Zam dalgası korkutuyor

pasaport-tedbir-karari
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
15 Aralık 2022

Aralık ayı yepyeni bir yılın habercisi olan yeni yılı anımsatsa da Türkiye’de genellikle yeni yılın sancılı zamlarını akıllara getiriyor.

Daha ekim ayı sonundan itibaren tartışılmaya başlanan yeniden değerleme oranı ile bürokrasideki vergi, harç ve ceza tutarları güncelleniyor. Yeni yılın ilk gününden itibaren geçerli olacak yeni tarife belli oluyor.

24 Kasım 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan yeniden değerleme oranı yüzde 122’yi buldu.

Resmi Gazete’nin ilgisi sayısında yayınlanan tebliğ şu şekilde: Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı 2022 yılı için % 122,93 (yüz yirmi iki virgül doksan üç) olarak tespit edilmiştir. Öte yandan, bu konuda daha önce yayımlanmış olan Tebliğler de yürürlükte bulunmaktadır. Tebliğ olunur. 24 Kas 2022

Vergi Usul Kanunu uyarınca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, vergi ve harçlarda yeniden değerleme oranını yüzde 50 azaltma ve yüzde 50 artırma yetkisi bulunmasına rağmen pasaport, ehliyet ve trafik cezaları gibi konularda herhangi bir adım atılmadı.

Yalnızca ÖTV’li araçlar için mini bir düzenleme yapıldı ancak bu düzenlemenin etki gösterebileceği otomobil model sayısı yalnızca üç.

Halihazırda dünyanın en pahalı pasaport defterini satın almak zorunda kalan Türk vatandaşlarının pasaport çilesi daha da katlanacak. Birçoğu iş gezisi, akraba ziyareti ve hac-umre ziyareti gibi amaçlarla yurt dışına çıkan/çıkabilen Türk vatandaşlarının yurt dışı hayalleri yine başka bir bahara kaldı anlaşılan.

PASAPORT HARÇLARI

Türkiye’de tüm bunlar yaşanırken İçişleri Bakanlığı’ndan pasaport üretim süreçleriyle ilgili bir bilgilendirme geldi.

Yıl sonu yaklaşırken pasaport başvurularında artış, nüfus müdürlüklerinde yoğunluğa neden oldu. Günlük 48 bine ulaşan talepler nedeniyle ek mesai başlatıldığı duyuruldu.

Uzun yıllar boyunca 2 milyon civarında olan yıllık pasaport talebinin, bu yıl 10 Aralık itibarıyla 3 milyon 650 bini aştığı vurgulanan açıklamada, talebin yıl sonunda ise iki katını bulmasının beklendiği belirtildi.

Yeniden değerleme oranıyla zaten zar zor pasaport çıkaran vatandaşlar ikiye katlanacak yeni fiyatlarla mağdur olmadan en azından zamsız tarifeyle pasaport çıkaralım diye başvuru sistemini kilitlemiş.

Türkiye’yi dünya ile entegre edebilecek en önemli ve en ekonomik proje vatandaşların pasaport sahibi olması bence. Pasaport fiyatlarını bu denli yüksek tuttuğumuzda insanların yurt dışı seyahat hayallerini bile yok etmiş oluyorsunuz.

Yurt dışı çıkış harca saçmalığından da kurtulabilirsek ne mutlu bize.