in ,

“Kriz belediyeciliği” ile Türkiye’ye örnek işbirliği

Korona virüsle mücadele sürecinde sosyal yardımlara ağırlık verdiklerini belirten Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Kaynaklarımızı halkın yararına, en iyi ve en doğru şekilde kullanmaya çalışıyoruz” dedi

kriz-belediyeciligi-ile-turkiyeye-ornek-isbirligi

Korona virüs salgını nedeniyle yerel yönetimler çalışma programlarını bir hayli artırdı. İlçede bir yandan rutin sayılabilecek hizmetleri sürdürürken diğer yandan virüs salgını ile mücadeleye devam ettiklerini söyleyen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, çalışmalarını Ege Telgraf’a anlattı. “Bizim kuşakların görmediği büyüklükte bir salgınla karşı karşıyayız” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Sandal, “Doğal olarak ekonomik ve sosyal açıdan sonuçları da ağır olacak. Ekonomik sonuçlarını şimdiden hissetmeye başladık. İş yerlerinin kapatılması, sosyal kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle, özellikle günübirlik kazançlarıyla evlerini geçindirmek zorunda kalan yurttaşlarımız çok büyük sıkıntı yaşadı. Biz de bu süreçte, belediye olarak sosyal yardımlara ağırlık verdik ve maddi güçlük içindeki yurttaşlarımızın yanında olduk. Belediye gelirlerimiz yüzde 30 ila 40 oranında azalmasına karşın, özellikle gıda ve hijyen malzemesi yardımlarımızı artırdık. Elimizdeki kaynakları halkın yararına, en iyi ve en doğru şekilde kullanmaya gayret ediyoruz” dedi.

‘KOORDİNELİ ÇALIŞMA!’

Korona virüs salgınının ülkemizde görülmeye başladığı anda kendilerinin de çok hızlı bir şekilde harekete geçerek mücadele planı hazırladıklarını belirten Sandal, “Hemen bir çağrı merkezi kurduk. Vatandaşlarımızı hastalığa karşı bilinçlendirmek için binlerce broşür bastırdık; sosyal medyadan bilgilendirmeler yaptık. BAYSEM’de eğitim gören 940 öğrencimize, kısa sürede uzaktan online eğitim vermeye başladık. Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 11 Mart’tan itibaren, çağrı merkezimizi yaklaşık 22 bin kişi arayarak, ihtiyaçlarını iletti. Bu çağrıların 8 bin 761’ini VEFA koordinasyon merkezine ilettik, diğer taleplere kısa sürede dönüş yaptık. Bu süreçte 6 bin 500 aileye erzak desteğinde bulunduk. 7 bin 600 vatandaşımızın evine iftar yemeği ulaştırdık. 60 personelimizle, 24 mahalledeki dezenfeksiyon çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. 27 bin 500 noktada yaptığımız çalışmalarda 2 bin 200 ton dezenfektan kullandık. Vatandaşa götürdüğümüz hizmeti elbette yük olarak görmüyoruz. Belediye gelirlerimiz azalsa da, kaynaklarımızı bu sürece göre yeniden şekillendirdik. Her alanda vatandaşın yanında olmaya devam ediyoruz” dedi.

Kısa sürede çok başarılı bir uyum yakaladıklarının da altını çizen Sandal, “İzmir Büyükşehir Belediyemizin ardından, kriz belediyeciliğini hayata geçiren kurumlardan biriyiz. Oluşturduğumuz Kriz Yönetim İcra Kurulu’yla, Türkiye’ye örnek olacak bir iş birliğini de hayata geçirdik. Kurula, meclisimizde grubu bulunan AK Parti, MHP ve CHP’den temsilcileri, sivil toplum örgütlerini, sendikaları ve muhtarları da dahil ettik. Kimseyi ötekileştirmeden, her kesimin görüşlerini alarak krizi yönettik. İlk günden bu yana 24 mahallemizde, dezenfeksiyon, sosyal yardımlar, temizlik, hijyen malzemelerinin dağıtımı gibi faaliyetlerle virüsle mücadelemizi başarılı bir şekilde sürdürüyoruz” diye konuştu.

‘BÜYÜK ZARAR GÖRDÜLER’

Yaşanan süreç nedeniyle ilçe bünyesindeki işletmelerin ve özellikle küçük ölçekli esnafın olumsuz etkilendiğini de sözlerine ekleyen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Bayraklı, küçük işletmelerin ve esnafın yoğun olduğu bir ilçe. Dolayısıyla bu kesim, tüm Türkiye’de olduğu gibi, Bayraklı’da da salgından ekonomik olarak büyük zarar gördü. Kahvehaneler, kafeler, kuaförler; insanların sosyal mesafeyi korumalarını sağlamak amacıyla kapatıldı. Restoranlarda masada servis durdu. Çoğu iş yeri faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı. Ayakta kalanlar da küçülerek işlerine devam ediyor” açıklamalarında bulundu.

‘ÖZEN GÖSTERİYORUZ’

Çalışmalarının odağında sağlık olduğunu belirten Başkan Sandal, ilk günden bu yana yaptıkları çalışmaları anlattı. Hem çalışanların hem de vatandaşın sağlığı için gece gündüz mücadele ettiklerini söyleyen Başkan Sandal, “İlk günden bu yana çalışanlarımızın sağlığını korumaya özen gösteriyoruz. Şu anda kronik rahatsızlığı olan, engelli, hamile çalışanlarımız ile 12 yaşından küçük çocuğu olan personelimiz idari izinde. Onun dışında, esnek çalışma yöntemine geçtik. Bazı arkadaşlarımız evden çalışıyor. Dolayısıyla, çalışma alanlarımızda sosyal mesafeye özen gösteriyoruz. Belediye hizmet binalarımız düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Tüm birimlerimize el dezenfektanları yerleştirdik. Hem çalışanlarımızın hem halkımızın sağlığı için girişlerde ateş ölçümü yapıyoruz, maske dağıtıyoruz. Bu konuda birkaç farklı çalışmamız var. İlk olarak tüm cadde ve sokaklarımız, parklarımız, oyun alanlarımız, hatta ihtiyaç olan yerlerde apartmanlarımızı düzenli olarak dezenfekte ediyoruz. Özellikle vatandaşların yoğun olduğu pazar yerlerimizde halk sağlığını korumak amacıyla gerekli önlemleri aldık. Tezgah aralarındaki mesafeyi açtık. Zabıta ekiplerimiz, kalabalığı engellemek amacıyla pazar yerlerine girişi kontrollü olarak sağlıyor. Ayrıca pazar yeri girişlerinde ateş ölçümü yapıyoruz ve maskesi olmayan yurttaşlarımıza maske dağıtıyoruz. Sağlık hizmetlerimizi de aksatmadan devam ettiriyoruz. Belediyeye bağlı ekiplerimiz, iki ayda 210 hastaya evde bakım hizmeti sundu” dedi.

‘HASSASİYETLE…’

İlçede nerede yardıma ihtiyaç varsa oraya koşmaya çalıştıklarını da söyleyen Başkan Sandal, şu açıklamaları yaptı: “Hassasiyet gösterdiğimiz konuların başında sosyal yardımlar geliyor. Salgın boyunca, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan, işini kaybeden ve dar gelirli 6 bin 500 aileye ayni yardımda bulunduk. 7 bin 600 vatandaşımızın evine iftar yemeği ulaştırdık. Ramazan ayı sonuna kadar bu sayı 10 bini geçecek. Ayrıca 65 yaş üstü bin 521 vatandaşımızın da alışverişini gerçekleştirdik. Bunun yanında can dostlarımızın da refah içinde hayatlarını sürdürmelerini çok önemsiyoruz. Veteriner İşleri Müdürlüğümüz rutin faaliyetlerine devam ederken, özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde, belli noktalara sokak hayvanlarımız için su ve mama koyuyoruz. Son iki ayda 2 bin 690 kilogram kedi ve köpek maması dağıttık. Sokak hayvanlarına yönelik tedavi hizmetlerimize bu süreçte de ara vermedik. Aynı dönemde 596 sokak hayvanı veteriner hekimlerimiz tarafından tedavi edildi.”

Son olarak vatandaşlara seslenen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Sevgili Bayraklılılar, olağanüstü günlerden geçiyoruz. Bu süreçte görevimizin başında ve daima sizlerin yanındayız. Dezenfeksiyon, zabıta, temizlik, park ve bahçeler ile halkla ilişkiler başta olmak üzere tüm birimlerimizde arkadaşlarımız özveriyle çalışıyor. Bu günleri, dayanışmayla, yardımlaşmayla, birlikte atlatacağız. Güzel günler yakın” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

izmirde-sicak-saatler

İzmir’de intihar girişimi: 3 saat sonra ikna oldu

İzmir’de kısıtlamanın 2 gününde bin 111 kişiye para cezası