Yerelleşelim güzelleşelim

Hakan SERBEST
10 Aralık 2021

Yerel sıfatı; belirli bir yere özgü, bir yere bağlı, dar sınırlı, yayılmamış, bir yerle ilgili olan şeklinde tanımlanıyor sözlükte. Yani lokal, mahalli gibi eş anlamlıları da kullanılıyor güzelim Türkçemiz’de. Dilimize o kadar hor davranıyoruz ki günlük 150 kelime ile hayatını idame ettirenler var. Yabancı dillerin etkisi ve garip garip ulamalar, diğer dillerden Türkçemize devşirilenler.

Tabii ki bu başka bir yazı konusu. Konumuza dönersek, benim bugün bu satırlara konuk etmek istediğim vatandaşlarımızın kendilerinden bir şey görebildiği, okuyabildiği, mahallesindeki, semtindeki, ilçesindeki, şehrindeki ve bölgesindeki gelişmelerden haberdar olduğu yazılı görüntülü medya. Yani bilinen tabiri ile: Yerel Medya. Hayatım boyunca yaşamaktan zevk aldığım, hiç bir yere değişemeyeceğim, memleketimin en güzel köşesi gördüğüm güzel şehrim İzmir’de faaliyette bulunan 7 yerel gazete var. Ellerinden geldiğince gazetecilere ekmek veren bu güzide basın organları hayatta kalmak için tüm şartları zorluyor. Giderek azalan yerel basın desteği, (Yanlış anlamaya mahal vermeyelim, desteğin azalması Basın İlan Kurumu kaynaklı değil. Çünkü pandemiden günümüze Basın İlan Kurumu’nun yerel gazeteler için yaptıkları takdire şayan) Euro ve Dolar’da yaklaşık 20 gündür meydana gelen sürekli çıkış hali, ülkenin ekonomik durumu ve iğneden ipliğe her şeye gelen zam. E tabii bu hengame içerisinde dolar kuru üzerinden habire yükselen baskı maaliyetlerini de unutmamak lazım. Asgari ücrete yapılacak zamda bir başka muamma. Öyleki şahsi kanaatime göre, asgari ücretin belirlenmesinin ardından işverene vergi kolaylığı ya da devlet desteği gelmez ise 2022 yılı Ocak ayında, geniş çaplı işten çıkarmalar ve istatisteklerde yer alacak işsizlik rakamları ile karşılaşacağız.

DEVLET YAŞASIN’

Emek sömürüsünün artış gösterdiği son 2 yıllık süreçte işçinin elini güçlendirmek için ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ prensibi ile hareket ettiğini söyleyen günümüz iktidarına düşen çok önemli görevler var. Ben haddimi bilirim, kimseye akıl öğretmek gibi bir çapsızlığa düşmem. Ancak aslanın ağzından hareket ederek önce midesine sonra da kuyruğuna ilerleyen ekmeği kazanmak ve hayatta kalmak o kadar zorlaştı ki.

TAM DESTEK

Buradan yola çıkarak yerel basında çalışan ve yaşının yarısından çok kısmını bu meslekte harcamış biri olarak beklentim, meslektaşlarımın huzur içinde, iş kaygısı olmadan yaşam sürmeleri. Dikkat edin kaliteli bir yaşam sözü ağzımdan bile çıkmadı. Bu mesleğin mensupları olarak o hale geldik ve getirildik ki mevcut satükoyu korumaktan başka bir gaye taşıyamıyoruz. Değerli hemşerilerime yani İzmirlilere gelince, lütfen sizi bizden başka düşünenin bulunmadağını, başınıza gelecek olayları, mahallenizde yaşanacak sorunları yerel basından başka mecralarda bulamayacağınızı unutmayın! Elinizden geldiğinçe kentinizin gazetelerini okuyun, televizyonlarını seyredin. Kentin güçlü ekonomik oyuncularına da çağrıda bulunuyorum. Kendi kentinizin ekonomisine katkıda bulunun. İzmir’in parasını İzmir’e ve İzmirli’ye harcayın. Globalleşen dünyada yalnız kalmanın önüne haberdar olmakla geçebilirsiniz.

Ezcümle: Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz” Mustafa Kemal Atatürk…

Ördekleri rahat bırakın

Mitingi tam anlamadınız sanırım