in ,

Kuzey Afrika’nın incisi Tunus

Kuzey Afrika’nın en popüler turizm merkezlerinden Tunus, zengin tarihi ve kültürel birikiminin yanı sıra Akdeniz boyunca uzanan kumsallarıyla deniz, kum ve güneş tatili için en çok tercih edilen destinasyonların başında geliyor

kuzey-afrikanin-incisi-tunus

Fransa sömürge döneminin izlerini taşıyan Tunus‘ta Arap, Afrika ve zengin Fenike medeniyetinin tarihi yapıları bir arada. Tipik bir Akdeniz şehri olan kentin kıyı şeridi hoş kumsallar, renkli kafe ve restoranlar ile yürüyüş ve bisiklet parkurları ile bezeli.
Rue Jamaa ez Zitouna: Rue Jamaa ez Zitouna, Tunus’un tarihi merkezi Medina’nın ana caddesi. Gün boyu hareketin eksik olmadığı cadde boyunca el sanatları dükkânları, hediyelik eşya satan mağazalar, butikler, kafe ve restoranlar sıralanıyor.
Egzotik tütsü kokuları arasına karışan yemek ve taze öğütülmüş kahvenin kokusu caddenin atmosferi hakkında fikir sahibi olmaya yetiyor. Gümüş işçilerinin çalışma sesleri, insanların hareketliliği ve ezan sesi rengarenk bir harmoni oluşturuyor.
Medina (Tarihi Şehir): Medina, Tunus’un tarihi kent merkezi. Medina’da günlük yaşamın merkezinde Zitouna Cami yer alıyor. 732 yılında inşa edilen cami Yunan tanrısı Athena’nın tapınağı üzerine kurulmuş. Defalarca kez büyütülen ve restore edilen caminin dış cephesindeki taşlar Kartaca Harabelerine ait.
Camiyi ziyaret etmek isteyenler ana avluya kadar çıkabiliyor. İbadet yeri avlunun sol tarafında yer alıyor. Caminin minaresi ise 19. yüzyılda eklenmiş. Medina bölgesinin tarihi sokaklarında kaybolmamak için tarihi kentin ana giriş kapılarında ücretsiz harita dağıtılıyor.
Pazar yerleri: Souk el Attarine (Parfüm Pazarı): Zitouna Camisi’nin kuzey duvarında bulunuyor. Çarşıda orijinal parfüm ustalarından birkaç tanesi hala özenle işini yapıyor. Pahalı olan orijinal parfümlerin yerini ise ucuz ve kalitesiz ürünler almış. Dilerseniz hazır, dilerseniz de size özel olarak yapılmış bir parfüm satın alabilirsiniz.
Souk de Etoffes (Tuhafiye Pazarı): Medina’nın en sessiz pazarlarından biri olan Tuhafiye Pazarı’nda kat kat kumaşlar, kaftanlar ve çarşaflar bulunuyor. Satıcıların çok sıkı pazarlık yaptığı çarşıda ev alışverişine gelen çok sayıda müşteri gün boyu dükkanları dolaşıyor.
Souk des Tapis (Halıcılar Çarşısı): Halı ve kilim satıcılarının olduğu pazar yeri geleneksel el dokuma kilim ve halıların yanı sıra makine dokuması ürünleri de bulabileceğiniz bir yer.
Souk des Orfevres (Kuyumcular Çarşısı): Kuyumcular Çarşısı, dar ve kalabalık bir cadde üzerinde yer alıyor. Altın ve gümüş dükkânlarıyla dolu olan bu çarşıda her vitrin altın, gümüş, inci, mercan ve değerli taşlar ile ışıldıyor.
Souk de la Laine (Yün Pazarı): Yün Pazarı’nda halen el işi geleneksel dokuma işleri satılıyor ancak yüne olan ilginin azalması nedeniyle pazar yerinin boyutu giderek daha da küçülüyor.
Souk des Femmes (Kadınlar Pazarı): Kadınlar Pazarı olarak geçen çarşı, kadınların peçe yapmak için gerekli olan beyaz ya da bej rengi kumaşlarını aldığı dükkanların yer aldığı bir pasaj.
Souk de Chechias (Şapka Pazarı): Tarihi çarşının en etkileyici yerlerinden biri de Şapka Pazarı. Her bir dükkânda şapka yapan zanaatkarlar bu şapkaları turistlere, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerine satıyor.
Hammouda Paşa’nın Mezarı ve Camisi: Hammouda Paşa Camisi, 1655’te inşa edilen pembe mermer bir çehreye sahip. Osmanlı’nın Tunus egemenliği döneminde bölgede görev yapan Hammouda Paşa’nın yaptırdığı caminin bahçesinde paşanın mezarı da bulunuyor.

A. Buğra TOKMAKOĞLU / Özel Haber

ithal-modele-gerek-yok-care-oze-donmekte

‘İthal modele gerek yok. Çare öze dönmekte’

ogluna-donor-arayan-annenin-yardim-cigligi

Oğluna donör arayan annenin yardım çığlığı