Yeter bi dur gari ey iki bin yirmi

metin-aydinoglu
Metin AYDINOĞLU
19 Mart 2020

O kadar da nice nice yıllara dedik, o zamanlar sarılırdık birbirimize, hayırlı uğurlu olur inşallah da dedik. Nasıl bir yıldır bu arkadaş daha 3 oldu 2020’ye gireli görmediğimiz yaşadığımız kalmadı. 2-3 yıllık limiti doldurduk, bu kısa sürede gördük, yaşadık her şeyi. Her kayıp acıdır, erkendir. Üst üste gelince daha da zorluyor insanı. Basın camiasının değerli isimlerinden gazeteci arkadaşım, kardeşim Ünal Gümüştekin ile amatör futbol sevdalısı, emektar çiftçi Mesut Öztürk’ü de kaybettik, son olarak. Umarım inşallah son olur. İkisinin de hizmetleri ve emekleri unutulmaz. Sempatik, neşeli, düzgün bir insandı Ünal. Armutluspor’a çok güzel günler yaşatan, kasaba ve köy çocuklarına spor yaptıran, başarıya da ulaştıran isimdir Mesut ağabeyim, ruhları şad, mekanları cennet olsun.

HAKEMİN LİSESİ Mİ OLUR !…

Marangoz, Torno Tesviyeci, Elektrikçi, Elektronikçi, Oto Tamircisi Meslek Lisesi’nde yetişir, öğretilir, anlatılır, tecrübeler aktarılır. Tam olarak EML’de okumak da yetmez aslında, yetenek ister, merak ister, azim ister, inat ister. Futbol hakemliği de böyle, okulu filan olmaz hakemliğin. Cesaret olacak, futbolun ruhunu bilecek, hakemliğe yatkınlık olacak, sevecek, insanlara değer verecek. İşte bu insani, ulvi, medeni meziyetlerin okulu olmaz, okulda öğrenilmez bu yazdıklarım. İnsanın içinde olacak, aileden gelecek. Okulu olmaz dedim, peki iyi hakem nasıl keşfedilecek. Burası çok önemli en başta seçilecek. Boyuna, kilosuna bakmadan, üniversite öğrencisi ve mezunu olma, yabancı dil bilme dayatması olmadan, üstüne başına kıyafetine saçına başında küpesine bakmadan ağız burun kıvırmadan, eş dost akraba konu komşu çocuklarına öncelik tanımadan, seçeceksin, şans vereceksin. Sahada belli olur, hakem. 2 dakikalık havadan sudan muhabbetle anlaşılmaz. Eğitim şart, seçildikten sonra zaten veriliyor. Hakemin okulu olmaz yani, içinde olacak içinde. Bir de iyi seçeceksin, şans vereceksin, hakemlik sahada öğrenilir, pekişir. Evet, hakemliğin okulu vardır, o da sahadır.

AMATÖR MAÇLAR ERTELENMELİ

Süper Lig’de dahil tüm maçlar ertelenmeli, insan hayatı, can her şeyden önemli. Puandan da, galibiyetten de şampiyonluktan da önemli. İnsana değer yoksa ne yapayım maç o sporu. Evsahibi takımın taraftar baskısı denirdi, seyirci maç kazandırır denirdi. Seyircisiz oynanan ilk haftada tam tersi oldu. Seyircisiz oynanan 7 maçta misafir takımları kaybetti, evsahibi ekipler kazandı. Seyirci yok işte, baskı da küfür de hakaret de yok, ama kazandılar. Nedeni çok belli. Daha maçın başında gol sevinci yaşama hırsı olmadığı için tribünlerden, rahat oynayıp kazanıyorlar. Her şerde bir hayır vardır derler, ondan olsa gerek. Seyircisiz maçın tadı tuzu yok, hepsi ertelenmeli. Herkese bulaşmasın. Göztepe – Rizespor maçında seyirci yok tamam da. Ya futbolcular, ne yaptı. Gol oldu sarıldılar, üst üste çıktılar, çok yaklaştılar, ikili mücadelelerde de öyle. Ama iş tokalaşmaya, çak yapmaya gelince, dirsek teması yapılıyor, ilginç. En doğrusu erteleme şart ama, maske takılmalı, futbol oyun kuralları buna izin veriyor. Rakibe, kendine zarar vermeme koşuluyla. Minnacık maske ne zarar verecek ki zaten, yararı olur.

GÖZ-GÖZ BİR SEVİNDİRDİ BİR ÜZDÜ

Son günlerde yaşadığım, gördüğüm tek güzel haberdi, müjde idi, teselli oldu, Göztepe’nin Rizespor galibiyeti. Moral bulduk sevindirdi bir nebze olsun Göztepe bizleri Süper Lig’de. Avrupa derken, küme düşme endişemiz vardı, ortadan kalktı. Matematiksel olmasa da düşmez artık. Erkekler Süper Lig’de yer alan Göztepe Hentbol takımı MYK Hentbol Spor Kulubü’ne 2 sayı farkla 29-27 yenilerek, bitime bir hafta kala küme düştü. Harun 11 sayı kaydetmesine rağmen, sonuç üzdü. Spor böyle bir şey işte bir hafta güldürüyor, diğer hafta üzüyor. Bir takım sevindiriyor, diğeri düşündürüyor. Sağlık olsun, önemli olan Göztepe, o baki kalsın, yeter. Başarılar zaten olur, olacaktır.

corona-virusunde-dikkat

Türkiye ve Korona

cin-acikladi-koronaviruse-ilac-bulundu-mu

2020 ile gelen sıcak gündemler!