in ,

“Manisa’da koronavirüs vakaları patladı, hastanelerde yer kalmadı”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa’da koronavirüs vaka sayılarında ciddi artışlar yaşandığını belirtti

manisada-koronavirus-vakalari-patladi-hastanelerde-yer-kalmadi

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, 1 Haziran itibarı ile başlatılan hazırlıksız normalleşme süreci nedeni ile tüm Türkiyede olduğu gibi Manisa’da da koronavirüs vaka sayılarında ciddi artışlar yaşandığını belirtti.

Başevirgen, Manisa Tabip Odası‘nın yaptığı açıklamaya dikkati çekerek kesin sayı bilinmemekle birlikte Manisa’da vaka sayısının dört bin civarında olduğunu ve hastanelerde yer bulunmadığını ifade etti.

“HASTANELERDE YER KALMADI”

Koronavirüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı verilerinin güvenilirlikten uzak olduğunu ve verilere şüphe ile bakıldığını ifade eden CHP’li vekil Bekir Başevirgen, “Hastanelerde yoğun bakım servisleri ve yataklı servislerde yer kalmadı. Vatandaşlar bizlerden hastaneye yatış konusunda yardım talebinde bulunuyor. Ancak hastaneler dolu. Durumu çok kötü olanlar ancak hastaneye yatırılıyor. Ona rağmen şu an pandemi hastanesi olan Manisa Merkez Efendi Hastanesi yoğun bakımlarıyla birlikte dolmuş durumda başka hasta almıyor. Yeni hastalar Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’ne götürülüyor. Bir çok hasta da koronavirüs teşhisi konmasına rağmen evlerine gönderiliyor. Hastalığı kontrol etmek konusunda temas takibine yönelik testler artık yapılmıyor sadece hastalık belirtisi olanlara test yapılıyor. Filyasyon ve karantina uygulanmıyor” dedi.

“MANİSA’DAKİ FABRİKALAR KORONA VAKASI KAYNIYOR”

Manisa’nın aynı zamanda bir sanayi kenti olduğunu ve çok sayıda büyük fabrika bulunduğunu hatırlatan Başevirgen, “Özellikle Organize Sanayi Bölgesindeki işletmelerde ve büyük fabrikalarda vaka sayısının hızla arttığı ve ölümlerin yaşandığı ile ilgili bilgiler alıyoruz. Buna rağmen fabrikalarda üretim durdurulmuyor. İnsanlar pandemi şartlarında çalıştırılmaya devam ediyor. Üstelik fabrikalarda tespit edilen vaka sayıları da açıklanmıyor. Ekonomik kaygılar sebebiyle Türkiyede virüsle mücadele konusundaki önemler azalıyor. Bu durum daha da fazla iş gücü kaybına zemin hazırlıyor” ifadelerini kullandı.

“AMAÇ SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI OLUŞTURMAKSA”

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte alınması gereken tedbirlerin vatandaşın üzerine yıkıldığını yaz aylarında sırf turizmi canlandırmak adına geniş ve rahat davranıldığını dile getiren Bekir Başevirgen, “Eğer amaç sürü bağışıklığı oluşturmaksa bu durum da vatandaşlara söylenmeli ve ona göre kendi tedbirlerini almaları sağlanmalı. İş yine başa düştü diyerek bütün vatandaşlarımızı kalabalık ortamlardan uzak durmaları maskesiz sokağa çıkmamaları sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusunda uyarıyoruz” diye konuştu.

CTHaber

turkiyenin-en-kapsamli-koronavirus-denetimi-yarin

Türkiye’nin en kapsamlı koronavirüs denetimi yarın

izmirin-risk-haritasinda-en-cok-koronavirus-vakasi-bucada

İzmir’in risk haritasında en çok koronavirüs vakası Buca’da!