Yüzünüzde asılıp kalmasın…

bazen-cilt-de-terapi-ister
Özgen YILDIRIM
9 Ağustos 2022

Mutluluk, şaşkınlık, korku, üzüntü, endişe… Yaşadığımız duyguların yüzümüzde asılıp kaldığını biliyor muydunuz? Geçmişte yaptığımız tüm mimikler, yüzümüzde asılıp kalıyor… Özellikle de alın bölgesinde!

Alın bölgesindeki kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan bir dolgu enjeksiyon yöntemidir. Alın bölgesindeki çizgilerin içerisine hyarulonik asitli dolgular yapılarak uygulama gerçekleştirilir. Yüzde hafif kızarıklıklar meydana gelse de ertesi gün bu kızarıklar geçer. Hemen etkisi görülen ve 1 ila 1,5 yıla kadar kalıcılığı sürmesi beklenen bu işlem günümüzde ameliyatsız medikal estetik uygulamaları arasında oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Alın dolgusu için çoğunlukla hyaluronic asit kullanıldığı gibi kimi zamanda hastanın kendi yağı kullanılır. Hastanın karın yada basen bölgesinden alınan yağ hasta ve doktorun önceden yapmış olduğu planlama doğrultusunda direkt yağ ya da kök hücre destekli yağ enjeksiyonu olarak uygulanır. Alın dolgusu yağ enjeksiyonu ile yapılacaksa öncesinde hastaya liposuction ameliyatı yapılması ve gerekli miktarda yağ alınması gerekir. Hastaya yapılacak olan enjeksiyon kök hücre destekli olacak ise hücrelerin sağlık bakanlığı onaylı laboratuvarda çoğaltılması gerekir. Hastaya enjeksiyon sırasında lokal anestezi yada sedasyon verilerek uygulama yapılır. Sonrasında oluşacak olan ağrılar basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Hastaya hyaluronic asit dolgu yapılacak ise muayenehane ortamında önceden anestezik krem sürülür ve hasta sadece çok hafif bir iğne acısı hissedebilir.

Alında görülen en yaygın şekil bozuklukları mimik ve yaşlanmaya bağlı çöküklükler ve kırışıklıklardır. Kimi zaman doğuştan veya kazaya bağlı çöküntüler görülebilir. Dolgu uygulaması yüzde oluşmuş hacim kayıplarında, yaşlılık belirtilerine bağlı görünümün giderilmesinde yararlıdır. Aynı şekilde el üstünde yaşa bağlı istenmeyen görüntüyü giderici uygulamalar da yararlıdır. Alın dolgusu iki şekilde yapılır; Hyaluronik asit kullanarak ve yağ enjeksiyonuyla… Alın dolgusu hyaluronic asit ile yapılıyor ise plastik cerrah, dermatolog ya da medikal estetik uzmanı tarafından yapılır. Yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa sadece plastik cerrah tarafından yapılabilir. Uygulama süresi hyaluronik asit ile yapılan dolgularda 30 dakika ile 1 saat arasında değişir. Yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa birkaç saat sürer.

Hyaluronik asit ile yapılan dolgular hiçbir iyileşme süresi gerektirmez. Yağ enjeksiyonu ile yapılırsa liposuction yapılan bölgenin iyileşmesi ve enjeksiyon yapılan alın bölgesindeki ödemin ve morlukların kaybolması 1 ila 2 hafta sürer. Geçirmekte olduğu herhangi bir hastalık sebebi ile doktorları tarafından izin verilmeyen kişilere dolgu yapılmaz. Hyaluronik asit ile yapılan dolgularda şişlik ve ödem genelde olmaz, olduğu durumlarda da buz uygulaması ve haricen sürülen kremler ile kolayca giderilir. Hyaluronic asit ile yapılan dolgunun kalıcılığı 6 ay ile 1 yıl, yağ dolgusu ile yapılanınki ise birkaç yıldır. Alın dolgusu uzman hekimler tarafından yapıldığı sürece güvenli bir uygulamadır. O yüzden lütfen sağlığınızdan olmamak için bu tarz uygulamaları yaptırmadan önce alanında uzman bir hekime başvurunuz.

hamdi-turkmen-kayip

Haklarınızı helal ediniz

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor

Asgari ücretli net ödemede dövize yenildi mi?