in ,

Kuzeyin Yıldızı: Danimarka

Danimarka, yüksek refah seviyesi doğayla iç içe etkileyici coğrafyası, bisikletlerle bezeli sokakları, tarihe meydan okuyan etkileyici mimari yapıları ve eşsiz müzeleriyle Kuzey Avrupa’nın görkemli ülkelerinden…

Kuzey Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden Danimarka, dünyanın en eşitlikçi, refah ve mutlu toplumlarından birine sahip. Jylland Yarımadası ve çok sayıda adadan oluşan Danimarka’nın başkenti Kopenhag, 1,5 milyonluk nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük ve gelişmiş şehri. Krallık ile yönetilen Danimarka Faroe Adaları ve Grönland’ın kendi kendini yöneten iki bölgesini de kapsıyor.

Kopenhag: Kanalları, trafiğe kapalı cıvıl cıvıl caddeleri, dünyaca ünlü şeflerin hizmet verdiği restoranları ile Avrupa’da en canlı başkentlerden biri Kopenhag. Danimarka’ya seyahat eden birçok kişinin ilk durağı başkent Kopenhag oluyor.

Stroget Sokağı: Kopenhag’ın en hareketli merkezi Stroget Sokağı. Burası dünyanın en uzun trafiğe kapalı alışveriş caddelerinden biri. 3 km boyunca uzanan Stroget Sokağı’nda, her türlü ihtiyaca yönelik mağazalar, restoran ve kafeler kentin ziyaretçilerini ağırlıyor.

Amelienborg Sarayı: Danimarka Kraliyet Ailesi’nin ikamet ettiği Amelienborg Sarayı 18. yüzyılda yapılmış. 4 ayrı binadan oluşan yapılar topluluğunda Kraliyet Müzesi ziyaret edilmeli.

Küçük Deniz Kızı Heykeli: Dünyaca ünlü Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen tarafından yazılan Küçük Deniz Kızı masalını temsil eden Küçük Deniz Kızı Heykeli, şehrin en çok ilgi gören sembolü. 1913 yılında heykeltıraş Edvard Eriksen tarafından yapılan heykel deniz kıyısında konumlanıyor.

Kopenhag Tivoli Bahçeleri: Tivoli Bahçeleri dünyanın en eski lunaparklarından birini de içinde barındıran kentin tam merkezinde yemyeşil bir alan. Konser alanları, dönme dolap gibi eğlence yerleri bulunan alanda 30’un üstünde restoran da var.

Kopenhag Christianborg Sarayı ve Christianborg Kulesi: Christianborg Sarayı günümüzde Danimarka Parlamento Binası olarak kullanılıyor. Kraliyet Ailesi, 1800’lü yılların başında Amelienborg Sarayına taındıktan sonra burası parlamentoya verilmiş. 106 m yüksekliğindeki Christianborg Kulesi’ne giriş ücretsiz. Kopenhag’ın en yüksek kulesinin üst katında restoran bulunuyor.

Kopenhag Nyhan Kanalı ve Tekne Turu: Nyhan Kanalı Kopenhag’ın en ünlü fotoğraf karelerine hayat veren nokta. Kanalın yanında rengarenk sıralanmış evlerin altında bulunan kafeler ve restoranlar oturup bir şeyler yiyip- içmek için ideal. Özellikle beyaz gecelere yakın tarihlerde giderseniz, kanalın başladığı yerdeki meydanda konserlere denk gelebilirsiniz. Bu noktadan kalkan teknelerle, kanalların içinde yapılan bir turunu katılabilirsiniz.

Funen (Fyn): Funen, Danimarka’da tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihi. gitmek için harika bir yer. Yemyeşil alanlar, tepeler, kanallar ve doğaya uyumlu çiftlik evleriyle Danimarka kültürüne tanık olabilirsiniz.

Faroe Adaları: Sadece uçak veya feribot ile ulaşılabilen Faroe Adaları, ziyaretçilerine unutulmaz bir macera sunuyor. Danimarka’nın eski sömürge bölgelerine büyüleyici bir bakış açısı kazandıran Kuzey Atlantik rüzgarları ile kaplı yalın, yeşil ve dik eğimli 18 adadan oluşan bir takımadadan oluşan Faroe Adaları’nda insandan çok koyun nüfusu var.

Danimarka Ulusal Galerisi: Danimarka Ulusal Galerisi, İskandinav coğrafyasının en zengin koleksiyonlarından birine sahip. Sunum alanları, renkler, iç ve dış mimari ve de sunulan eserlerin geçmiş ve gelecekle yüksek uyumu, doğal ve teknolojik ışık oyunları ile birleşince bu galeriunutulmaz bir yer haline gelmiş.

Skagen: Danimarka’nın en uç bölgesinde konumlanan Skagen köyü 700 yıllık bir balıkçı yerleşimi. Bu köy, mükemmel havasının yanında, zengin, kültürel mutfak hikayesi ile hem gezme hem de rahatlama için mükemmel bir atmosfer sunuyor.

Rabjerg Mile Çölü: Danimarka’nın Råbjerg Mile çölü eşsiz bir doğa harikası. Doğuya doğru her yıl yaklaşık 15 metre kadar denizden uzaklaşan kumul doğa severler için çekim merkezi.

Mols Bjerge Ulusal Parkı: Uzun tepeleri, derin ölü buz delikleri ve enteresan kum kertenkeleleri ile 180 km2’lik bir alana sahip olan Mols Bjerge Ulusal Parkı harika fotoğraf karelerine hayat veriyor.

FESTİVALLER

Danimarka’nın en önemli aktivitesi jaz, blues, klasik gibi her türü kapsayan ve hiç bitmeyen müzik festivalleri.

Haziran’ın sonu: Ateş Festivali

Haziran sonunda ya da Temmuz başında yapılan Kuzey Avrupa’nın en büyük rock festivali olan Roskilde Festivali ülkede büyük heyecan yaratıyor.

Temmuz ayında uluslararası rock, pop, folk ve jazz müzisyenlerinin buluştuğu Midtyfns Festivali.

Temmuz ayında 10 gün boyunca süren ve dünyanın en büyük jaz festivallerinden biri olan Kopenhag Jaz Festivali.

Temmuz’un son ve Ağustos’un ilk iki haftası boyunca süren klasik müzik konserlerinin yapıldığı Kopenhag Yaz Festivali.

Ağustos ayında Kuzey Avrupa’nın en büyük halk festivali olan Tonder Festivali.

Eylül ayının ilk cumartesi günü başlayan ve dokuz gün süren Arhus Festivali şehri müzik ve çeşitli resim eserleriyle bir cümbüş alanına çevirir. Bu festival ayrıca Viking Festivali’ni de kapsar.

NASIL GİDİLİR

Kuzey Avrupa’da yer alan Danimarka güneyden Almanya ile kara sınırına sahip. Doğuda deniz üzerindeki köprüyle İsveç’le bağlanan ülke çok sayıda adadan meydana geliyor.

Genel olarak soğuk ve yağışlı bir iklime sahip olan Danimarka’yı ziyaret etmek için en uygun zaman Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları.

Türkiye’den Danimarka’ya gitmenin en kolay yolu hava yolu ulaşımı. İstanbul ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarından yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculukla Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a ulaşılabiliyor. Avrupa’nın farklı ülkelerinden aktarmalı hava yolu yolculuğu ile ya da tren ve otobüsle de Danimarka’ya geçilebiliyor.

A.BUĞRA TOKMAKOĞLU / ÖZEL HABER

AK Parti Bornova’da başkan Veysel Güldoğan

Fedakar sağlıkçılara bu yaz da mola yok!