in ,

Kültürpark Platformu’ndan Büyükşehir’e çağrı: Hangarları yıkın

Kültüpark Platformu, İzmir’in en büyük yeşil alanı niteliğindeki Kültürpark’ta ye alan hollerin yıkılması için Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

kulturpark-platformundan-buyuksehire-cagri-hangarlari-yikin

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz aylarda düzenlenen arama konferanslarının ardından akıbeti merak konusu olan Kültürpark ile ilgili sivil toplum örgütlerinden belediyeye önemli bir çağrı geldi. Kültürpark Platformu, fuarda yer alan sergi holleri önünde yaptıkları eylemde geçici olarak kurulan hangarların yıkılarak yeşil alanların arttırılması için eylem düzenledi.

Holler yıkılsın, yeşil alan artsın

Fuarda yer alan sergi holleri önünde sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve vatandaşlar adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan Kültürpark Platformu Sözcüsü Erol Akça, Kültürpark içerisinde düzenlenen ticari nitelikli fuarların Gaziemir’e taşınması ve hollerin yıkılarak yeşil alana dönüştürülmesini istediklerini kaydederek, “Hem tarihi, hem doğal sit alanı olarak tescilli, İzmir’in gözbebeği Kültürpark’ı, 2014 yılından bu güne parka yeni işlevler yükleyerek talan eden, rant yaratmanın peşinde koşan sermayeye karşı korumak kollamak ve asli işlevine kavuşturmak için mücadele ediyor. Geçici olmak kaydıyla inşa edilmiş, yeni fuar alanı açılınca söküleceği ilan edilmiş, parkın neredeyse onda birini kaplayan hangarların bu anlamsız işlev yükleme çabalarına yenilerini eklemek için el altında tutulmaya çalışıldığının farkındayız. Nüfusu hızla artan İzmir’in trafik ve  altyapı sorunlarıyla beraber kaliteli yeşil alan ihtiyacı da artmıştır. Kültürpark yarını görebilen insanların yarattığı bir hazinedir. Bu hazineyi korumamız, geliştirmemiz gerekirken pazar yeri yapıyorsunuz. İzmir’in her semtinde altyapıları, otoparkları hazır pazar yerleri bulunurken  popülizm ve gösteriş uğruna yaratacağı trafik yükü, kirlilik biline biline Kültürpark’a amacı dışında işlev yüklüyorsunuz. Bunu yaparken, yaz aylarında yapılan Kültürpark Çalıştayı ve arama konferansında ortaya çıkan “Kültürpark’a asla araç girmesin ve   hiçbir şekilde pazar kurulmasın” sonuçlarını hiç umursamıyorsunuz.  O parkın tanımlanmış bir misyonu varken, Kültürpark Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlanmadan, boşaltılan binaların butik müze olarak değerlendirilmek istendiğini okuyoruz. Plan çalışmaları henüz gerçek anlamda başlamadan sarf ettiğiniz sözler, attığınız adımlar bizleri kaygılandırıyor” dedi.

İmar planı talebi

Akça, alan için hazırlanan koruma amaçlı imar planlarının da acilen yürürlüğe girmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Kültürpark Platformu olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bir kez daha diyoruz ki, Kültürpark’a ilgisiz işlevler yüklemekten, parkın ekolojisini bozma girişimlerinden vazgeçiniz. Burası ne otopark, ne rant alanı, ne de işlevlendirilecek boş bir alandır. Burası kamusal alandır. Sit alanıdır. İzmir’in, İzmirlinin belleği, Kültürpark’ıdır. Hangarlar yapılırken dönemin belediye başkanı İzmirlilerden özür dileyerek, yeni fuar alanı tamamlandığında söz konusu demonte yapıların buradan söküleceğinin sözünü vermişti. Parktaki bazı binaların yasa dışı yapılmış ekleri yıkılıyor. Madem yasa dışı yapılar temizleniyor, Kültürpark’ın içindeki en büyük yasa dışı yapı olan hangarları da hemen sökün. Kültürpark’ın doğasında ve tarihinde var olan ana işlevine engel olmaya çalışmayın. Hangarlar hemen sökülsün, sökülsün ki, Kültürpark, Kültürpark olsun… Kültürpark’ın bağrındaki bu hançeri çıkartmanızı bekliyoruz. Hangarları sökelim, bu alanı da park yapalım. İzmir’in ekolojisine, Kültürpark’ın sahip olduğu değerlere, İzmir’in bu vazgeçilemez ekosistemine sahip çıkın. Hemen şimdi koruma amaçlı imar planını yapmak için gerekli iradeyi gösterin. Unutulmamalıdır ki, Kültürpark’ı kuruluş işlevine döndürecek olanlar, Dr Behçet Uz ve arkadaşları gibi sevgi, takdir ve saygı ile  anılacaktır.”

Erman Şentürk

cesmeli-muhtara-tesekkur-belgesi

918 litre atık yağ toplayan Çeşmeli muhtara ‘Teşekkür Belgesi’

cigli-temizlik

Temizlik ekibi Küçükçiğli Mahallesinde