Zenginliklerle dopdolu turizm cenneti: Ordu

Bircan TAĞIL
12 Aralık 2022

Biz bir iki ay oldu oralara gideli. Yani sonbahardı. Yalnızca resim olarak çizilebilen her karesi ayrı güzel bir tablonun kah yanındaydık. Kah içinde ya da tepesinde. Aklınıza gelen her yer yeşil ve sarının tonları. Hem de tuvallerde bile olamayacak kadar özel renkler. Bir de yeşillerin arasından çıkan kırmızı ve sapsarı ağaçlarla…

Nasıl bir uyum içinde olmuş. Şairin dediği gibi;

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir  orman gibi kardeşçe…

Gezimizin son durağı idi Ordu. Hiç dönmesek hatta hep burada yaşasak dediğimiz harika şehirlerimizden biri.

Doğu Karadeniz Bölgesi’ne ait Tokat, Sivas, Samsun ve Giresun komşu illeri. Her bir ilin güzelliklerinden ve özelliklerinden de almış. Kültüründen, müziğinden mutfağına kadar çok zenginleşmiş bir ilimiz. 

Çocukluğumun türküsü Ordu’nun dereleri ile büyümüş insanlarız. Ordu’yu görünce bu türkü kulaklarımdan hiç gitmedi. Her gün mırıldandığım bu güzel türkünün içindeki dereleri gördüm.

Yalnızca ben değil herkes kendini yurtdışında hisseder burada. Gözünüzün gördüğü her yer yemyeşil. Bakımlı, temiz. İnsanlarına, aldığımız hizmetlere bayıldık. Küçük ama bir o kadar güzel cafelerin butiklerin olduğu çarşısı harikaydı.

FINDIK VE ÇAY

Ordu ‘da başta fındık ve çay üretimi yapılsa da neredeyse her şeyi meşhur. Balı, ceviz helvası, Üzüm şerbeti, kavurması, fasulyesi, dut pekmezi, peyniri, pidesi…

Kısaca saymakla bitiremeyeceğim kadar meşhur ürünlerin ev sahibi. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Ordu, geçmiş ve gelecek arasında bir köprü.

Ordu’da yerli turist olarak gezmenin güzelliği anlatılamaz. Yayla turizmi, trekking ve yamaç paraşütlerine ev sahipliği yapıyor.

ORDU- BOZTEPE ARASI TELEFERİK SEFASI..

Ama biz yağmurlu bir günde orda olduğumuz için yalnızca Boztepe’ye teleferik ile çıktık. O muhteşem manzaranın tepe noktasındaydık. Güzellikler içinde kahvelerimizi yudumladık. Hiç inmek istemedik. Şahane bir teleferik seyahati. Nereye bakacağımızı şaşırdık. Bir taraftan Ordu manzarası bir taraftan da uçsuz bucaksız Karadeniz manzarası. Ağacın ve ormanın ve  zenginliği Karadeniz mavisinin  her tonu ile  harika atmosferi ile büyülendik. Teleferik alt istasyondan üst istasyona kadar 2 bin 350 metre uzunluğunda.

TUNCELİ’DEN ORDU’YA

Ordu valimiz sayın Tuncel Sonel’i ziyarete tekrar gideceğiz.

Daha önce Tunceli Valisi iken Tunceli ‘de tanıma şansımız olan valimiz Sn. Tuncel Sonel’in şimdi Ordu Valisi olması nedeniyle tekrar bir görüşme şansımız oldu. Ancak bu buluşmaya ben üzülerek katılamamıştım. Arkadaşlarımız ile önceden yapılan başka etkinliğim olduğundan yalnızca telefonlaşabildik. Sözümüzü verdik. Daha geniş zamanda gideceğiz yine. Dostluğu çok kıymetli. En kısa zamanda yanındayız sayın valimizin.

Sayın valimin olduğu her yer bambaşka oluyor.  O akşam ayrıca yine Sunay Akın gösterisi de vardı. Arkadaşlarımız ile yaptığımız sohbette eğitime, kültür ve sanata verilen önemi bir anlattılar ki… bayıldım.

YASON BURNU

Yağmur yağıyordu. Ama biz kararlıydık. Elimizde şemsiyeler ve büyük bir istekle Yason Burnu’na yürüdük. En uç nokta. Tabii ki burun yerli  ve yabancı turistler tarafından da çok ilgi görüyormuş.

Çok meşhur turistik yerlerinden bazıları da şöyle;

Ünye, Kurul, Gölköy, Meletios, Cotyora  ve Göller Kalesi

Çok bilinen kiliseleri ise;

Mesudiye Rum Ortodoks Kilisesi, Ordu Düz Mahalle Kilisesi, Mesudiye Şaphane kilisesi bunlardan bazıları.

TERMAL TURİZMİ

Ayrıca Ordu’nun Fatsa’daki  kaplıcası da çok önemli. Sağlık Turizmi ile markalaşmış olan Sarmaşık Kaplıcaları. Fatsa’da bulunan tek termal su kaynağının çıktığı yer. Romatizma, kireçlenme, Kadın hastalıkları, mide bağırsak ve idrar yolları hastalıkları ve böbrek taşları ile ilgili hastalıklar için etkili oldu bilinen renksiz, kokuzuz, berrak  çelik ve kükürtten oluşan faydalı  bir su.

Ordu… Sana doyamadık. Sayın Valimiz ve sizi en yakın zamanda tekrar ziyaret edeceğiz. Oraya turlar düzenleyeceğiz. Herkes gelsin görsün, yaşasın bu güzelliklerimizi diye…

Teleferikle çıkacağız yine. O özel olarak yapılmış dükkanların olduğu sokakta yürüyüp alış-veriş yapacağız. Söz veriyorum.

Yağ yakımına destek 5 baharat

Anlaşıldı, 2023 seçimlerini bankalar finanse edecek!