in ,

Mal sahibi, mülk sahibi, nedir bu fiyatların hali!

Konut kredi faizlerindeki indirimi fırsat bilen mülk sahipleri fiyatları yükseltti. İZEKO Başkanı Güleroğlu, bu yaklaşımın ev sahiplerinin aleyhine olacağını söyledi

mal-sahibi-mulk-sahibi-nedir-bu-fiyatlarin-hali

Konut sektörünü canlandırmak için atılan kredi faizlerindeki indirim adımı, piyasalara zam olarak yansıdı. Geçtiğimiz günlerde sıfır konut kredilerinin faiz oranı 0.64’e, ikinci el dairelerde de 0.74’e çekilmişti. 12 ay geri ödemesiz olarak verilen krediler emlak piyasasında canlanmaya sebep olsa da fırsatçılara da gün doğdu. Piyasadaki canlılığı görenler konut fiyatlarını adeta zıplattı. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, ev sahiplerinin fiyatlarda normalleşmeye gitmedikleri takdirde mallarının elde kalacağı uyarısında bulundu.
Başkan Mesut Güleroğlu, kimi ev sahiplerinin büyük bir yanılgıya girdiğini söyleyerek, kredi alamayacak vatandaşların dahi ev aramaya başlaması nedeniyle, talebin arttığını düşünen ev sahiplerinin fiyatları yükselttiğini belirtti. Başkan Güleroğlu, “Mülk sahiplerinin asıl aldandığı konu, hayatı boyunca kredi çekmemiş, ödeme düzeni olmayan insanların gelip evleri gerçek alıcı gibi soruyor olması. Bir ilan veriyorsunuz, günde sizi 20 kişi arıyor, bunların gerçekten evi alıp almayacağını bilmeniz mümkün değil. Bu insanlar konuta baksa dahi alamıyor, kredi çıkmıyor çünkü. Ama ev sahipleri, malıma talep çok, daha pahalıya satayım mantığına girerek piyasayı yükseltiyor” dedi.

‘ZOR SATARLAR!’

Güleroğlu bu fiyatlara evlerin satılma olasılığının yüzde 90 zayıf olduğunu vurgulayarak, “Çünkü gerçekten ev almak isteyen kişiler de bu fiyatları görünce kaçıyor. Gerçek alıcı neyi, kaç liraya alabileceğini, evin kaç para edeceğini biliyor. Araştırıyor çünkü. Soruyor, geziyor. Biz İzmir Emlakçılar Odası’na kayıtlı, Ticaret Bakanlığı’ndan yetki belgesi almış emlakçılara müşteri geldiğinde önce kredi alıp alamayacaklarını süzgeçten geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.
Fiyatların bir an önce normale döndürülmemesi durumunda mal sahiplerinin büyük hayal kırıklığı yaşayacağını aktaran Başkan Güleroğlu, “Normal rakamlardan alışverişini yapanlar büyük avantaj sağlıyor. Ancak fiyatları yükselten vatandaşlarımız da bu fiyatları bir süre sonra geriye çekecekler ama çok geç olacak. Çünkü gerçek alıcılar alacakları konutu almış olacak. Zaten 15 Temmuz’da bu kredi faizleri için son tarih. Dolayısıyla evini satmak istese de geç kalmış olacaklar. Bir an önce bu fiyatlarda indirim yapmaları gayrimenkulü olan vatandaşların hayrına olacaktır. Geçmişte de bunları gördük” şeklinde konuştu.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

halkin-karsisinda-sinav-verecekler

‘Halkın karşısında sınav verecekler!’

can-dostlar-artik-sahipsiz-kalmayacaklar

Büyükşehir şemsiyesi can dostların üzerinde