in ,

‘Kurban alışverişinin artık hiç tadı kalmadı’

Kurban Bayramı yaklaşıyor ama üreticinin yüzü hala gülmüyor. Son durumu değerlendiren besici ve kasap Mustafa Nizam, alışveriş yapmak isteyenleri uyardı

kurbanlik-pazari

Kurban Bayramı yaklaşırken büyükbaş veya küçükbaş kurbanlık almak isteyenler fiyat araştırması yapıyor. Kurban satışlarının geçtiğimiz yıla nazaran bu yıl neredeyse yarı yarıya düştüğünü belirten besici ve kasap Mustafa Nizam, yaşanan gelişmeleri Ege Telgraf’a değerlendirdi.

Şu andaki satışların üreticilerin yüzünü güldürmediğini belirterek açıklamalarına başlayan Nizam, “Fiyatlar yüksek olduğundan insanlar da istedikleri gibi alışveriş yapamıyor. Kırsal kesimde de satışların düşük olduğu duyumlarını alıyoruz. Geçen yıl 100 tane hayvan satan kişiler bu yıl 50 tane bile satamayacak gibi görünüyor. Kurban almak için niyetlenmiş ve bütçesini de ona göre belirlemiş insanlar gelip alıyor ancak alım gücü düştüğü için birçok kişi gelip bakıp geri dönüyor. Aslında baktığımızda piyasa geneline göre belirlenen rakamlar da normal kalıyor. En yüksek fiyata sahip gıda ürünlerinin başında et geliyor. Manava gidip dolu dolu bir torba alışveriş yaptığında da 100 ila 150 lira ödeme yapmadan çıkamıyorsunuz. Ancak etin kilosu şu anda 150 lira” dedi.

PAZARLIK MAZİDE KALDI

Kurban pazarlarında da eski tadın kalmadığının altını çizen Nizam, şunları aktardı: “Eskiden kıran kırana pazarlık yapılır, kurban pazarları resmen şenlik alanına dönerdi ama geçmişin tadı artık yok. Artık insanlar da bu işi tam anlamıyla bilmiyor. Artık bu iş karkas ya da kilogram fiyatına döndü. İnsanlar bu yöntem sayesinde aldığı üründen daha bir emin oluyor ve kandırılmak istemiyor. Piyasada da bu işi dürüstçe yapmayan çok insan var. Kişiler de kandırılmasın diye kilo bazında alım yapıyor. Genel bir fiyat araştırması yapıp kilo parasını veriyor. Tokalaşıp pazarlaşarak kurban alımı yapmak eskiden adetti şu anda bu durum yüzde 30’lara falan düştü. İnsanlar pazarlık payına bile fırsat vermiyor. Yeni yetişen nesil zaten pazarlık nedir bilmiyor. Market kültürünün de bize bir getirisi bu. Baskül ya da karkas fiyatı belirlenip hakkı neyse o ödeniyor.”

KANDIRILMAYIN’ ÖNERİSİ

Son olarak kurban kesmek isteyen vatandaşa önerilerde bulunan Mustafa Nizam, “Karkas ya da baskül fiyatı alarak alışveriş yapılırsa kandırılma ihtimali de ortadan kalkar. Hayvanın eti kantara girdiğinde ne kadar ettiği de belli olur. Kalabalık grupların hisseli yaptığı alışverişlerde de bunu bekliyoruz. Şu an piyasa durgun gidiyor. İlk açıklananlara göre rakamlar daha düşük ama ileriki günlerde ne olur bilemiyoruz. Açıkçası biz de bu yıl önümüzü göremiyoruz. Sonuçta bu arz ve talep meselesi. Talep olmazsa tabii ki biraz daha düşüş olabilir ama yine de alışverişi son günlere bırakmak bu sene risk gibi” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

kibris

Akdeniz’in Cenneti: Kuzey Kıbrıs

gubre-fiyatlari-arazi-fiyatlarini-gecti

Çiftçilik artık zengin mesleği mi oluyor!