in ,

Makam sahiplerinin vazgeçilmezleri…

Patronların yolculuk arkadaşları dernek çatısı altında güçlerini birleştirdi. Ünü sınırları aşan Ege Bölgesi Makam Şoförleri Derneği, her geçen gün başarılarına yenilerini ekleyerek sektörlerini güçlendirmek için mücadele ediyor

makam-soforleri-dernegi

Onlar, patronlar dünyasının yoldaşı, sırdaşı; iş verenlerinin bazen sağ kolu, bazen ise en yakın arkadaşı… ‘Makam şoförlüğü’nün sadece araç kullanmayı değil, iş vereniyle adeta bir bütün olmayı gerektiğini belirten Ege Bölgesi Makam Şoförleri Derneği, her geçen gün başarılarına yenilerini ekliyor. Kuruldukları günden bu yana meslektaşlarınıza istihdam sağlamak ve sektörlerini daha da geliştirmek için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Ege Makam Şoförleri Derneği Başkanı Nurettin Azlal ve Dernek Başkan Yardımcısı Erdoğan Ak, mesleklerini ve derneğin çalışmalarını Ege Telgraf okurları için anlattı.

– 2020 yılında kuruldunuz. Öncelikle kurulma amacınız nedir?

Nurettin Azlal: Derneğimizin öncelikli kuruluş amacı makam şoförü arkadaşlarımızla aramızda birlik ve beraberlik ortamını tesis etmek ve yeni istihdam alanları sağlamak. Şu anda 80 üyemizle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Afyon, Balıkesir, Aydın, Muğla, İstanbul’da üyelerimiz var ancak ağırlıklı olarak İzmir ve çevre illerde üyelerimiz var. Üye çalışmaları yaparken ‘Herkes üyemiz olsun’ düşüncesinden oldukça uzağız. Çünkü ‘makam şoförleri’ aslında çok ayrıcalıklı bir meslek; herkes makam şoförü olamaz. Bugüne kadar sadece uzun yollarda şoförlük yapmış bir arkadaşımızı makam şoförü yapamayız; zor, alışamaz. Bize başvuruda bulunan arkadaşlarımıza da elimizden geldiğince bu konuyu izah etmeye çalışıyoruz. Makam şoförü olmak için bu mesleğin kültürüne sahip olmak ve yıllarını bu işe vermek gerekiyor.

ege-makam-soforleri-dernegi

ÖZVERİ GEREKTİRİYOR’

– Peki, mesleğinizin farkının anlaşılması adına soruyorum: Makam şoförü nedir?

N.A: Makam şoförü, çalıştığı kurumun prensipleri doğrultusunda kişi ya da kişilerin şehir içi, şehir dışı ulaşımından sorumlu olan kişidir. Kendisine verilen aracın ekipmanlarını etkili bir şekilde kullanarak çalıştığı kuruma hizmet eder. Bütün günü hizmet verdiği kişi ya da kişilerle geçirir. Çalışma ortamında çok iyi sır tutmanız, gözünüz ve kulağınıza her daim sahip çıkmanız gerekir.Mesleğimizin belirli bir çalışma saati yoktur. Birçoğunun sabah işe gitme saatleri belirlidir ancak işten çıkış saatleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Akşam mesailerden sonra davetler, kokteyller, yemekler olduğu için eve dönüş saatiniz bu programlara bağlıdır. Bağlı olduğunuz kişi eve girdiğinde sizin mesainiz biter. Hatta gece yarısı bile gelen bir telefonla mesainizin başladığı olabilir. O yüzden makam şoförlüğü, hayli zor ve özveri gerektiren bir meslektir.

Erdoğan Ak: Makam şoförleri saygın bir toplum içerisin içinde, hizmet ettikleri insanlar kendi mesleklerinin liderleri… Örneğin, ben İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan Ege Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) İstişare Konseyi ve Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer’in makam şoförüyüm. Uzun zamandır birlikte çalışmaktayız. Bizim diyalogumuzu gören diğer arkadaşlarımız da çok imreniyor ve makam şoförü olmak istiyor. Bir süre sonra şoförlüğünü yaptığınız iş vereninizle aile gibi oluyorsunuz, bu da çok güzel bir his.

AİLE GİBİ OLUYORSUNUZ’

– Her mesleğin zorlukları ve güzellikleri vardır. Sizin mesleğinizin zorlukları ve güzellikleri neler?

E.A: Kendinizden ve ailenizden çok fedakarlık yapmak zorundasınız. Dediğimiz gibi işe başlama saati var ancak çıkış saati patronunuz eve bırakıp ‘İyi akşamlar’ dediktan sonra oluyor. Zaman zaman bu aile içinde sıkıntılara neden olabiliyor. Geçmişte eşime, ‘Beni işimle senin aranda bırakma. Tabii ki sen önemlisin ama işim de çok önemli’ demişliğim oldu. Çünkü orası bizim gelir kaynağımız. Çocuğumun doğum günü oldu, işteydim gidemedim. Evlilik yıldönümlerimizin birçoğunu ne yazık ki kaçırdım. Bu tür sıkıntılar yaşıyorsunuz ama diğer yandan o insanlarla çalıştığım için çok mutluyum. Artık birbirimizin gözünün içinden ne demek istediğimizi anlıyoruz. İlacı biter, ben hangi ilacın alınması gerektiğini bilirim. Sonuçta o insanlar da size canlarını emanet ediyor… Bu iş sayesinde Türkiye’de görmediğim yer kalmadı. Böyle bir işim olmasa tabii ki de bu imkana sahip olamazdım. Zorlukları olduğu gibi güzellikleri olan da bir işimiz var.

İSTİHDAM SAĞLIYORLAR

Kurulma amacınızın öncelikle iş arayan meslektaşlarınıza istihdam alanı yaratmak olduğunu söylediniz. Bu süreç nasıl ilerliyor?

N.A: Maalesef ki çalışmayan birçok arkadaşımız var. Dediğim gibi önceliğimiz o arkadaşlarımıza yeni işler bulmak. Dernek olarak neredeyse İş-Kur gibi çalışıyoruz. Bu süreçte arkadaşlarımıza her türlü maddi ve manevi destekte bulunuyoruz. Hatta resmi kurumda işleri olduğunda devreye giriyor, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yılda ortalama olarak 25 ila 30 kişiye iş olanağı sağlıyoruz. Bu alanda istihdama ihtiyaç duyulduğunda işverenler bize ulaşıyor. İstihdam sağlarken çok titizlikli bir çalışma yürütüyoruz. Bazen bir eleman gönderdiğimiz ailelerden daha fazlası için talepler geliyor. Örneğin, üç ay boyunca hiç talep gelmemişti sonrasında 9 arkadaşımızı istihdam etme fırsatımız oldu.

– Siz destek verdiğiniz kadar destek alan da bir derneksiniz. Hatta derneğin ünü ülke sınırlarını da aştı, değil mi?

E.A: Amerika, Tayland ve İrlanda’daki iş insanları derneğimizin sayfasını görüp inceliyor ve çok beğeniyor. Bizimle iletişime geçip destek olmak istediklerini dile getirdiler. Bizim sesimizi duyurup adeta referans oluyorlar. Bu da başarımıza başarı katıyor.

N.A: Örneğin, geçtiğimiz günlerde iş insanı Erdem Top, derneğin yakaladığı ivmeyi başarılı bulduğunu dile getirip, başarı dileklerinde bulundu. Açıkçası böylesi bir destekte bulunmaları bizleri çok gururlandırdı.

– Türkiye’nin tanıdığı isimlerin ‘sağ kolları’ sizin çatınız altında. Aralarında kimler var?

N.A: Acun Ilıcalı’nın, Ali Sabancı’nın, Koç Ailesi’nin makam şoförleri bizimle. Birçoğunun Çeşme’de yazlığı var, zaten çalışmalarımızı yakından takip ediyorlar…

YENİ PROJELER YOLDA

– Kuruluşunda ‘proje üreten dernek’ hedefiniz de var. Gelecekte bizi neler bekliyor?

E.A: Şimdi derneğimizin ekonomik olarak var olabilmesi için yeni girişimlerde bulunmayı amaçlıyor. Dernekler, sadece üyelik aidatı ile ne yazık ki hayatta kalamıyor. Örneğin, küçük bir lokal açıp hem üyelerimize hem de vatandaşlarımıza hizmet verebiliriz. Ayrıca böylelikle istihdam sağlamış olacağız. Bunun yanı sıra birlik ve beraberliğimizi güçlendirecek çalışmalar da yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde 2022’ye ‘Merhaba’ toplantısı düzenleyerek üyelerimizle bir araya geldik. İleriki süreçte bu buluşmalarımızı daha artıracağız. Bir diğer projemiz ise; Ege Makam Şoförleri Derneği yol anılarını içeren bir kitap hazırlamak olacak. Hazırlayacağımız kitap, hem arkadaşlarımıza bir anı olacak hem de mesleğimizde yaşanılanları yansıtacak. Çok güzel hedeflerimiz var, inşallah hepsini tek tek yerine getireceğiz. Aramıza kadın makam şoförlerimiz de var. Şu anda iki kadın arkadaşımız bizimle birlikte. Bu sayıyı artırmak için de çalışmalarımızı yürüteceğiz.

– Ege Makam Şoförleri Derneği olarak sizden son bir mesaj istiyoruz…

E.A: 2022 yılı içinde daha geniş kapsamı bir çalışma programı hazırlıyoruz. Sesimizi daha da artıracağız. Mesleğin saygınlığını korumak amacıyla prensipler oluşturmaya çalışırken, aynı zamanda ihtiyaç halinde “doğru adres” olmayı da hedefliyoruz.

N.A: Kendi adımıza başarılı bir yılı geride bıraktık. 2022 yılında başarımıza başarı katarak, çok daha fazla arkadaşımızı iş dünyamıza kazandırmayı amaçlıyoruz. Derneğimizin kuruluşundan itibaren bize desteklerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ederiz. Bundan sonraki süreçte de çok büyük başarılara imza atmak için var gücümüzle çalışacağız…

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

yilbasi-planlarini-iptal-edin

‘Yılbaşı tatil planlarınızı iptal edin!’

doviz-ve-altin-rekor-kirdi-merkez-bankasindan-piyasaya-4-mudahale-geldi

‘Hazine ve piyasalar için kritik süreçteyiz’