Yüreğini işine katanlar…

Yılmaz DURMAZ
8 Ekim 2020

Mutluluk insanın yaşam kalitesini de yaşam süresini de uzatır. Yaptığım işlerden başkalarının da mutlu olduğunu görmenin, takdir edilmenin bir yaşam iksiri olduğuna inanırım.
İnsanlara “günaydın, iyi günler, iyi akşamlar” demek gibidir takdir etmek. Bunun içindir ki ülkeme, halka hizmet edene, insanların duygusunu sömürmeyenleredir saygımın sonsuzluğu.
Kurumundaki çalışanlarına ve hizmet alanlarına değer veriyor ve çalışma koşullarını iyileştiren, yakınıp durmayan benim için büyük bir değerdir. Buna Karşıyaka İlçe Nüfus Müdürü Ertuğrul Öcek gibilerini örnek vermeyi, başkalarının da bu güzel yöneticiyi örnek almaları için de yazmayı halkın hizmetkarı olarak görev sayıyorum.
Göreve geldiği şu kısa dönemde çalışanlarının motivasyonu sağlamakla kalmayıp, hizmet alanların da işlerini kolaylaştırdığını izledikçe, ülkemde böyle güzel yöneticilerin olmasından gurur duyuyor ve gelecek için umudumu koruyorum.
Karşıyaka’da her kurumun çalışmaları ile ilgili Karşıyakalılar ile sohbetlerim oluyor. Halkın hizmetkarı olarak bir görev üstlenmenin sorumluluğudur bu. Zaman zaman Karşıyaka Hükümet Konağı’nın önündeki beton oturaklarda, tahta banklarda oturur, bana yakın duranları dinler, sorularına cevap vermeyi severim.
Yardımcı olmak, insanların yüzündeki tebessümü görmek bana ilaç gibi gelir. İnsanların yakınmalarından çok, mutluluklarını görmeyi de Karşıyaka’nın farkı olarak gördüğüm için şaşırmam. ‘O yaka, bu yaka burası Karşıyaka’ lafı boşuna söylenmemiştir.
Bu pandemi döneminde dahi özellikle Nüfus Müdürlüğü’nden hizmet alanların şikayetlerini duymamak çok güzel bir duygu. Nüfus işlemlerinin yanında, ehliyet, pasaport gibi işlemlerinin de emniyetten nüfus idarelerine devredilmesi bu kurumdaki iş yoğunluğunu artırsa da çalışmalardan yakınan tek bir görevli ve hizmet alan ile karşılaşmadım. Şimdilerde sürücü belgelerindeki bilgilerin kimlik kartlarına işlenmesi yoğun biçimde sürüyor.
‘Bilgili ve ilgili muhtar’ Coşkun Zenginer de yüreğini işine katan muhtarlarımızdan. Donanmacı Mahallesi ve o mahallede kalan Karşıyaka Çarşısı’nın sorunları ile yakından ilgileniyor. Ordudan emekli olduğu için de işini disiplin içinde sürdürüyor. Hiç unutmam muhtarlıkta oturduğum bir günde 65 yaş ve kronik hastalara evlerinde maaşları teslim edilirken bir emekli bayanın telefonla onu arayıp “Bana para getirdiler, maaşım olduğunu söylüyorlar sen gelmezsen almam” diyerek kendisini çağırdığını. Bu güveni vermesi, telefonunu paylaşması ben de güzel duygular yaşattı.
Hani şu muhtarların piri dediğimiz Fuat abi, eski Karşıyaka Muhtarlar Derneği Başkanı Fuat Pusat’ın sözlerini de hiçbir zaman unutmam. “Muhtarlık geçim kapısı, sorun üretme yeri değil, çözüm üretme yeridir. Muhtar yetimini, öksüzünü, yaşlısını göz ardı edemez, onların dertlerine ortak olur” demişti, muhtarların birçok sorunlarını dile getiren adam.
Pandemi döneminde mahallelisini, esnafını yalnız bırakmayan muhtarlar da bana göre pandemi döneminin kahramanlarıdır. Sağlık emekçilerimiz bizim baş tacımız zaten. Benim gözümde rahmetli babamın meslektaşları olan Karşıyaka Belediyesi temizlik işçileri de birer kahraman. Sıkı tedbirlerin alındığı pandemi döneminde yaşam alanım 4-5 metrekarelik balkonumdu. Balkondan onların günde 3 defa çöpleri toplamasını gördükçe ne büyük riskler aldığına şahit oldum.
Her zaman söylerim Karşıyaka’daki birlik ve beraberlik hiçbir yerde yok. Çalışkan, yüreğini işine katan yöneticiler çok. Çalışmalarının takdir edildiğini yazmak, çalışanları motive etmek de benim görevim. Belki bu tutumum koltuğuna yapışanları da koltuklarından kaldırır. Benimkisi sadece bir umut.
SON SÖZ: “Boş insanlarla içi dolu hayaller kuramazsınız.”
Bukowski

Çöl: Benim romanım bir hesaplaşmanın önsözü!

abdde-senaryo-korkunc-ilerliyor-korona-virusu-31-bine-yakin-insani-oldurdu

Dünya gözünü ABD Başkanlık seçimlerine dikti!