in ,

Küçük yatırımcı gümüş fiyatını uçurdu

Bireysel yatırımcıların ‘açık pozisyonların olduğu ve büyük bankaların fiyatını baskıladığı’na inanılan gümüşe yönelmeleri, gümüş fiyatını 8 yılın zirvesine taşıdı. Ons fiyatı 30 doların üzerine çıkarken, ABD’de online gümüş alım-satımı yapan siteler yoğun talep yüzünden işlemleri durdurmak zorunda kaldı.

kucuk-yatirimci-gumus-fiyatini-ucurdu

Altın fiyatları haftanın ilk iş günü yüzde 1 yükselirken, yatırımcıların yeni gözdesi gümüş oldu. Forumlarda örgütlenerek (Reddit alt forumu WallStreetBets üyeleri) yoğun bir şekilde gümüş alımına yöneldi. Hal böyle olunca da gümüşün fiyatı cuma gününe göre yüzde 11’den fazla artarak 30 doları geçti ve 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

ALICILARA GÖRE ONS FİYATI BİN DOLAR CİVARINDA OLMALI

Forumlarda biraraya gelen bu yatırımcılar, gümüşün fiyatının uzun yıllardır bankalar tarafından baskılandığını, ons fiyatının 1000 dolar civarında olması gerektiğini iddia ediyor. Bu beklenti çok sayıda bireysel yatırımcı tarafından kabul görünce de Money Metals, SD Bullion, JM Bullion ve Apmex gibi değerli metal alım satımı yapılan siteler hafta sonu talebi karşılayamadı ve işlemleri durdurdu.

Küresel çapta gümüş bugün yüzde 7,6 prim yaptı. Gümüşe olan hücum iç piyasaya da yansımış durumda. Borsa İstanbul’da bugün açılışta en fazla yükselen yatırım fonu, QNB Finansbank gümüş borsa yatırım fonu oldu. Açılışta yüzde 10 yükselen fon 48,4 lirayı gördü.

JP MORGAN ETKİSİ

Analistler de bir süredir gümüşte alım tavsiyesi yaparken, WallStreetBets‘in üye sayısının bir haftada  2,4 milyondan 8 milyona dayanması dikkat çeken bir diğer unsur.

Gümüş fiyatının baskılandığı ve çok daha yüksek olması gerektiği beklentisini ise tetikleylen neden ise JPMorgan’ın geçen yıl hazine tahvili ve değerli metal piyasalarında manipülatif işlemler gerçekleştirdiği gerekçesiyle 920 milyon dolarlık ceza alması oldu. Bu durum bazı yatırımcılar tarafından gümüşün fiyatının baskılandığının ve mevcut rakamın gerçek değerini yansıtmadığının kanıtı olarak görülüyor.

Öte yandan altının ons fiyatı yüzde 1’lik artışla 1861 dolardan haftaya başladı.

 

-gazeteduvar.com.tr

buca-belediyesinden-rayic-bedel-kolayligi

Buca Belediyesi park ve bahçeler müdürlüğüne silahlı saldırıya belediyeden açıklama!

olu-bulunan-4-genc

Ölü bulunan 4 gencin cenazeleri teslim alındı