Zeytin yaprağının 8 mucizesi

zeytinyagina-rakip-cag-tohumu
Bülent ÖZGEN
11 Ağustos 2022

Zeytinyağının birçok sağlık yararlarına aşinayız. Zeytin ağacının faydalı olan ve az bilinen bir kısmı daha vardır: Zeytin yaprağı. Yüzyıllar öncesine dayanan geleneksel şifalı bitki, sağlık savunucuları arasında popüler hale gelmiştir ve doğal antioksidanlar içeren güçlü bitki bileşikleri sayesinde çeşitli tıbbi uygulamalarda kullanılabilir

Zeytin yaprağı ekstresi hastalıklara karşı güçlü bir savunucu olarak tanınmakta ve ekstrenin yararlı özelliklerini araştırmak için çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır. Zeytin yaprağı ekstraktının bildirilen yararları, artan enerji ve sağlıklı kan basıncını desteklemekten, kardiyovasküler sistemi desteklemeye ve bağışıklık sistemine kadar uzanmaktadır.

Zeytin yaprağı, zeytin ağacının (Olea europaea) ilk yaprağı Eski Mısır’da ilk defa tıbbi olarak kullanılmıştır. Hastalığa karşı güçlü bir defans oyuncusu olarak tanınırlık kazanır ve ekstrelerin yararlı özelliklerini araştırmak için çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır. Zeytin yaprağı ekstraktının bildirilen faydaları, artan enerji ve sağlıklı kan basıncını desteklemekten, kardiyovasküler sistemi ve bağışıklık sistemini desteklemeye kadar uzanmaktadır.

Stres kaynaklı hastalıklar, soğuk algınlığı ve virüslere karşı özellikle hassas olan birçok insan, koruyucu madde olarak uzun süre zeytin yapraklarından faydalanabilir.

Zeytin yaprağındaki başlıca maddelerden biri, oleuropein olarak bilinen bir bileşiktir ve 100 yıldan uzun süredir bilim adamlarının dikkatini çekmektedir – antifungal, antiviral ve antibakteriyel aktiviteler sunmaktadır. Laboratuvar çalışmaları, zeytin yaprağının ekstraktının mantar, bakteri, protozoa ve virüsler gibi mikroorganizmalarla savaşmak için etkili olduğunu ve birçok hastalığa neden olduğunu keşfetmiştir.

Zeytin yaprağı, kanıtlanmış pek çok sağlık faydaları sunar.

İYİ GELDİĞİ SORUNLAR

*Eklem hastalıklarında rahatlama sağlar

Artrit, eklemlerde ağrıya ve şişmeye neden olduğu bilinen bir inflamatuar eklem hastalığıdır. Zeytin yaprağı, anti-inflamatuar özellikler sunduğu için, artrit semptomlarını doğal olarak rahatlatmak için oldukça etkilidir. Sözü edilen yaprakların özü, aynı zamanda, güçlü antioksidanlar ile iyi bilinen bir bağışıklık arttırıcıdır ve hem osteoartrit hem de romatoid artrit üzerinde yararlı etkiler sunmak için yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Zeytinyağı ve zeytin yaprağı ekstresinin, dermatit, yara iyileşmesi ve yanıkların tedavisi, mide ve bağırsak ağrısı, sıtma kaynaklı ateş, farklı enfeksiyonlar dahil olmak üzere farklı durumların tedavisinde kullanılan meşhur geleneksel doğal ilaçlardır.

*Diyabet riskini azaltır

Zeytin yaprağı ekstresinin diyabetli insanlar için kan şekeri düşürücü özelliklere sahiptir. Araştırmalar, diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini azaltabildiğini ve zeytin yaprağı ekstresinin insülin direncini ortalama yüzde 15 oranında düşürdüğünü ve yüzde 28 oranında insülin üreten pankreas beta hücrelerinin üretkenliğini artırdıklarını göstermiştir. Zeytin yaprağı ekstresi kan şekerini çeşitli mekanizmalarla ve sağlıklı olanlarla azaltır. Karbonhidrat emilimine yardımcı olur. Hücreleri iyileştirerek hücrelerde glukoz alımını artırır.

*Kanser riskini azaltır

Zeytin yaprakları, doğal bir kanser tedavisinin bir parçası olarak ve ayrıca hastalığın gelişme riskini azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Bu, tümör büyümesini tetikleyen anjiyojenik süreci durdurma yeteneğinden kaynaklanır. Oleuropein maddesi, ilerlemiş tümör hücrelerinin çoğalmasını ve göçünü önleyerek güçlü bir antianjiyogenik ve antioksidan etki sağlar.

Yapılan araştırmalar beyin kanseri, idrar kesesi kanseri ve meme kanseri ile bağlantılı hücrelerin büyümesini yavaşlattığını göstermiştir.

*Kan basıncını düşürür

Zeytin yaprağı ekstresi, hipertansiyonu önleyebilecek, kan basıncını azaltacak ve sonuçta olası kalp komplikasyonları riskini azaltmaya yardımcı olan anti-hipertansif özelliklre sahiptir.

*Bakteriler ile savaşır

Zeytin yapraklarının en önemli yararlarından biri, pnömoni, hepatit B, menenjit, sıtma, tüberküloz, kandida ve gonore dahil olmak üzere enfeksiyonla savaşma kabiliyetidir. Yaprakların kulak enfeksiyonları, idrar yolları ve diş enfeksiyonlarıyla savaştığı bilinmektedir.

Araştırmalar, zeytin yaprağı özlerinin mantar ve bakteriyle etkili bir şekilde savaşan antimikrobiyal özellikler sunduğunu ortaya koymuştur.

*Genç görünümlü, sağlıklı bir cilt

Zeytin yaprağı özü cilde birçok yarar sağlar. Aslında, Uluslararası Kozmetik Bilimi Dergisi’nde yayınlanan 2008 tarihli bir araştırmaya göre, araştırmacılar zeytin yapraklarının cildin kızarmasını önemli ölçüde azalttığını, kan akışını ve dehidrasyonu artırarak E Vitamini’nden daha iyi olduğunu bulmuşlardır. katılımcılar ultraviyole radyasyon tedavisi gördükten sonra oleuropein içeren bir jel kullanmışlardır.

Zeytin yaprağının deri kanserine karşı koruma sağladığına bile bilimsel olarak rastlanmıştır.

İnsanlar için, zeytin yapraklarındaki yüksek seviyelerde antioksidanlar ve toksinleri yok etme kabiliyeti sayesinde, yaşlanma belirtileri de dahil olmak üzere, cildin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmak için yıllarca süren cilt hasarını tersine çevirme yeteneği olduğu bilinmektedir. .

*Bağışıklık sistemini güçlendirir

Antiviral özellikleri sayesinde, zeytin yaprağı sadece tehlikeli virüsleri tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olabilir . Çalışmalar, zeytin yapraklarının özlerinin, solunum yolu enfeksiyonlarına ve griplere neden olduğu bilinen bazı virüsler de dahil olmak üzere bir dizi hastalığa neden olan mikroplarla savaşabileceğini göstermiştir.

* Alzheimer hastalığıyla mücadele eder

Akdeniz mutfağına yatkın olarak beslenen kültürlerde demanstan muzdarip olma olasılıklarının daha az olduğu uzun süredir kanıtlanmıştır. Özellikle zeytinlerin bu konuda ve zeytin yaprağında önemli bir rol oynadığı görülmektedir.

Zeytin yaprağının beyin fonksiyonu üzerinde güçlü etkiler gösterdiği gösterilmiştir. Çalışmalar, Alzheimer arasında bir bağlantı olduğunu ve zeytin yapraklarının yüksek seviyelerde antioksidanlar içerdiğini, hasara karşı savaşmaya ve hatta beyni hafıza kaybına karşı koruyabildiğini ortaya koymuştur.

VÜCUD DİRENCİ

Kahvaltılarda severek tükettiğimiz zeytinin kendisi kadar yaprağı da insan vücudu için tam bir şifa kaynağı. Faydaları saymakla bitmeyen ve Kur’an-ı Kerim’de adı geçen meyvelerden biri olan zeytinin yaprağı bitkisel tedavide kullanılıyor ve uzmanlar tarafından da sıklıkla tavsiye ediliyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten önce ortaya çıkan salgınlardan biri olan H3N2 virüsüne karşı dirençli olunmasını yardımcı olması ile bilinen zeytin yaprağının 1800’lü yıllarda meydana gelen sıtma salgınında da kullanıldığı bilinmekte. Uzmanlar, her sabah bir tane yaş zeytin yaprağını çiğneyerek dil altında beklettikten sonra posasının atılmasının faydalı olacağını belirtiyor. Zeytin yaprağı çayı ise antiviral özelliği ile virüslerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Zeytin yaprağının H3N2 virüsüne karşı vücut direncini koruduğu uzmanlar tarafından söylenen bir gerçek.

Aylardır dillerden düşmeyen koronavirüs, birçok salgın gibi tehlikeli olmakla beraber can almaya devam ediyor. Koronavirüsten önce de konuştuğumuz çeşitli salgınlar vardı. Bunlardan birisi de herkesi yatağa düşüren domuz gribin bir türevi olan H3N2 virüsüydü. Halsizlik, baş ağrısı, yüksek ateş ve daha sonra ortaya çıkan öksürük gibi belirtiler gösteren H3N2’ün tedavisinde uzmanlar, antibakteriyel özelliği olan zeytin yaprağı ve çayının bolca tüketilmesini sıklıkla tavsiye etmişti.

*Koronavirüs ile şifa verici özelliği akıllara geldi

H3N2 ve koronavirüsün belirtilerinin benzemesi, zeytin yaprağının şifa verici özelliğini yeniden akıllara getirdi. Kullanım alanı oldukça geniş olan zeytin yaprağını çay şeklinde tüketilmesi tavsiyesinde bulunan uzmanlar, sabahları bir tane yaş zeytin yaprağını çiğneyerek dilaltında beklettikten sonra posasının atılmasının faydalı olacağını belirtiyor.

*Yüzyıllardır halkın vazgeçilmez şifa kaynağı: Virüs türlerine karşı da etkili

Kahvaltılarda severek tükettiğimiz zeytinin kendisi kadar yaprağı da insan vücudu için tam bir şifa kaynağı. Faydaları saymakla bitmeyen ve Kur’an-ı Kerim’de adı geçen meyvelerden biri olan zeytinin yaprağı bitkisel tedavide kullanılıyor ve uzmanlar tarafından da sıklıkla tavsiye ediliyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten önce ortaya çıkan salgınlardan biri olan H3N2 virüsüne karşı dirençli olunmasını yardımcı olması ile bilinen zeytin yaprağının 1800’lü yıllarda meydana gelen sıtma salgınında da kullanıldığı bilinmekte. Uzmanlar, her sabah bir tane yaş zeytin yaprağını çiğneyerek dil altında beklet tikten sonra posasının atılmasının faydalı olacağını belirtiyor.

*Sıtma salgınında da kullanılmıştı

Adı Kur’an-ı Kerim’de geçen meyvelerden biri olan zeytinin yaprağının hastalıklara karşı gücü halk arasında da bilindiği için uzun yıllar ilaç olarak kullanıldı. Hatta 1800’lü yıllarda meydana gelen sıtma salgınına karşı kullanıldığı da bilinmekte. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü ise zeytin yaprağının, 21’inci yüzyılın en önemli doğal antimikrobiyal, antiviral etkiye sahip bir bitki olduğunu açıkladı. Yapılan araştırmalara göre zeytin yaprağı, 101 madde içeriyor.

SAYMAKLA BİTMİYOR

2005 yılında Avustralya’da yapılan bir çalışma, zeytin yapraklarındaki antioksidan kapasitesinin, vitamin C’de bulunandan 5 kat fazla, yeşil çay ve üzüm çekirdeğindekinden de 2 kat fazla olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda bu çalışma, zeytin yaprağı ekstraktında bulunan antioksidanların, üzüm çekirdeği ve vitamin E’de bulunan antioksidanlardan, zararlı serbest radikalleri uzaklaştırması bakımından çok daha güçlü olduğunu tespit etti. Zeytin yaprağı, anti-fungal, anti-viral ve anti-bakteriyel bileşiklerce zengindir.

Zeytin yaprakları, zeytin yağında bulunan kimyasal bileşiklerin aynısını içermektedir hem de kalorisiz! Vücuttaki yağ bezelerini ve tümörleri eritir, gelişmesini engeller. Safra taşı ihtimalini azaltır. Pankreas salgısını uyarır. Çocuklarda kemik gelişimine yardım eder. Osteoporozu önleyicidir. Ödem oluşmasını önler.

Astım, kolon kanseri, prostat, menopoz, göğüs kanseri riskini düşürür. Sinir sıkışmasının giderilmesinde etkilidir. Kulak enfeksiyonlarında, Hepatit A,B,C de etkilidir. Zonaya iyi gelir. Türkiye’de zeytin ve zeytin yağı üretim ve satışındaki en güvenilir kurum olan Vakıflar da zeytin yaprağı çayını satıyor.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayan zeytin yaprağı ağacı çayının fayları ise şöyle:

*Zeytin yaprağından yapan çayın özellikleri saymakla bitmiyor.

*Sindirim sistemini korur

*Merkezi sinir sistemini korur

*Mikroorganizma büyümesini engeller

*Kanser riskini azaltır

*İnflamasyon riskini azaltır

*Ağrı uyarıcılarını azaltır

*Oksidasyon veya hücre hasarını önler

*Kilo vermeye yardımcı olur

*Kalp sağlığına yardımcı olur

*Kan basıncını düşürür

*Tip 2 diyabetin tedavisinde yardımcı olur

*Şeker hastalığı tedavisinde yardımcı olur

*Serbest radikalleri yok eder

*Bağışıklık sistemini güçlendirir

*Uçuklarla savaşır

*İltihabı azaltır

*Herpes kopmalarına yardımcı olur

*Beyni Alzheimer ve Parkinson’a karşı korur

*Kolesterolü düşürür

*Kemik iltihaplanmalarını azaltır

*Genetik hasarı önlemeye yardımcıdır

*Bakteri ve mantarları öldürür

*Yaşlanmadan kaynaklı cilt hasarlarını ve kırışıkları önleyerek, cildin nemlenmesini sağlar

*Yaraları daha hızlı iyileştirme özelliği vardır

*Diş ağrısını geçirebilir

*Tokluk hissi vererek yemek yeme isteğini azaltır

Zeytin ağaçları iki bin 500 yıl yaşarlar.

Zeytin yaprağının vücudun direncini bu denli korumasının altında zeytin ağaçlarının dünyadaki en dayanıklı ağaçlardan bir olması yatıyor. İki bin 500 yıla kadar yaşayan zeytin ağaçları, bu uzun süreli yaşamlarını büyük ölçüde, kendilerine hastalık ve zararlılara karşı direnç kazandıran “oleuropein” adlı bir madde üretmelerine borçlu.

Kaynak : https://drmehmetportakal.com/zeytin-yapraginin-8-mucizesi/

Okul

halkipnar

Saygıyla, inatla ve ısrarla bir millî hatırlatma!