in ,

Küçük Menderes’in çöp derdi bitiyor

Ödemiş’e kurulacak katı atık tesisi için düğmeye basıldı

kucuk-menderesin-cop-derdi-bitiyor

Kent genelinde çevre yatırımlarına bu yıl hız katan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ödemiş ilçesinde devam eden katı atık bertaraf tesisi projesinin ardından yeni bir yatırımın da düğmesine bastı.
Ödemiş ile birlikte Bergama, Yamanlar, Menderes, Urla olmak üzere kentin 5 ayrı noktasında yapılması planlanan modern katı atık bertaraf tesisleri hazırlıklarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Ödemiş ilçesinde bölgede önemli bir eksikliği giderecek yeni proje için hazırlıklarını son aşmaya getirdi. Harmandalı’da yeni biyogaz tesisini devreye alan ve Menemen ilçesinde yapılacak tıbbi atık sterilizasyon tesisinin proje çalışmalarını son aşamaya getiren Büyükşehir, Ödemiş ilçesi Çaylı Mevkii’nde kurulacak yeni katı atık transfer istasyonu için de kolları sıvadı. Ödemiş’te inşa edilecek yeni tesis sayesinde Kiraz halkı da rahat bir nefes alacak.

ÖDEMİŞ’E İKİNCİ TESİS

Bölgede geçmişte vahşi depolama usulüyle çalışan atık alanının yerine inşa edilecek modern, çevreci ve teknolojik tesis yatırımı için 14 Şubat tarihinde ihaleye çıkılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ay ortasındaki ihalenin ardından Mart ayında yapımına başlamayı planladığı tesisin yıl sonuna kadar hizmete açılması bekleniyor.

YIL SONUNDA AÇILACAK

Toplam 8 ay sürecek çalışmaların ardından 753 metrekarelik alan üzerine kamyon ve tır manevra alanı, idari bina, çöp suyu boşaltma rampası, çöpün döküldüğü hazne ve son teknolojiye sahip modern transfer istasyonu inşa edilecek. Ödemiş, Kiraz ve Beydağ ilçelerine hizmet verecek çöp transfer istasyonuna, ilçe belediyeleri topladıkları katı atıkları getirecek ve tesis sayesinde küçük araçlarla çalışan belediyelerin taşıma maliyetleri de düşecek. Taşıma hattındaki trafik yoğunluğunu azaltacak istasyon sayesinde evsel atıklar artık daha düzenli depolanacak ve aynı zamanda çevre kirliliğinin önüne geçilerek, koku ve kirlilik sorunları da ortadan kalkacak.

ŞİKAYET KONUSUYDU

2020 yılında daha yeşil ve çevre dostu bir İzmir yaratmayı hedefleyen ve bu alandaki çevre yatırımlarına hız katan Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları Ödemiş’teki tesisler ile sınırlı kalmayacak. Büyükşehir, Ödemiş ve Bergama’da yapımı süren ve çöplerden elektrik enerjisi üretecek modern tesislerin yanı sıra, iki önemli yatırımı daha yıl sonuna kadar hizmete açmayı hedefliyor. Bu kapsamda Bornova ve Kınık’ta da benzer tesisler bu yıl içerisinde devreye alınacak. Yapılacak üç yeni katı atık transfer istasyonuyla birlikte kentteki benzer tesis sayısı ise 11’e çıkacak.

KİRAZ DA KURTULACAK

Ödemiş’te kurulacak istasyona getirilecek üç ilçenin katı atıkları alanda depolanmayacak, yine özel taşıma araçlarıyla aynı ilçede devreye alınacak ve enerji üretecek tesise transfer edilerek burada elektrik enerjisine dönüştürülecek. Diğer yandan, tesisin hizmete açılmasıyla birlikte Kiraz ilçesine çöp taşıma işlemi de son bulacak ve ilçe halkı da rahat bir nefes alacak. Geçmişte özellikle bölge halkının yoğun şikayetlerine konu olan eski depolama alanında toplanan atıkların yarattığı çevre kirliliği ve koku sorunu nedeniyle ilçe belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi sık sık karşıya gelmiş, yaşanan süreçte yöre halkı düzenledikleri çeşitli eylemler ile sesini duyurmaya çalışmıştı.

Erman Şentürk / Özel Haber

istanbul-valisi-ucak-kazasinin-bilancosunu-acikladi

İstanbul Valisi uçak kazasının bilançosunu açıkladı

evdeki-kazalar-can-yakmasin

‘Evdeki kazalar can yakmasın!’