Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: Umursamazlığın faturasını İzmir-Konak'ta ödedik Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: Umursamazlığın faturasını İzmir-Konak'ta ödedik

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kripto varlıklara ilişkin önemli bir kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak. Meclis Genel Kurulu, 25 Haziran Salı günü başlayacak haftalık çalışmasında, Sermaye Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni ele alacak.

Kanun teklifi, kripto varlık hizmet sağlayıcıların kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) izin alınmasını zorunlu kılacak. İzin almadan kripto varlık hizmeti sağlayıcısı olarak faaliyet yürüten gerçek ve tüzel kişilere üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası öngörülüyor. Ayrıca, zimmet suçu işleyen yöneticilere ise 8 ila 14 yıl arasında hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

GELİRLERİN BİR KISMI SPK’YA VE TÜBİTAK’A

Kanun teklifi ayrıca, kripto varlık platformlarının yıllık gelirlerinin bir kısmının SPK'ya ve TÜBİTAK'a ödenmesini şart koşuyor. Platformlar, yürürlüğe girdikten sonra bir ay içinde faaliyet izni almak için başvuru yapacak veya müşteri haklarını zarara uğratmadan üç ay içinde tasfiye edeceklerini beyan etmek zorunda kalacaklar.

Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcılarının da Türkiye'deki faaliyetlerini kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde sonlandırmaları gerekecek.

DİJİTAL TELİF KONUSU ELE ALINACAK

Ayrıca, Meclis'in Dijital Mecralar Komisyonu, "dijital telif" konusunu ele almak üzere toplanacak ve Google yetkililerini dinleyecek. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na hükümlü ve tutuklulara sağlanan sağlık hizmetleri hakkında bilgi verecek.

Salı ve çarşamba günleri, Meclis'te grup toplantıları yapılacak. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kurban Bayramı sonrası Meclis'teki çalışmalarına katılarak partisinin grup toplantısında bir konuşma yapacak.

Kaynak: AA