in ,

Kuzey Kıbrıs’ın turizm cenneti, liman şehri: Girne

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) liman kenti Girne, ülkenin popüler turizm merkezi. Beşparmak Dağları’nın eteğinde, Akdeniz kıyısında yer alan kent, dalış, deniz, kum, güneş ve tarih turizmiyle öne çıkıyor

kuzey-kibrisin-turizm-cenneti-liman-sehri-girne

Girne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizmde öne çıkan, en popüler şehri. Ercan Havalimanı’na 40 kilometre uzaklıkta, Beşparmak Dağları’nın eteklerinde yer alan şehir, at nalı şeklindeki limanıyla etkileyici bir manzaraya sahip. Dalış turizmi, deniz-kum-güneş gibi seçenekleriyle öne çıkan Girne, adanın en lüks otel ve casinolarının da yer aldığı bir merkez konumunda.

Kral mezarlarının ve 2 bin 300 yıllık gemi batığının görülebildiği kale, Girne’nin en önemli turistik yerlerinden. Özellikle yaz döneminde turistlerin ziyaret ettiği şehirde gezmeye Girne Kalesi’nden başlayabilirsiniz. Girne Kalesi’nde yer alan müzede batık gemi koleksiyonu, St. George Kilisesi, Akdeniz Mezar Kazı Alanı, Luzinyan Kulesi, zindan ve sarnıç bulunuyor.

Beylerbeyi adını alan Bellapais Köyü, orta çağ izlerini yansıtan manastırı ile adaya gelenlerin gözdesi. Her yıl uluslararası klasik müzik festivalinin düzenlendiği manastırda geçmişte önemli dini törenler yapılıyordu.

Beşparmak Dağları üzerinde yer alan üç kaleden en büyüğü olan St. Hilarion, enfes manzarasıyla Girne’yi izlemek için en güzel noktalardan. St. Hillarion aynı zamanda Disney Kalesi’ne benzetildiğinden dünyada bu yönüyle de tanınıyor. Kuzey Kıbrıs’ın incisi Girne gezilecek yerler bakımından harika bir destinasyon.

Girne Limanı: Kuzey Kıbrıs’ta ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden olan Girne Limanı, yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz çok sayıda restoran, kafe ve barı barındırıyor. Girne Limanı, şehrin özellikle akşam saatlerinden itibaren en hareketli yerlerinden olan liman bölgesi, sahil yolu boyunca sıralanan şirin balıkçı tekneleriyle rengarenk oluyor. Gün batımında bu restoranların birinde Akdeniz’in en leziz balıklarından oluşan deniz ürünlerini deneyebilirsiniz.

Girne Kalesi: Girne Limanı’nın sonunda tüm heybetiyle ziyaretçileri karşılayan Girne Kalesi, Girne’nin sembolü ve Kıbrıs’ın en görkemli yapılarından biri. Günümüzdeki halini alıncaya dek birçok değişikliğe uğrayan Girne Kalesi içerisinde 1100’lerde inşa edildiği düşünülen ve bir Bizans kilisesi olan St. George Kilisesi bulunuyor.

Aynı zamanda 1570’te Osmanlı’nın Kıbrıs’ı fethi sırasında şehit düşen Osmanlı Amirali Cezayirli Sadık Paşa’nın lahdi de kalenin giriş bölümündeki rampanın hemen kenarında yer alıyor. Kalenin içerisindeki sergi salonlarından biri olan Batık Gemi Müzesi’nde Girne açıklarında ele geçen batık gemi, elde edilen buluntular ve arkeolojik kalıntılar sergileniyor. Bununla birlikte kalenin birçok noktasında, kalenin geçirdiği tarihsel süreci ziyaretçilere aktarmayı hedefleyen çeşitli canlandırmalar da yer alıyor. Girne Kalesi yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 09.00-14.00, 17.00-19.00; kış dönemi (1 Kasım – 31 Mart) 09.00-13.00, 14.00-16.45 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Girne Kalesi giriş ücreti 10TL.

Bellapais Manastırı: Beylerbeyi Köyü’nde yüzyıllardır süre gelen tüm görkemiyle ayakta duran Bellapais Manastırı, Girne’ye 5 km mesafede Beşparmak Dağları’nın eteklerinde şahane bir doğanın kucağında ve deniz manzarasına hakim bir kayalık üzerine kurulu. Narenciye ağaçlarıyla çevrelenmiş harika sokaklarda yürüyerek ulaşabileceğiniz manastırın içerisinde yer alan kilise yapının en sağlam yerlerinden. Bellapais Manastırı’nın hemen yanında restoran ve oteller bulunuyor.

Bellapais Manastırı yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.00-18.00; kış dönemi (1 Kasım – 31 Mart) 08.00-15.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Bellapais Manastırı giriş ücreti 10TL, öğrenci 5TL.

Aziz Hilarion Kalesi: Beşparmak Dağları üzerinde kurulan üç kaleden biri olan Aziz Hilaryon Kalesi (St.Hilarion), adanın batısında yer alıyor. Ada halkını olası Arap akınlarına karşı korumak ve muhtemel saldırılara karşı uyarmak amacıyla inşa edilen kale, denizden 700 metre yükseklikte oldukça sarp iki tepe üzerine kurulu.

Kale, bugünkü adını Kudüs’ün Araplar tarafından fethinden sonra Kıbrıs’a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada ibadetle geçiren bir keşişten alıyor. Bizans döneminde onarımdan geçen kale, 1489’da Venediklilerin adayı ele geçirmesiyle boşaltılmış ve kaderine terk edilmiş. Girne’ye 10 kilometre uzaklıkta bulunan kalenin mükemmel bir manzarası var.

Aziz Hilarion Kalesi yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 09.00-18.00; kış dönemi (1 Kasım – 31 Mart) 08.00-15.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Aziz Hilarion Kalesi giriş ücreti 7TL, öğrenci 3,50TL. Kapanıştan bir saat önce bilet satışı sona eriyor.

Yavuz Çıkarma Plajı: Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Türk askerlerinin adaya çıktığı nokta olan Yavuz Çıkarma Plajı, ismini buradan alıyor. Yaz aylarında Girne’nin en popüler plajlarından biri haline gelen ve Girne’ye 5 kilometre mesafede bulunan Çıkarma Plajı, Kıbrıs’ın en güzel olduğu kadar, scuba diving, kano veya deniz bisikleti, jet ski, muz ve pedallı botun yer aldığı farklı türlerde su sporu seçeneklerine de sahip. Kulüp, restoran ve barı da bulunan ve girişi ücretli olan plaj Escape Plajı (20TL) olarak da biliniyor.

Mavi Köşk: 1956’da Girne-Güzelyurt dağ yolu üzerine yapılmış 2 katlı ve 16 bölümden oluşan ve Kaçakçının Köşkü olarak da bilinen Mavi Köşk, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucusu Baş Piskopos Makarios’un avukatı İtalyan asıllı Rum Pablo Pavilides’e ait. Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında terk edilen köşk, Türk askeri tarafından müzeye çevrildi.

Girne’nin dört bir yanının görülebildiği konuma sahip olan ve bir rehber asker eşliğinde gezebileceğiniz müzede, bir zamanlar ünlü sanatçı Sophia Loren’in bile süt banyosu yaptığı iddia ediliyor. Sıradan köşklere benzemeyen bu köşk o zamanın şartlarına göre üst düzey konforlu ve son derece teknolojik olarak döşenmiş. Neredeyse köşkün her bölümünde şaşırtan özelliklerle dolu.

Mavi Köşk ziyaret saatleri pazartesi günü hariç 09.00-17.00. Mavi Köşk giriş ücreti 3TL. Mavi Köşk askeri bölgede yer aldığından yanınızda mutlaka kimlik bulundurmanız gerekiyor.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

tfl-altekma-eren-onerle-sozlesme-imzaladi

TFL Altekma Eren Öner’le sözleşme imzaladı

turkiyede-bir-ilk-asansorler-ayakla-cagrilacak-hava-nasa-sistemi-ile-temizlenecek

AVM’lerde yeni dönem! Asansörler ayakla çağrılacak, hava NASA sistemi ile temizlenecek