Zor değil

istiklal-patlama
Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
19 Kasım 2022

Bir gündem ki sormayın. Canım memleketim bombalanmış, masum canlar hayatını kaybetmiş, onlarca yaralı… Bir de olaya turizm açısından bakarak vicdanları yaralayanlar… Biz terörü, güvenlik tedbirlerini tartışırken jandarma kontrolünde olduğu görülen, içinde yaşlısı, çocuğu ya da kadını olmayan Afganlar’ın sınırdan akın akın geçişi… Diğer tarafta ‘adil kontenjan dağılımı’ isteğini Milli Eğitim Bakanı’na çiçeklerle ileten; ancak hepimizi hayretler içinde bırakan bir tavırla karşı karşıya kalan gencecik öğretmenimiz…
Hangisine ağlayacağız, hangisini tartışacağız? Acımız, öfkemiz, kaygımız çok büyük ancak çözümsüz değil.
Acılıyız, kanlı terör yüzünü gösterdi. İstiklal Caddesi’ nde yaşananlar ülkemizdeki güvenlik tedbirlerini yeniden gündeme getirdi. Teröristin bağlantıları üzerine çalışılırken tüm hareket alanı gösterildi. Sosyal medya hesaplarında bu kadının ülkemize nasıl girdiği, aylarca nasıl çalıştığı ve barınabildiği tartışıldı. Yani ‘güvenlik’ sadece o bombanın patlama anı ve sonrasında yaşananlar değildi, çok öncesinden alınması gereken bir dizi önlemdi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti için hiç zor değildi.
Kaygılıyız, yoğun göç sürüyor. Sınırlardaki geçişlerin düzenlenmesini bekliyoruz hem de aylardır… Peki neden yol kat edemiyoruz? Sınırları kapatmak ya da geçeceklerin suç dosyalarını, sağlık bilgilerini, eğitim ve iş durumlarını, aile yapılarını incelemek zor mu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sınırlarını kontrol edecek gücü var elbette, peki neden bu gücü kullanmıyoruz?
İstiklal Caddesi’deki patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dilerim. Yaralılar da en kısa zamanda sağlığına kavuşur umarım. Devletimizin içeride, sınırda ve dışarıda gereken tüm tedbirleri alacağına inanmak istiyorum. Kötülüğün yok olduğu, huzurlu günleri beklediğimizi belirteyim.

BAKAN, GÖNÜL ALMALI
Bunlar gibi devletimiz için zor olmayan bir başka husus ise, sorunları dinleyip çözüm üretmektir. Bir bakanın, derdini anlatan vatandaşını dikkatle dinleyip çözüm için çalışacağının sözünü vermesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiçbir bakanı için zor değildir. Devletimizin sorun çözecek kudreti vardır. Peki, neden son yıllarda önüne ‘Bir sorunumuz var’ diye çıkanı usulünce dinlemiyor bakanlar? Yıllardır var bu sorun, farklı kepazeliklere de şahit olduk maalesef. Halk ile bu kopuş ne zaman gerçekleşti Allah aşkına? Yoksa hiç iç içe olunmamış mıydı? Kırgın ve kızgınız ama bir hata olduysa… Bakan da insandır. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yoğun programına ara vererek genç öğretmenimizin ve dolayısıyla hepimizin gönlünü alacağına inanmak istiyorum. Bu zor günlerde hepimizin böyle güzelliklere ihtiyacı var, değil mi?
Güvenlik, refah, huzur… Hiç birinin inşası zor değil. Biz inanmak istiyoruz ve devletimize yakışan çabayı görmeyi bekliyoruz.

İYİ HABER

NASA, iki başarısız denemenin ardından, SLS-Orion uzay aracı, “Artemis 1” mega roketini Ay’a fırlatmayı başardığını duyurdu. Ay’a dönüş projesi olarak bilinen “Artemis” misyonuyla NASA, 1960’lar ile 1970’lerde hayata geçirdiği Apollo Projesi ile yakaladığı başarıyı bir kez daha elde etmeyi amaçlıyor. Fırlatma ile, dünyanın en karmaşık ve en güçlü roket gemisi olduğu düşünülen “Artemis 1” uzay aracı, astronotları taşımaya hazır olup olmadığını anlamak için zorluk testinden geçiyor. Yunan mitolojisinde Apollo’nun ikiz kız kardeşi Artemis’den ismini alan programla NASA, en erken 2025 yılında astronotların yeniden Ay’a gönderilmesini, Mars’a insan göndermeyi amaçlayan daha iddialı uzay yolculuklarına giden yolda bir sıçrama tahtası görevi görerek uzun vadeli bir Ay kolonisi kurulmasını hedefliyor. (AA)

GÜZEL İÇERİK


Twitter hesabı ‘Zam haber’, fiyatlardaki astronomik değişiklikleri paylaşıyor. Market, kırtasiye, şarküteri gibi farklı ürünlerdeki etiket değişimlerine dikkati çeken hesap, mekanların yaptığı zamlarla yeme içme fiyatlatındaki değişiklikleri de takipçileriyle paylaşıyor.

ruhunuz-gibi

Ruhunuzun Gribi

orhan-veli-oktay-rifat-melih-cevdet

“40’ların tanığı bir ağaç, ağacın üzerinde hiç kurumayan bir yeşil yaprak”