in ,

Kuşçu Hoca’dan Soyer’e uyarı!

Emekli profesör Sıkı, “Çevre ve Şehircilik ile Tarım ve Orman bakanlıklarından gerekli izinler alındıktan sonra çalışmalara başlanması son derece önemli” dedi

kuscu-hocadan-soyere-uyari

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gediz Deltası’nın başlangıcında Flamingo Doğa Parkı Projesi başlattıklarını, Mavişehir kıyı rehabilitasyonuyla beraber şehir içinde bir doğa parkı oluşturmayı hedefleyen uygulamayla kent merkezinin Gediz Deltası ile birleşeceğini, böylece Mavişehir’deki deniz taşkınının da önüne geçileceğini söyledi. Ancak, Gediz Deltası ve Kuşcenneti’nde 30 yıla yakın bilimsel inceleme ve doğa koruma çalışmaları yapan “Kuşçu Hoca” lakaplı emekli Profesör Dr. Mehmet Sıkı, Başkan Soyer’in sözünü ettiği projenin uygulanması sırasında, bölgenin doğal SİT ve Nitelikli Doğal Koruma Alanı olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade ederek, “Bu kadar önemli projeyi yaparken Sayın Başkan yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir” dedi.

YENİ DOĞA PARKI

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, belediye bürokratlarıyla Mavişehir’deki kıyı rehabilitasyonu ve Flamingo Doğa Parkı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Soyer, “Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası listesine alınması için resmi başvuruda bulunduk. Öte yandan Gediz Deltası’nın güney kesimini kapsayan Güney Gediz Deltası projesiyle bir gözlem ve gezi rotası oluşturuyoruz. Deltanın başlangıç noktasını oluşturan Mavişehir’de ise Gediz’e bir koridor oluşturacak bir doğa parkı yapıyoruz. Binlerce canlı türüne ev sahipliği yapan ve kentin yanı başındaki bu doğal miras artık kent yaşamının bir parçası olacak” dedi.

TAŞKIN RİSKİNE SON

Karşıyaka’da Mavişehir kıyısında Peynircioğlu Deresi yakınındaki Deniz Kent Restoran önünden başlayıp kuzeye doğru “Mavi Ada” bölgesini de içine alarak devam eden ve 3,4 kilometrelik sahil hattını kapsayan kıyı rehabilitasyon projesiyle, kış aylarındaki taşkın riskinin sona erdirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda hem deniz suyu kabarmasıyla meydana gelebilecek taşkını hem de zemin altından deniz suyu geçişini engellemek için -3.50 m kotuna inen bir su kesici imalat yapılacak, ön kısımdaki kaya tahkimat ise dalga etkisinden alanı korumak üzere yeniden imal edilecek. Ayrıca deniz kenarında halkın rahatça dinlenebileceği doğal malzemelerden teraslar yapılacak.

KUŞ GÖZLEM KULELERİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in verdiği bilgilere göre; yaklaşık 175 bin 500 metrekarelik proje alanında yapılacak Flamingo Doğa Parkı ile de Mavişehir’den Gediz Deltası’na geçiş koridoru yaratılmış olacak. Gediz Deltası’nın başlangıcında yer alan proje alanında yapılacak doğa parkında bir ziyaretçi merkezi oluşturularak deltanın önemiyle ilgili farkındalık yaratılması da amaçlanıyor. Parkta doğa ve kuş gözlemi eğitimine yönelik çeşitli etkinlikler ve çocuklar için interaktif oyun/eğitim alanlarının yer alması, deltadaki kuş çeşitliliğinin izlenebileceği kuş gözlem kulelerinin yapılması, Gediz Deltası bilgilendirme panolarının yerleştirilmesi planlanıyor. Alanın doğal florasına uygun tuzcul bitkilerin de kullanılacağı sulak alan peyzajının uygulanacağı parkta yaya yolları ve dinlenme alanları, bisiklet yolu ve çeşitli kent donatıları da yer alacak. Böylece Mavişehir’in dünyada “eco-art” adıyla anılan çağdaş sanat hareketi örneklerine uygun bir arka plan sergilemesi nedeniyle alanda doğayla ilgili sanat eserlerine yer verilmesi planlanıyor.

İZİNLER ALINDI MI?

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, bu konuda önemli bir uyarıda bulundu. Sıkı şunlar söyledi: “Yakın zamanda kamuoyunu meşgul eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Bostanlı’dan başlayıp Arıtma Tesisi’ne kadar uzanan alanda doğayı korumaya yönelik ve flamingolarla İzmirlileri buluşturacak bir projeden söz edilmektedir. Bu projenin uygulama alanının Bostanlı’dan arıtma tesisi ve Degaj‘a kadar uzanan saha Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanıdır. (R.G. 7.12.2019 sayı: 30 971, sayfa 48-50). Adı geçen bölge aynı zamanda “Sulak Alan Koruma Bölgesi” sınırları içinde kalmaktadır. Bu iki koruma statüsüne sahip proje alanında ilgili bakanlıklardan (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Tarım ve Orman Bakanlığı) gerekli izinler alındıktan sonra çalışmalara başlanması son derece önemlidir. Yoksa bu kadar önemli projeyi yaparken Sayın Başkan Tunç Soyer, yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz ederim.”

Kazım Erkmen / Özel Haber

bakan-koca-yeni-gelismeleri-aktardi

Bakan Koca’dan sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili açıklama

meteorolojiden-kuvvetli-yagis-uyarisi-bu-geceden-itibaren

İzmir’de sağanak yağış uyarısı!