Zam sorunu çözer mi?

urla-murtazaaa
Yunus KARAKAYA
21 Ekim 2022

Son aylarda döviz kurunda yaşanan hızlı yükselişler ve bu durumdan kaynaklı fiyat artışları sonrası 2023 yılı için asgari ücretin ne olacağı merak ediliyor.
Peki, gerek memura, emekliye, gerekse işçi maaşlarına yapılacak zamlar sorunu çözer mi?
Aslında çözmez, asıl olan Türk Parasının alım gücünü arttırmak, enflasyonun öne geçmek gerekir.
Sonra soyungulara, fırsatçılara, stokçulara dur diyecek bir sistem geliştirilmesi gerekir.

URLA BİR MARKA ŞEHİR OLABİLİR Mİ?

İzmir’in bir ilçesi olan Urla, doğası ve tarihi ile dikkat çeken tatil yörelerinden biri. Dört mevsim ziyaret edilebilen Urla, doğal güzellikleri ve aktiviteleri ile sizlere huzurlu bir ortam sunuyor. Ancak Çeşme ve Seferihisar ilçelerinin gölgesinde kalan bir ilçe olan Urla, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç’ın göreve gelmesiyle birlikte marka şehir olma başarılı bir şekilde ilerliyor.
Gördüğüm takip ettiğim kadarıyla Dayanç öyle bildiğiniz kayyum başkanlar gibi değil. Hem Kaymakam olarak hem de Belediye Başkanı olarak Urla için gecesini gündüzü katarak hizmet veren bir isim. Halk ile kaynaşmış, sorunları yerinde inceleyip çözen, ilçe halkının dertleriyle dertlenen bir isim. Dayanç “Yerel yönetimler açısından felsefe boyutuna bakacak olursak; ünlü düşünür Farabi’nin güzel bir sözü var, şöyle diyor “Mutluluğa ulaşmak için kurulan her şehir erdemli şehirdir” Konuyu biraz açacak olursak; şehirlerimiz, bireylerin kendine ve topluma karşı sorumluluğunu bilmesi, akla ve doğa yasalarına uyumlu yaşaması ile erdemlenecektir. Kadim kent geleneğinin ruhu da budur. Örneğin, biz de Urla Belediyesi olarak daha mutlu, daha huzurlu, daha yaşanabilir bir kent idealinin peşinde koşarken, burada yaşayan ve buranın havasını teneffüs eden hemşerilerimizin, doğruya ulaşma noktasında, ön yargısız, yapıcı – eleştirel düşünceleri ve fikirleri ile kadim kent Urla’ya her zaman değer katacağına olan inancımız tamdır. ”diyor.

KARABAĞLAR’A ÂDEM AÇILIYOR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımı Aile Destek Merkezleri (ÂDEM), kadınlarımızın psikososyal, mesleki ve kişisel yönden gelişimlerine destek oluyor.
İlçe Kaymakamı Cemil Özgür Öneği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından desteklenen Aile Destek Merkezi (ADEM) Projesi kapsamında yapımı devam eden merkezde incelemelerde bulundu.  Kadınlara yönelik sosyo-kültürel ve mesleki eğitim amaçlı kurs hizmetlerinin yanı sıra, çeşitli farkındalık eğitimleri ve çocuk bakım hizmeti sunulması planlanan merkezin Kasım ayı içerisinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

ADRESE TESLİM SÖZ:

İyi insan olun,İmam cenazenizde sorduğunda;Bize yalan söyletmeyin…!