Zekâ, akıl yoksa, şiddet var

ahmet-gumuscu
Metin AYDINOĞLU
21 Aralık 2021
TV ekranlarında, internetteki videolardan, haberlerden izlemişsinizdir. Yedek kulübesindeki sıfatına sporcu denen şahsın kendine kırmızı kart gösteren hakeme yaptığı, içler acısı, çirkin saldırıyı. Kafa atıyor, yanına kadar yaklaşıp, kart sonrası alnı ile hakemin tam alnına vuruyor. Çirkinlikler, saldırılar var, durdurma yeteneğim yok. Ama, fakat, emme velakin hakemin kafa yemesine, tekme yemesine engel olabilirim. En az darbeyle, hatta sıfır hasarla sahadan çıkması en büyük hedefim. Hakem de sporcu da zeki ve akıllı olur, olmalıdır.
O KADAR YAKLAŞMA
Hakem sahadan ihraç edeceği sporcunun burnunun dibine kadar, yaklaşılmaz, yaklaşmamalı. İnsan psikolojisi, sürü psikolojisi var. Önce sen kendini garantiye al. Bu konuda eğitim çok eksik, yok denecek kadar az. Kitabi hakemlik ezberletiliyor. İhraç etmek, kart göstermek, sahadan çıkmak. Hatta o ilden, ilçeden çıkmak, hatta kaçmak, bir an önce ama sağ salimen terk etmek ise bir sanattır. Zekâ, akıl dediysek Einstein olmaya gerek. Normali yeter. Güvenmeyeceksin kimseye. Önce kendini ve arkadaşlarını garanti altına alacaksın. Bırakıp giden, sıvaşan, gözlemci bile gördük, yaşadık.
DÖNÜŞÜ DE HESAPLA
Maç bitmiş. İstedikleri sonucu alamamışlar. Tribünden okkalı küfürler geliyor. Olay çıkacağı belli, bir şeyler atacaklar besbelli. Görevliler haydi deseler bile o an, tribünün altından geçmek de neyin nesi ? Bekle, çıkma, gitme. Gidersen odana, kaçıyor, derler daha çok saldırırlar. Uygun bir dille söyle o sahadaki en yüksek rütbedeki emniyet mensubuna. Görevi zaten sizi korumak, yardımcı ol. Sportif değildir belki de görev yeri, yönlendir.
ZEKA VE AKIL YOK Kİ ŞİDDETTE
Ege’nin bir ilçesinde, sahanın ortasında 15 dakika beklediğimi bilirim. Hem de çok soğuk havada. Arka kapıdan panzerle çıktık, duş bile yapamadan. Ama bir şey olmadı. Niye önlem aldık çünkü. Kalesindeki kaleci küfretti mesela. Duydun, oyun durmuştu zaten. Ne yapacaksın iri yarı kalecinin dibine kadar koşarak gidip, kırmızı kart mı göstereceksin. Ne gerek var. Parmakla göstermeye de gerek yok. Açık alan. Kime göstereceğin belli orta sahadan göster, kartını ki. Dayak yeme. O kaleci gelemeden, çıkartırlar zaten. Nasıl fikirler ? Uygulayın, saldırıya uğramayın. Saldırı niye mi var diyorsunuz. Çok sosyolojik bir konu. İlla şikâyetçi iseniz hakemlik yapmayın, olsun bitsin. Ama unutmayın ki zekâ ve akıl, şiddeti mutlaka yener. Zira şiddet de zeka, akıl yok ki, tam tersi korku var korku. Ondan kaba kuvvet.
TÜRFAD YAŞARKEN ANIYOR
TÜRFAD yani Türkiye Futbol Adamları Derneği İzmir Şubesi ile Konak Belediyesi ortaklaşa düzenledi. Bu akşam Dr.Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi (Bayramyeri Saat Kulesi dibinde) saat 18.30’da başlayacak. 2021 yılı ödülleri verilecek, hem de 23.kez. ‘İnsanlar yaşarken de anılmalıdır’ parola. Başkan Bahri Vreskala ile ekibi Engin Kurt, Erim Yıkgeç, Faik Köksal, Erkan Köksal günlerdir harıl harıl çalıştı. TÜRFAD bir de TÜFAD var. Karıştırmamak için. Adında R olanın başkanının adında da R var, Bahri. R olmayan TÜFAD ise antrenörlerin başkanı da Şaban adı. Böylece karıştırmıyorum. Bahri Vreskalalı TÜRFAD, Şaban Acarbaylı TÜFAD.
ÖDÜLLENDİRİLENLER
SPORA HİZMET; Zühal Ünver, Yasin Öztürk, Mustafa Uğur, Kazım Şimşek, Emin Güler FUTBOLCU; Cüneyt Ertopçu, Hüseyin Güngör, Ali Durakçay, Yusuf Turhan, TEKNİK DİREKTÖR; Ufuk Sarıca, Cumhur Yavaş, Rıza Yurtseven, HAKEM; Bülent Uzun, İbrahim Egüs, Murat Badal, Erdem Öztuna, KULÜP YÖNETİCİSİ; Sabahattin Sakıpağa, Talat Papatya, Hasan Eke, İlyas Gönen, Eser Cihan, SAĞLIK; Prof.Dr.Arzu Yorgancıoğlu, Op.Dr.Onur Başçı, BASIN; Gamze Cantürk Gürel, İbrahim Irmak, Esat Erçetingöz, Atilla Köprülüoğlu, Ünal Ersözlü, İZMİR’E DESTEK ÖDÜLÜ; İZVAK, ŞAMPİYON TAKIM; Altay, Manisaspor, Bucaspor, OLİMPİYAT ŞAMPİYONU; Ferhat Arıcan, Adem Asil, BAŞARI TEŞVİK; İlayda Salğar, Berfin Elif Ceylan, Buse İşçi, Sıla Besra Tetik, Gülşah Güvendi, ONUR ÖDÜLÜ; Yavuz Selim Köşger, Abdül Batur, Abdullah Topaloğlu, Mustafa Denizli, Av.Levent Erdoğan, Nuri Ertan, Tahir Şahin, Mesut Sancak. Spora, İzmir’e hizmet eden, çalışan kim varsa, başımın üstünde, kalbimde yeri vardır. Selam olsun, tebrikler.
AHMET GÜMÜŞÇÜ USTAMA VEDA
Emektar, emekçi, saygın, sevilen bir insandır Ahmet Gümüş ağabeyim. Fotoğraf dünyasının duayenidir. Öyle bir maç fotoğraflar çekerdi ki, o zamanki şartlarda ve de fotoğraf makinesiyle. Mükemmel, harika. İspatlayamam, çünkü gazete arşivlerinin çoğu, fotoğraf diaları yok artık. Yaktılar çünkü, kül oldu. Adları bir parka, sokağa pekâlâ verilebilir. Onlar İzmir için çalıştılar. Hem de çok zor şartlarda. Allah gani gani rahmet eylesin mekanları cennet olsun. Bizlere öğreten, fotoğraf denince tanımaktan onur ve şeref duyduğum Erdal Göndem, Gazanfer Karpat, Ergun Ulcay, Celal Yılmaz, Tarık Sarı, Süleyman Alasya’ya ve daha nicelerine selam olsun. Unutmadım, unutmayacağım. Unutmaması gerekenler de unutmasın, lütfen.
BALÇOVA’NIN GENÇLERİ
İki yaş grubunda da liderlik koltuğuna kuruldular. Hem de yenilmeden. Amaç zaten yenmek, kazanmak, gol atmak değil. Çok iyi yetişip geleceğe hazırlanmak. Balçova Belediyespor U-18 ile U-16 maşallah, harika. Asırlık bir çınar Asım Çınarlıdağ hocam Genel Kaptan, toprak, kökler iyi yani. Sportmen Ogün Yılmaz müdürüm var. Yapının altı da üstü de sağlam. Başkan Mehmet Ali Çalkaya’nın yönetiminde de Ahmet Hepdarcan, Ogün Yılmaz, Hilmi Yahya Çoşkun, Aziz Tonusluoğlu, Önder Tugay, Halil Çalkaya. Erhan Erişgin ile Asil Topur da takımın antrenörleri. Başarılar diliyorum, sporcu ve de sportmen yetiştirmek çok güzel olsa gerek.
asgari-ucret-rakamlari-belli-oldu

Asgari ücret bilmecesi

beslenme-ile-kas-kutlenizi-artirmak-mumkun

Vücudunuzu şekillendirin!