in ,

‘Kredi gündemiyle algı operasyonu’

AK Parti İl Başkanı Sürekli, Dünya Bankası kredisiyle ilgili tartışmaları, “Tunç Soyer depremzedelerin sorunlarını çözmede samimi değil” diyerek yeni boyuta taşıdı

kredi-gundemiyle-algi-operasyonu

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer‘in, depremzedelerin sorunlarını çözmek konusunda samimi olmadığını savunarak, “Kentsel dönüşümü İzmir’de hayata geçirmekte samimi değil. 5 bin konutun sorununu çözecek krediyi gündemde tutarak bir algı operasyonu yapıyor ve diğer sorunları unutturmaya çalışıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde bekleyen bir kredi sözleşmesinin bulunmadığını, hem Soyer’in hem de kendisinin açıkladığını vurgulayan Başkan Soyer’in, 22 Şubat’ta kente gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kredi konusunu anlattığını, Erdoğan’ın da “Biz vatandaşımızın yararına olacak her şeye olumlu bakarız” dediğini aktaran Sürekli, “30 Ekim depreminden sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası yetkilileriyle görüştü. Birtakım görüşmeler, konuşmalar, mutabakatlar oluşmuş. Ancak bu kredilerin verilmesi için hazine onayı gerekiyor. İller Bankası, Dünya Bankası, hazine ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında görüşmeler devam ediyor. Bu görüşmeler sürerken Tunç Soyer, geçtiğimiz aylarda ‘Kredimiz hazır ama Sayın Cumhurbaşkanımız onaylamadı’ diye bir açıklama yaptı. Arkasından 25 Haziran’da Sayın Kılıçdaroğlu İzmir’e geldi. ‘Kredi hazır ama Cumhurbaşkanının onayında. Cumhurbaşkanı onaylamıyor. İzmir’in işini, kredisini geciktiriyor’ dedi. Dünya Bankası da bir açıklama yaptı. Böyle hazır bir kredinin, süreci tamamlanmış bir kredinin olmadığını açık, seçik ve net olarak ifade etti” dedi. Sürekli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tunç Soyer, depremzedelerin sorunlarını çözmede samimi değil. Kentsel dönüşümü İzmir’de hayata geçirmekte samimi değil. Buradan bunu anlıyoruz ve 5 bin konutun sorununu çözecek krediyi gündemde tutarak bir algı operasyonu yapıyor ve diğer sorunları unutturmaya çalışıyor diye düşünüyoruz. Bu alınacak 340 milyon dolar kredinin içerisinde sadece 5 bin hasarlı konutun sorunu çözülmüyor. Büyükşehir kendi binasını yapacak ve kendi birçok yatırımını realize edecek. Kamuoyu bunu bilsin. Bu kredi gündeme getiriliyor ama orta hasarlıların sorunu için değil büyükşehrin de kendi kullanacağı alanlar var. O konuda ısrar ediliyor. Ama acil olarak 70 bin az hasarlıların da talepleri var. Bunu görmezden gelemeyiz. Büyükşehir Belediyesinin kentsel dönüşümde de kullandığı şirketleri var. Bu şirketler girdiler, daha ucuza mal edilebiliyor. Buyurun top Büyükşehirde. Bunları yapsın biz AK Parti grubu olarak Büyükşehirde de destek vereceğiz. İzmirlilerin takdirine sunuyoruz. Artık bu algı oyunlarını bıraksınlar. Gerçekten samimi olduklarına inanmıyorum. Samimi olsalar, emsal artışını konuşurlar, şirketlerini devreye sokarlar. Sadece krediye durumu bağlamazlar.” (AA)

 

bakircay-universitesi-kampus

İzmir Bakırçay Üniversitesi YKS yerleştirmelerinde devlet üniversiteleri arasında birinci sırada yer aldı

Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Adıgüzel veda etti