in ,

Mahkeme’den depremzedeleri üzecek karar… Emsal artışa ‘dur’  dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bayraklı ilçe sınırlarını kapsayan birlikte parsel bazlı yüzde 20, ada bazlı ise yüzde 30’luk emsal artışı kararına TMMOB yargıya taşıdı. İzmir 5. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı aldı

 Halil İbrahim Güler- EGE TELGRAF-İzmir’de 2020 yılında meydana 6,9 şiddetinde meydana gelen depremin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin emsal kararıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde oy birliğiyle geçen Bayraklı sınırları içerisinde geçerli olacak karar birlikte parsel bazlı yüzde 20, ada bazlı ise yüzde 30’luk emsal artış kararı yargıya takıldı. TMMOB’nun yargıya taşımasının ardından 5. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı.

TELAFİSİ GÜÇ ZARARLAR VERECEKTİR

İzmir 5. İdare Mahkemesi iptal kararı nedenini şu şekilde açıkladı:
“Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu plan notunun uygulanmaya devam etmesi halinde bölgede ikamet eden vatandaşlarım ve firmalarım, mevcut plan notu uyarınca yeni inşaat çalışmalarına girebileceği göz önüne alındığında uygulanması halinde ilgililer açısından telafisi güç ve imkansız zararlara sebebiyet verebileceği de açıktır.”

ÜST MAHKEMEYE TAŞIYACAĞIZ
Konuyla ilgili Ege Telgraf’a açıklamada bulunan İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, “Bu karar bizi çok üzdü. Uzun süredir mücadele veriyorduk fakat mahkemeden böyle bir karar geldi. Verilen bu kararı bir üst mahkemeye taşıyacağız. Mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

enkaz-altinda-kalan-hatiralarini-ariyor

Enkaz altında kalan hatıralarını arıyor!

CHP’li Duman: Afet eğitimi okullarda verilmeli!