Kredi ile otomobil satın alan tüketiciler, bankaların kasko poliçesi konusundaki dayatmalarıyla karşı karşıya. Türkiye Gazetesi'nden Kaan Zenginli'nin haberine göre, bazı bankalar otomobil kredisi alan müşterilerini kendi belirledikleri yüksek fiyatlarla kasko poliçesi yapmaya zorluyorlar.

Doğal gaz piyasasında işlem hacmi ve fiyatlar yükselişte! Doğal gaz piyasasında işlem hacmi ve fiyatlar yükselişte!

Kredi kullanan tüketiciler, dışarıdan daha uygun fiyat almak istediklerinde bankaların "kredi vermeyiz" tehdidiyle karşılaşıyor. Örneğin, dışarıdan 18 bin lira olan bir kasko poliçesi banka tarafından 24 bin liraya kesiliyor. Poliçenin yenileme döneminde ise, müşteriye danışmadan otomatik olarak yenileniyor ve ücret banka tarafından kredi kartından veya hesaptan çekiliyor.

Tüketiciler, bu uygulamanın serbest piyasa şartlarına aykırı olduğunu savunuyor ve zorunlu kasko uygulaması yapan bankaların denetlenmesi gerektiğini talep ediyor. Geçtiğimiz yıl bir bankadan kredi kullanan Hüseyin Yörür, bankanın krediyi sağlamak için kasko poliçesini zorunlu tuttuğunu ve daha uygun teklifler almasına rağmen bankanın poliçeyi yaptırdığını belirtiyor. Yörür, poliçenin yenileme döneminde farklı bir sigorta şirketinden yaptırmak istediğini bildirdiğinde bankanın bu talebi kabul etmediğini ve yüksek ücretlerle kasko poliçesi sunduğunu ifade ediyor.

Tüketici dernekleri, sigorta poliçelerinde serbest piyasa kurallarının geçerli olduğunu vurgulayarak tüketicilerin istedikleri sigorta acentesi veya şirketten kasko yaptırma özgürlüğüne sahip olduklarını belirtiyorlar. Hukukçular ise, bankaların kredi kullandırdıkları araçların hasar durumlarında kendilerini güvence altına almak için kasko poliçesini zorunlu tutabileceklerini ancak tüketicinin istediği acenteden poliçe yaptırma hakkına sahip olduğunu ifade ediyorlar.

Kaynak: İHA