in ,

Limanlarımız yine vızır vızır

Korona virüs salgını, küresel ekonomideki dengeleri negatif yönde etkiledi. Ancak ortaya çıkan bu tabloya rağmen gerek İzmir gerekse Türkiye limanları hayli hareketli

limanlarimiz-yine-vizir-vizir

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Kovid-19) salgını, küresel ekonomide tüm ticaret üzerinde olumsuz etki yaratırken, ticaretin kritik alanlarından olan denizde ise Türkiye için farklı bir tablo oluştu. Tüm dünyada deniz ticaretiyle ilgili olumsuz bir tablo oluşurken Türkiye’deki limanlarda hareketlilik düşmekten de öte yükseldi. Limanlarımızdaki yük miktarı, salgına rağmen geçen yıla göre artış gösterdi. İzmir’de bölgesinde faaliyetlerini sürdüren limanlarda yük miktarı, ocak, şubat ve mart aylarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17’den fazla arttı.

‘DENİZE YÖNELİŞ’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre Ocak-Mart 2020 döneminde Türk limanlarının tamamında 2 milyon 881 bin TEU yük elleçlenirken İzmir ile Aliağa limanlarında bu sürede 435 bin TEU yük elleçlendi. 2019 yılının ilk üç ayında İzmir Limanı ve Aliağa’daki limanlarda elleçlenen konteyner miktarı 373 bin TEU, Türkiye limanlarının tamamında ise 2 milyon 673 bin TEU olmuştu. Virüs salgınına rağmen ortaya çıkan bu tablo Türkiye ticareti adına sevindirici bir gelişme olarak yorumlanabilir. Diğer yandan istatistikler, salgın sonrası oluşacak ekonomide deniz ticaretinin öneminin daha da artacağına yönelik beklentiler içinde bir gösterge olacak nitelikte.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, dünyada kargo hareketinin yüzde 88’inin deniz yolu ile yapılırken virüs salgınından sonra bu oranın yüzde 90’ın üzerine çıktığını söyledi. Öztürk, “Ülkemiz limanları da bu zor dönemde kesintisiz şekilde faaliyet gösteriyor. Geçtiğimiz ay ve bu ay içinde bölgemizde deniz ticaretinde herhangi bir düşüş yaşandığını görmedim. Üyelerimizin limanlarda kesintisiz ve sorunsuz hizmet vermesi ve iller arasında seyahat edebilmeleri için resmi kurumlar koordine halinde Oda olarak elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Acentelerimizden armatörlerimize, tedarik firmalarından tamir-bakım-onarım firmalarımıza ve sörveylere kadar tüm üyelerimiz işlerinin başında. Limanlarımızın artan yük hacmi, sektörümüz için bir şans olduğu gibi deniz ticaretinin Türkiye ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

onlar-halklarin-koprusu-oldular

Onlar halkların köprüsü oldular

focada-huzurevinde-tedbir-icin-test-yapildi-4-pozitif-vaka-cikti

Foça’da huzurevinde 4 pozitif vaka