in ,

Mahmut Eskiyörük’ten yerli üretime destek vurgusu

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük yaptığı açıklamada yerli üretime ve yerli üreticiye destek verilmesi gerektiğini vurguladı

mahmut-eskiyorukten-yerli-uretime-destek-vurgusu

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük‘ün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Halkımız virüs salgını nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldı. Yaşamak istiyor. Maalesef çiftçilerimizin böyle bir şansı yok, çünkü çiftçiler de evine kapanır, üretemezse bu defa insanlar aç kalır. Tarımın önemi göz ardı edilemez.

Soframıza baktığımızda her şeyi üreten çiftçi. Evinde virüs salgınının geçmesini beklemeden riske girerek tarlasında gıdamızı üretip karnımızı doyuruyorsa çiftçimize sahip çıkmaya mecburuz.

Corona virüsü salgını tehditi devam ederken, bir de açlık tehlikesi ile karşılaşmamamız için temel gıda üretimini güvence altına almalıyız. Bu nedenle Devlet; et, süt, bakliyat gibi temel gıda maddelerinin ürün desteğini artırmalıdır.

Gıda üretiminin teminatı üretici, üreticinin teminatı Kooperatiflerdir.
Gıda üretiminin devamlılığını sağlamak için üreticilerimizin desteğini artırmalıyız. Üretici para kazanmalı ki, bu olumsuz şartlara rağmen üretimi sürdürebilsin.

Örneğin temel gıda olan et ve süt için, yemin kilosuna 10 kuruş, sıcak süte 5 kuruş, soğuk süte 10 kuruş, kontrollü toplanan ve örgütüyle pazarlanan soğuk süt primini de 20 kuruşa çıkararak, bu bedeli hak eden üreticinin yüzünü güldürmeliyiz.

Gıda güvenliğimizin teminatı yerli üreticimiz ve yerli ürünlerimizdir. İthalat ile kendimizi güvence altına alamayız.

Bugün, tarımın ve kooperatifleşmenin önemi ile ithalat politikasının yanlışlığı ve riski daha da iyi anlaşılmıştır. Doğru politikalar ile kendi değerlerimize ve zenginliklerimize sahip çıkarak yerli üretelim, yerli tüketelim.”

baskan-yucelden-vali-ayyildiza-ziyaret

Başkan Yücel’den Vali Ayyıldız’a ziyaret

kuyumcular-kepenk-kapatti

Kuyumcular kepenk kapattı