneksel anlayışın yanında artık sürdürülebilir kalkınma temasının olduğunun altını çizdi. Karabıyık, yerel yönetimlerin çalışmalarının yanında üniversite ve sanayi iş birliğinin de önemini vurguladı.

DÜNYANIN GELECEĞİ

Enerji ve Alt Yapı Projelerinden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın da, konuşmasında dünyanın geleceğinin enerji ve iklim olduğuna dikkat çekti. Nilüfer Belediyesi’nin 2016 yılında Türkiye’deki ilk enerji kooperatifini kurma çalışmalarının içinde yer aldığını anlatan Akın, bu uygulamadan sonra iktidarın, enerji kooperatifleriyle ilgili düzenleme ve değişiklik yaptığını söyledi. Yaşanabilir bir dünya için hem enerji hem de tarımda sürdürülebilirliğin şart olduğunu belirten Akın, enerji verimliliğinin önemine de değindi.

Yaşanılan konforun bedelinin ağır olduğuna dikkat çeken Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da, belediyelerin iklim ve eneri kriziyle ilgili yoğun bir çaba içinde olduklarını ifade etti. CHP’li belediyelerin merkezi iktidarın çözüm bulmadığı pek çok soruna el attığını söyleyen Torun, “Belediyelerimiz, geleceği planlıyorlar. CHP’li belediyeler tarımda, enerjide, çevrede varlar, yenilenebilir enerji konusunda, temiz enerjiyi üretebilmek için yoğun çaba içindeler. Bugün iklim krizi çok büyük değilse, CHP’li belediyeler sayesinde” diye konuştu. Buluşmada yer alan belediye başkanları da şimdiye kadar iklim kriziyle mücadele için hayata geçirdikleri projeleri ve bundan sonra yapmayı planladıkları projeleri paylaştı.

İLK İŞ YÖNETMEK’

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, ilk yapılacak işin su, enerji ve gıda krizini yönetmek olduğunu belirterek, yer altı su rezervlerinin kullanımı, tarım alanlarının çoğaltılması, iklim dostu gastronomi anlayışının genişletilmesi gibi konular olduğunu belirtti. Tugay, kent içinde tarımın hayal olmadığını belirterek, “Doğru yönetilirse kent içinde tarım başarılı olur. En iyi örnek Hollanda” diye konuştu. İklim krizi konusunda şimdiden önlem alınmazsa çok geç kalınacağı uyarısında bulunan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, yeşil alan konusunda en fakir ilçe olan Şişli’de yeşil alan oluşturmak için yaptıkları çalışmaları anlattı. Keskin, okulların bahçelerindeki betonları kırarak buralarda öğrenciler için bostanlar oluşturduklarını anlattı. Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu da Türkiye’de akıllı şehir projesini hayata geçiren ilk belediye olduklarını belirterek akıllı binalarla ilgili bilgi verdi. Açılış bölümünün ardından yapılan oturumların ilkinde; Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın moderatörlüğünde, iklim krizinin sağlığa etkileri ele alındı. Gezegenimizin yeni bir çağa doğru sürüklendiğini belirten Prof. Dr. Pala, “Pandemi dönemi insan ilişkilerini ve hayata bakış açısını değiştirdi. Küresel ısınma ve iklim krizi insan hayatını derinden etkileyecek. Isınma sonucu dünyada görülmeyen ısı dalgaları karşımıza çıktı. Doğal afetler ortaya çıkıyor. İçinde olduğumuz iklim krizinin doğrudan ve dolaylı olarak sağlık etkileri var. İklim krizinin gelecek 20 yılda en fazla etkileyeceği 20 ülke arasında Türkiye de var. Bulaşıcı hastalıklar, iklim olayları hayatımızı derinden etkileyecek. Yaşlılar, çocuklar, açık hava çalışanları, evsizler bu etkilerden daha fazla etkilenecek. Tabi bunun yanında birçok canlı zarar görecek ve doğal dengede de bozulmalar olacak. Yerel yönetimlerin bu konuda duyarlı olarak önlemler almaları gerekir” dedi. Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Üyesi Doç Dr. Özge Karadağ da iklimin sağlık etkileri ve politika önerilerine değindi. Sağlıkta eşitsizliğin etkilerini vurgulayan Karadağ, “İklim krizi kolay önlenebilecek bir konu değil. Önlem alarak ancak yavaşlatabiliriz. Sağlık eşitsizliği dünyanın her yerinde var. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, çevre ve yaşanan ortam toplum sağlığını birinci derecede etkiliyor. Bu konuda yerel yönetimlere büyük sorumluluklar düşüyor. Sağlık sistemi toplum sağlığının bir bölümünü oluşturuyor. Asıl önemli olan çevre ve yaşam koşulları. Pandemi bize çok fazla şey öğretti” şeklinde konuştu.

GIDAYA ETKİSİ

Buluşma kapsamında yapılan bir diğer oturumda ise, iklim krizinin gıda ve tarım sektörüne etkileri tartışıldı. Prof. Dr. Erkan Yaslıoğlu moderatörlüğünde yapılan oturuma; CHP Bursa Milletvekili ve CHP Tarım Politikaları Başdanışmanı Orhan Sarıbal, Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üresi Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy ile Gıda Mühendisi Doç. Dr. Bülent Şık konuşmacı olarak katıldı. İklim krizinde doğru adımlar atarak sorunun çözülebileceğine dikkat çeken Sarıbal, “Olaya iki açıdan bakmak gerek. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin temel sorumlusu politika ve politikacılardır. Küresel kapitalist ve sömürü düzen de baş etkenlerdendir. Doç. Dr. Bülent Şık da iklim krizinin gıda ve beslenme krizine etkilerine değindi. Sorunun çok geniş boyutlu olduğunu vurgulayan Şık, “2015 yılında Dünya Sağlık Örgütü hedef koymuştu. Raporda gıda güvencesine erişmede ciddi tehditler olduğu ve beslenme krizinin toplumları derinden etkileyeceği yer aldı. Sağlıklı beslenmede gıda erişim hakkı çok önem taşıyor. Son bir yıldaki gıda krizine bakarsak bu durum gelecekte de ciddi sorunlara yol açacak” diye konuştu.

sanata-karsi-olan-bir-sanat-anlayisi-dada

Sanata karşı olan bir sanat anlayışı: “Dada”

agac-katliami-1000in-uzerinde-mandalina-nar-ve-zeytin-agaci-kesildi

Ağaç ve yaşam