‘Zeytin dalı’ uzatanlar zeytinlikleri talan edecek

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
5 Mart 2022

Rus Ordusu’nun Zaporijya Nükleer Santrali’ne girdiği açıklandı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, 25 Şubat’ta Çernobil Nükleer Santrali ve çevresindeki topraklarda tamamen kontrolün sağlandığını belirtmişti. Ukrayna ordusu taburlarından birinin askerleri ile nükleer santralin güvenliğinin beraber sağlanması için anlaşmaya varıldığını bildirmişti. Dünyanın gözü Rusya’da, Rusya’nın gözü nükleerde. Putin’in hamleleri izleniyor. Türkiye, Ukrayna-Rusya arasında arabuluculuk yapmak istiyor; ancak kendi içinde vahşi madencilikle savaş içinde! Bölgenin huzuru için ‘Zeytin dalı’ uzatan Türk bürokratlar, kendi ülkesinde zeytinlik bırakmıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 1 Mart 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan “Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” gözleri Ukrayna-Rus Savaşı’ndan, ülkemizdeki köylü- madenci savaşına çevirdi. Zeytinliklerin, adeta yok edilmesi anlamına gelen yönetmeliğe tepkiler yükseldi. “Vatana ihanet” olarak yorumlanan düzenleme için dünyadaki sıcak gelişmelerin fırsat bilindiği savunuluyor. Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Zeytincilik Yasası’nın 9 kez değiştirilmek istendiğini anlattığı 1 Mart tarihli yazısında Dünya’dan şöyle seslendi “Enerji bakanlığı karar verecek, Tarım Bakanlığı seyredecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı zeytincilik sahaları ile ilgili karar veren bir kurum haline getiriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın görevi zeytinciliği korumak, zeytin üretimini artırmak. Ancak, bu fıkra ile zeytinciliğin yok edilmesine aracılık yapan bir bakanlık haline geliyor.”

KEŞİF GÜNÜ YÖNETMELİK ŞOKU

Yönetmeliğin yayımlandığı 1 Mart’ta, Akbelen Ormanı’nda da keşif vardı. Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı ile zeytinlik alanların Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerine kömür sağlamak için maden ocağı haline getirilmek istenmesi nedeniyle çevreciler ve köylülerin Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde açtıkları Maden Ruhsatı İptal Davası’nın bilirkişi keşfi yapıldı. Bodrum, Milas, Yatağan, Marmaris ile İzmir, Çanakkale ve Aydın’dan gelen çevrecilerin de pankartlar açarak İkizköylülere destek verdiği keşif, eyleme dönüştü.

İkizköylüler’in avukatı Arif Ali Cangı, daha önceki keşifte hakarete uğradıklarını, yok sayıldıklarını, itirazları üzerine keşfin tekrar edildiğini anlattı. Cangı, hem maden alanlarının son durumunu hem de Akbelen Ormanı’nı gösterdiklerini, Akbelen Ormanı’nın altından geçen su kaynaklarının bölgeyi beslediğini, bu nedenle özellikle korunması gerektiğini anlattıklarını belirtti. Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılmasına Dair Kanun’un 20. Maddesi’ne aykırı olarak zeytinlikler madenciliğe açıldığını dile getiren Cangı, şöyle devam etti: “Sanki bizim keşfimizi bekler gibi ya da keşfimize müdahale edercesine böyle bir yönetmelik değişikliği oldu. Ancak sabahtan beri “Akbelen Ormanı için Adalet” , “Zeytin İçin Adalet” sloganları çınlıyor burada. Bugünkü keşfimiz aynı zamanda zeytinliklerin madenciliğe feda edilmemesi için yapılan mücadelenin bir simgesi olacak. Bu kitle ve yaşamı savunan, destekleyen tüm yaşam savunucuları Akbelen Ormanı’nı vermeyecekler, zeytinlikleri vermeyecekler. Yaşamı savunmaya devam edecekler.”

İkizköy Kardok Derneği Başkanı Nejla Işık ve halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa da havanın, suyun ve toprağın, havanların yaşam alanlarının kömürden daha değerli olduğuna dikkati çektiler.

DÜNYA KÖMÜRÜ BIRAKIYOR

Zeytinin danesinde şifa var, dalında barış. Nice uygarlıklar gördü asırlık ağaçlar; meyvesiyle açları doyurdu, yağıyla, yaprağıyla hastalara şifa oldu. Antlaşmalarda uzlaşmanın, savaşsız güzel günlerin habercisi oldu. Kutsal kitaplarda kendine yer buldu. Bu topraklarda hepimizden önce zeytin ağaçları vardı, bizden sonra yine onlar kalacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, yeşil ile ilk sınavı değil bu. Bakan Bekir Pakdemirli, orman yangınları sırasında hem kullanılamayan yangın uçakları nedeniyle hem de yangınla mücadeleden belediyeleri sorumlu tutmasıyla gündem olmuştu. Eleştirilerin hedefindeki Bakan, perşembe gecesi görevinden istifa etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, Vahit Kirişci Tarım ve Orman Bakanı oldu. Yeni Bakan Kirişci’nin yeşilden yana, yaşamdan yana tavır alan kararlara imza atmasını ümit ediyorum. Gündem artık iklim değişikliği, tüm dünyanın fosil yakıtlardan uzaklaştığı dönemde bu yönetmelik kabul edilemez. Ülkemize, geleceğimize bu kötülüğü yapmayın.

İYİ HABER:

Bursa’nın İznik ilçesinde, Gizem Madencilik şirketinin altın ve bakır arama çalışmaları için ÇED sürecini başlattığı Hisardere Köyü bölgesindeki su kaynakları Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ‘Mutlak Koruma Alanı’ ilan edildi. Karar Resmî Gazete’de yayımlandı. Yaklaşık 5 bin dönüm maden alanı içinde, su kaynakları ve asırlık Çınar ağaçları bulunuyor.

GÜZEL İÇERİK:

Mutluluk veren bilim, teknoloji, doğa…” sloganıyla yola çıkan “Kutadgu Bilim”, instagram ve twitter hesapları üzerinden takipçileriyle buluşuyor. Sayfada dünyanın öbür ucundaki berrak bir denizin, balıkların fotoğrafını inceleyebilir, mikroskop altındaki mango yaprağının oksijen üretimini izleyebilir ya da volkanik yıldırımın nasıl oluştuğunu öğrenebilirsiniz.

zeytin

‘Madenciliği değil zeytini koruyalım’

Karar-sızlık