Yunus’un yılı

Yılmaz DURMAZ
18 Şubat 2021

UNESCO bu yılı Yunus Emre Yılı ilan etti.
Bu yıl, tasavvuf ve halk şairimiz Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü (1321) “Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü” Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya ve Özbekistan’ın desteğiyle 2021 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri arasına alınmış. Sayın Cumhurbaşkanımız bu yıl “Bizim Yunus” yılı çeşitli etkinlikler düzenleneceğini söyledi.
Dilerim Yunus’un sevgi ve hoş görüsü ülkemiz ve dünya insanlarına aşılanır. Ekmek kadar su kadar ihtiyacımız olan sevgiyi, hoş görüyü yakalarız.
Şu sözü sevmenin büyük bir ibadet olduğunu hep hatırlatır. “Maharet güzeli görebilmektir, sevmenin sırrına erebilmektir. Cihan, alem herkes bilsin ki şunu; en büyük ibadet sevebilmektir.”
Ne güzel demiş Yunus “Bir bahçeye giremezsen, durup seyran eyleme. Bir gönül yapamazsan, yıkıp viran eyleme.”
700 yıl önce söylediklerinin hangisini yazsam ki. Sevgi üzerine, mutluluk üzerine ve hatta kendimizi bilmek üzerine. Yazmadan geçemem.
“Kırma dostun kalbini; onaracak ustası yok. Soldurma gönül çiçeğini; sulamaya ibrik yok.”
“Nefistir seni yolda koyan, yolda kalır nefse uyan. Sabır saadeti ebedi kalır sabır kimde ise o nasip alır.”
“Dünya yalan kardeşim, dünya yalan! Var mı yalan dünyada baki kalan. Mal da yalan, mülk de yalan. Var biraz da sen oyalan.”
“Cümleler doğrudur sen doğru isen, doğruluk bulunmaz sen eğri isen.”
“Ne varlığa sevinirim ne yokluğa yerinirim. Aşkın ile avunurum; bana seni gerek seni.”
“Olsun be aldırma yaradan yardır, sanma ki zalimin ettiği kârdır. Mazlumun ahi indirir şahı. Her şeyin bir vakti vardır.”
“İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır.”
“Eğer, ileride bir gün keşke demek istemiyorsan, 3 şeyi doğru seç! Eşini, işini, arkadaşını.”
“Eğer bir müminin kalbini kırarsan hakka eylediğin secde değildir.”
“Yaratılmışı hoş gördük, Yaratandan ötürü.”
“Üzenlerin üzüldüğü vakit de gelir”
“Bölüşerek tok oluruz, bölünerek yok oluruz.”
***
2020-2021 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi köy okullarında yüz yüze başladı. Ancak, bazı illerde, kar yağışı, vaka artışları nedeniyle köy okullarındaki yüz yüze eğitim ertelendi.
Köy okulları taşımalı eğitim nedeniyle merkezileşmiş durumda. Okullardaki mevcutlar çoğalmış. Birleştirilmiş sınıflar…
Ve asıl sorun bence eğitim çalışanlarının aşılanmadan eğitim-öğretime başlanması. Bence yüz yüze eğitim-öğretime başlanmadan o okullardaki eğitim çalışanlarının 2. doz aşılarının da yapılmış olması gerekirdi.
Liselerde sınavların yapılması da ertelenmeli. Pandeminin yarattığı psikolojinin yarattığı sınav endişesi başarıyı düşürür. Uzaktan eğitimde işlenmiş konulardan sınav yapılacakmış. Derslerin tümünü öğrencilerin büyük çoğunlukla takip ettiklerini sanmıyorum. İzmir’in göbeğinde Karşıyaka’da 100 mbit hızında internetim var ama zaman zaman ben bağlanamıyorken Van’da, Konya’nın Ermenek ilçesinde ve köylerindeki öğrencileri düşünüyorum.
Bir başka tehlikede ABD içinde Kovid-19 ile benzer genetiğe sahip 7 ayrı mutasyonunun oluşmaya başladığı iddia ediliyorken, bunun ülkemizde gerçekleşmemesini temenni ediyorum.
Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmek varken insanlar tersini yapıyor. Cenazeler, taziyeler, kongreler, doğum günleri vakaların çok olmasının nedeni.
SONSÖZ: “Eğer, ileride bir gün keşke demek istemiyorsan, 3 şeyi doğru seç! Eşini, işini, arkadaşını.”

İğne-çuvaldız!

gara-sehitleri-icin-cenaze-namazi-kilindi

Biden, Türkiye ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler!